«Դեղերի մասին» նոր օրենքը չի խրախուսում տեղական արտադրությունը. ՀԿ
Դեղերի, ինչպես նաեւ այլ ապրանքների տեղացի արտադրողներին պետք է խրախուսել, կարծում է Գայանե Խաչվանքյանը Հայաստանի Սպառողների ազգային ակադեմիայի Իրավաբանական անձանց միությունից: «Դեղերի մասին» նոր օրենքը, նրա խոսքով, չի նախատեսում տեղական արտադրության խրախուսման որեւէ մեխանիզմ, եւ դա այս օրենքի գլխավոր թերություններից մեկն է:
Գայանե Խաչվանքյանի խոսքով, Հայաստանում կան դեղերի շատ լավ արտադրողներ, որոնք իրենց արժանի տեղն են զբաղեցնում ինչպես տեղական շուկայում, այնպես էլ արտասահմանում: Եթե Հայաստանում լինեին տեղի արտադրողներին օգնող եւ աջակցող օրենքներ, ամեն ինչ շատ ավելի լավ կլիներ: Սակայն մեզ մոտ  առայժմ նման օրենքներ չկան, իսկ  «Դեղերի մասին» նոր օրենքն իր այսօրվա տեսքով ոչ մի կերպ չի թեթեւացնում տեղի արտադրողների կյանքը:
Ավելին, 2015-ի դեկտեմբերին Հայաստանի դեղեր արտադրողները նամակներ ստացան Դեղերի փորձաքննության կենտրոնից, որոնցում ասվում էր, որ դեղերի գրանցման դեպքում նրանց այլեւս չեն վերադարձնի վճարված գումարի 75 տոկոսը: Դա, մասնագետների գնահատմամբ, տեղական արտադրության խթանման գործուն մեխանիզմ էր եւ եթե այսուհետ չլինի նաեւ այդ մեխանիզմը, տեղի արտադրողների համար ավելի վատ կլինի:
Հիշեցնենք, որ Հայաստանի Դեղեր արտադրողների եւ ներմուծողների միության ղեկավար Սամվել Զաքարյանը եւս համարում է, որ դեղերի տեղական արտադրությունը երկրի համար ռազմավարական նշանակություն ունի. Երկիրը կարող է իրեն պաշտպանված համարել, եթե արտադրվում է բնակչության օգտագործած դեղերի գոնե 25 տոկոսը: Սամվել Զաքարյանը վստահ է, որ տեղական դեղերը իրենց որակով չեն զիջում ներմուծվողներին, դրանք ոչ պակաս արդյունավետ եւ անվտանգ են:
Հիշեցնենք նաեւ, որ Հայաստանում այսօրվա դրությամբ 8 տեղական արտադրող կա, դրանցից 3-ն աշխատում է GMP-ի ստանդարտներով:

Новый закон «О лекарствах» не поощряет местное производство – НПО
Местных производителей лекарств – как, впрочем, и других товаров – необходимо поощрять, считает Гаяне Хачванкян из Союза юридических лиц национальной академии потребителей Армении. Новый закон «О лекарствах», по ее словам, не предусматривает никаких механизмов поощрения местного производства, и это – один из главных недостатков этого закона.
В Армении, по словам Гаяне Хачванкян, есть очень хорошие производители лекарств, имеющие свое достойное место как на местном рынке, так и за границей. Если бы в Армении были законы, помогающие местным производителям и поддерживающие их, все было бы еще лучше. Однако таких законов у нас пока нет, да и новый закон «О лекарствах» в его сегодняшнем виде никак не облегчит местным производителям жизнь.
Более того, в декабре 2015 года производители лекарств Армении получили письма от Центра экспертизы лекарств, в которых говорилось, что при регистрации лекарств им больше не будет возвращаться 75% уплаченной суммы. Это, по оценкам специалистов, было действенным механизмом стимулирования местного производства, но если отныне не будет и этого механизма, местным производителям придется еще хуже.
Напомним, что руководитель Союза производителей и импортеров лекарств Армении Самвел Закарян тоже считает, что местное производство лекарств имеет стратегическое значение для страны: страна может считать себя защищенной, если производит хотя бы 25% употребляемых населением лекарств. Самвел Закарян уверен, что качеством местные лекарства не уступают импортируемым – они не менее эффективны и безопасны.
Напомним также, что в Армении на сегодняшний день есть 8 местных производителей, 3 из них работают по стандартам GMP.