Գրիպի համաճարակը Ուկրաինայում 326 կյանք է խլել
Ուկրաինայի առողջապահության նախարարությունը պաշտոնապես հայտնել է Ուկրաինայում գրիպի համաճարակի ավարտի մասին:
«Մենք հաճելի լուր ունենք. գրիպի համաճարակը պաշտոնապես ավարտվել է: Իրավիճակի վերլուծությունը ցույց է տվել, որ ցուցանիշներից ոչ մեկով հիվանդացումը չի գերազանցում համաճարակաբանական շեմը», - փետրվարի 23-ի ճեպազրույցին հայտնել է Պետական սանիտարա-համաճարակաբանական ծառայության ղեկավարի պաշտոնակատար Սվյատոսլավ Պրոտասը:
Նրա տվյալների համաձայն, Ուկրաինայում գրիպի համաճարակը չորս շաբաթ է տեւել եւ   326 մարդու կյանք է խլել:
«Գրիպով եւ ՍՇՇՎ-ով հիվանդացման (գումարային) ցուցանիշը Ուկրաինայի բնակչության շրջանում անցյալ շաբաթվա համեմատ նվազել է  16 տոկոսով եւ 10 հազար բնակչի կտրվածքով 8,5  է կազմում, այն երկրի համաճարակաբանական շեմը գերազանցում է ընդամենը 1,3 տոկոսով», - նշել է Պրոտասը:
Միաժամանակ Պետական սանիտարա-համաճարակաբանական ծառայության ղեկավարի պաշտոնակատարը նշել է, որ առանձին շրջաններում պահպանվում է հիվանդացման բարձր մակարդակը: Մասնավորապես, Ուկրաինայի 56 ուսումնական հաստատությունում մինչեւ հիմա չեն վերականգնվել պարապմունքները:

Эпидемия гриппа унесла 326 жизней в Украине
«У нас приятная новость - эпидемия гриппа официально завершена. Анализ ситуации показал, что ни в одной из областей показатели заболеваемости не превышают эпидемиологических порогов», - сообщил и.о. главы Государственной санитарно-эпидемиологической службы Святослав Протас на брифинге 23 февраля.
По его данным, эпидемия гриппа в Украине длилась четыре недели и унесла жизни 326 человек.
«Показатель заболеваемости гриппом и ОРВИ (суммарно) среди населения Украины в сравнении с прошлой неделей снизился на 16%, составляет 58,5 на 10 тысяч нас. и превышает эпидпорог по стране лишь на 1,3%», - отметил Протас.
Вместе с тем и.о. главы Государственной санитарно-эпидемиологической службы отметил, что в отдельных регионах сохраняется повышенный уровень заболеваемости. В частности, в 56 учебных заведениях Украины до сих пор не возобновились занятия.