Ծխելն աշխատանքի փնտրտուքի լուրջ խոչընդո՞տ է
Ծխող մարդիկ ավելի երկար են գործազուրկ մնում եւ ավելի քիչ են վաստակում, քան չծխողները: Ամեն դեպքում այդ պնդումը ճիշտ է ԱՄՆ-ի համար: Ամերիկացի գիտնականների հետազոտությունը հրապարակվել է  JAMA Internal Medicine ամսագրում:
Սոցիոլոգները բազմիցս կապ են հայտնաբերել ծխելու եւ գործազրկության միջեւ, սակայն   պարզ չէ, թե ինչն է պատճառ, եւ ինչը` հետեւանք (օրինակ, իրենց պաշտոնը կորցրած մարդիկ սթրեսից սկսում են ծխել):
Սա պարզելու համար գիտնականները մեկ տարի շարունակ հետեւել են   131 ծխող գործազուրկի  եւ 120 մարդու կենսական հետագծին, որոնք առանց աշխատանքի են մնացել եւ չեն ծխել: Հետազոտության սկզբից 12 ամիս անց ծխողների ընդամենը  27 տոկոսն էր աշխատանք գտել, մյուս խմբում այդ ցուցանիշը  56  տոկոս էր կազմում:
Բացի այդ, չծխողները միջինը հինգ դոլար ավելի էին վաստակում, քան ծխողները: Տվյալ օրինաչափությունը շարունակվել է նույնիսկ այլ գործոններ հաշվի առնելու դեպքում   (օրինակ` հարցվածների տարիքը, կրթության մակարդակը եւ առողջական վիճակը):
Գիտնականները նախատեսել են հետագայում մոտիվացիայի արդյունավետ մեթոդ ներկայացնել, որը ծխողներին թույլ կտա հրաժարվել իրենց սովորույթից եւ նոր աշխատանք գտնել:

Among unemployed people in the San Francisco Bay Area, nonsmokers were 30 percent more likely than smokers to have found a job a year after entering the study, researchers found.
The new results, reported in JAMA Internal Medicine, show that smoking harms not only physical health but possibly financial wellbeing, too, said lead author Judith Prochaska, of the Stanford Prevention Research Center in California.
"The health harms of smoking have been established for over 50 years, and now evidence is accumulating that smoking can hurt your success in the workforce and perhaps even lower your pay," she told Reuters Health in an email.
Previous research found links between smoking and being unemployed. But those studies can't say if smoking came before unemployment, or people picked up the habit after losing their jobs.
The new study involved 251 unemployed people recruited between 2013 and 2015, including 131 daily smokers and 120 nonsmokers.
Of the 217 participants who reported back at one year, about 56 percent of nonsmokers had found a job, compared to about 27 percent of smokers.
After accounting for factors that may also influence employment - like housing, transportation and criminal history - there was still a 24 percent difference in employment after one year between smokers and nonsmokers.