Ռուսաստանի առողջապահության նախարարությունը հակածխախոտային հայեցակարգ է մշակել, որում 2014 թվականից հետո ծնվածներին ծխախոտի վաճառքի արգելք է ներառվել: Այս մասին գրում է «Իզվեստիա»-ն:
Հայեցակարգը մշակվել է առողջապահության նախարար Վերոնիկա Սկվորցովայի հանձնարարությամբ եւ ուղղված է մինչեւ 2025 թվականը բնակչության շրջանում ծխախոտի օգտագործումը 25%-ով նվազեցնելուն: 2014 թվականից հետո ծնվածներին ծխախոտի վաճառքի արգելքը՝ նույնիսկ նրանց 18 տարին լրանալուց հետո, կսկսի գործել 2033 թվականից:
Բացի այդ՝ հայեցակարգը նախատեսում է ծխելու լիարժեք արգելք հանրակացարանային բնակարաններում, հասարակական տրանսպորտում, միջքաղաքային եւ միջպետական ուղեւորափոխադրում իրականացնելիս, հասարակական տրանսպորտի կանգառներում եւ դրանցից 3 մետր հեռավորությամբ:
Օրենսդրական կարգավորումը կարող է առնչվել նաեւ էլեկտրոնային սիգարետներին: Առողջապահության նախարարությունն առաջարկում է դրանք հավասարեցնել սովորական ծխախոտին. Մոսկվայի քաղաքային դուման պատրաստվում է սահմանափակել հասարակական վայրերում դրանց օգտագործումը, ինչպես նաեւ դրանց վաճառքը թույլատրել միայն չափահասներին:
Գերատեսչությունը պատրաստվում է էլեկտրոնային սիգարետի վաճառքի եւ օգտագործման մասին օրինագիծ ներկայացնել Պետդումա:

Минздрав России запретит продажу табака родившимся после 2014 года
Министерство здравоохранения России разработало антитабачную концепцию, в которую входит введение запрета на продажу табака людям, которые родились после 2014 года. Об этом сообщает газета «Известия» со ссылкой на текст концепции.
Концепция подготовлена по поручению главы Минздрава Вероники Скворцовой и направлена на снижение к 2025 году распространенности потребления табака среди населения до 25%. Запрет на продажу табака рожденным после 2014 года даже по достижении ими 18 лет может начать действовать с 2033 года. Кроме того, по данным издания, концепция включает полный запрет на курение табака в коммунальных квартирах, на всех видах автомобильного общественного транспорта, при оказании услуг по междугородным и международным перевозкам пассажиров, на остановках общественного транспорта и на расстоянии 3 м от них. Также может быть запрещено курение вне зависимости от типа помещения в присутствии тех, кто просто против такого занятия.
Регулирование может коснуться не только сигарет, но и вейпов (электронных испарителей). Минздрав предлагает приравнять вейпы к обычным сигаретам; Мосгордума собирается ограничить их использование в общественных местах, а разрешить продавать — только совершеннолетним. Ведомство может начать работу в 2017 году с внесения в Госдуму законопроекта о продаже и использовании вейпов.