Չպատենտավորված դեղեր, թե բրենդային՝ ի՞նչ ընտրել
Երբեմն ապրանքանիշի անունը վկայում է ապրանքի ավելի բարձր որակի մասին: Բայց երբ խոսքը դեղերի մասին է, թանկարժեք հայտնի դեղի էժան նմանօրինակը նույն  կերպ է գործում ՝ հիվանդին չսնանկացնելով:
Չպատենտավորված դեղերը (ջեներիկները) նույն ակտիվ բաղադրիչներն ունեն եւ նույն կերպ են ազդում, ինչպես դրանց բրենդային բնօրինակները,- պնդում է բժիշկ Մայքլ Ֆիշերը Բոսթոնի Բրայմ կանանց հիվանդանոցից, փոխանցում է Fox News-ը: Իրականում, ոչ կոմերցիոն դեղերը պետք է համապատասխանեն FDA-ի նույն խիստ չափանիշներին, ինչ եւ բրենդային հայտնի դեղերը՝ միայն այն տարբերությամբ, որ բրենդային հայտնի դեղերի բաժիններն արտադրվում են առանձին գործարաններում, բացատրում է նա:
Այդ դեպքում ինչո՞ւ է հարցման ժամանակ նույն Բրայմի կանանց հիվանդանոցի բժիշկների կեսից ավելին ասել, որ բացասաբար է վերաբերվում ջեներիկներին:
Դեղագործական ընկերությունները հսկայական գումարներ են ծախսում գովազդի վրա, ուստի բժիշկները երբեմն հավատում են, որ կոմերցիոն տարբերակներն ավելի լավն են, ասում է Թեքսասի համալսարանի Բժշկական հումանիտար գիտությունների ինստիտուտի տնօրեն, բժիշկ Հովարդ Բրոուդին:
Երբեմն կոմերցիոն ապրանքանիշի դեղեր նշանակելը բժիշկների սովորությունն է: Երբ նոր դեղ է թողարկվում, այն պատենտ է ստանում: Սովորաբար 8 տարի միայն մեկ ընկերություն է այն վաճառելու իրավունք ունենում: Ուստի բժիշկները միայն դրանք են նշանակում, բացատրում է Բրոուդին: Ավելի ուշ, երբ վաճառքի են հանվում նույն դեղերի էժան նմանակները, բժիշկները, միեւնույն է, շարունակում են դրանք նշանակել:
Բայց Բրոուդին պնդում է, որ իր ողջ բժշկական կարիերայի ընթացքում էական տարբերություն չի նկատել դեղերի չպատենտավորված եւ բրենդային տարբերակների միջեւ: Չնայած երկու դեղերին օրգանիզմի արձագանքը կարող է մի քիչ տարբերվել, ասում է բժիշկ Բրոուդին: Այդ դեղերում ակտիվ նյութը նույնն է, սակայն լրացուցիչ հավելումները տարբերվում են, ուստի օրգանիզմի արձագանքը կարող է տարբեր լինել: Բայց սա չի նշանակում, որ բրենդայիններն ավելի լավն են. երբեմն ճիշտ հակառակն է լինում, նշում է բժիշկը:

Дженерик или бренд – что выбрать?
Иногда названия брендов свидетельствуют о более высоком качестве продукта. Но когда речь идет о лекарствах, дешевый аналог того же дорогостоящего известного препарата действует точно так же, не разоряя пациентов.
«Непатентованные лекарства (дженерики) имеют те же активные ингредиенты, и действуют так же, как и их брендовые аналоги, - утверждает доктор Майкл Фишер из женской больницы  Брайам в Бостоне, передает Fox News. На самом деле, некоммерческие лекарства должны соответствовать тем же строгим стандартам FDA, как и известные брендовые лекарства, за той лишь разницей, что партии известных брендовых лекарств производятся на отдельных заводах, объясняет он.
Тогда почему же во время опроса более половины врачей из той же женской больницы Брайам сказали, что отрицательно относятся к непатентованным лекарствам?
Фармацевтические компании тратят огромные деньги на рекламу, поэтому врачи иногда верят, что коммерческие версии лучше, говорит доктор Говард Броди, директор Института медицинских гуманитарных наук Техасского университета.
Иногда, прописывать коммерческие бренды входит в привычку врачей. Когда выходит новый препарат, он получает патент. В течение 8 лет обычно только одна компания имеет право продавать его. Поэтому врачи прописывают только их, объясняет Броди. Позже, когда в продажу поступают уже дешевые аналоги тех же лекарств, врачи все равно продолжают их назначать.
Но Броуди утверждает, что за всю свою медицинскую карьеру, не замечал существенной разницы между дженериками и брендовыми видами лекарств. Хотя реакция организма на оба вида лекарств может немного различаться, говорит доктор Броуди. Активное вещество в этих лекарствах одинаковое, однако, вспомогательные наполнения в них отличаются, поэтому реакции организма могут быть разные. Но это не значит, что брендовые лучше, иногда бывает совершенно наоборот, отмечает доктор.