Հոգեբույժների Ամերիկյան Ասոցիացիան «սելֆին» անվանել է հոգեկան խանգարում
Հոգեբույժների Ամերիկյան Ասոցիացիան (ՀԱԱ) պաշտոնական եզրակացություն է տվել այն մասին, որ ինքնալուսանկարներով տարվելը՝ սելֆին՝ հոգեկան խանգարում է:
ՀԱԱ-ն այս եզրակացությունը կայացրել է Չիկագոյում ամենամյա տնօրենների խորհրդի նիստի ժամանակ: Հիվանդությունը կոչվում է սելֆիտ եւ բնորոշվում է որպես օբսեսսիվ-կոմպուլսիվ (անցանկալի մտքեր՝ ուղեկցվող կպչուն գործողություններով) ցանկություն նկարելու ինքն իրեն եւ տեղադրելու նկարները սոցիալական ցանցերում՝ սեփական անձի նկատմամբ հարգանքի եւ շփման բացը լրացնելու համար, հաղորդում է adobochronicles.com-ը:
ՀԱԱ-ն հաստատել է, որ գոյություն ունի խանգարման 3 աստիճան:
Սահմանային սելֆիտ. ինքն իրեն նկարում է օրական ամենաքիչը 3 անգամ՝ չտեղադրելով դրանք սոցիալական ցանցերում:
Սուր սելֆիտ. ինքն իրեն նկարում է օրական ամենաքիչը 3 անգամ եւ տեղադրում դրանք սոցիալական ցանցերում:
Քրոնիկ սելֆիտ. ինքն իրեն նկարելու շուրջօրյա անզուսպ ցանկություն՝ տեղադրելով բոլոր նկարները սոցիալական ցանցերում օրական 6 եւ ավելի անգամ:
Համաձայն ՀԱԱ՝ առայժմ չկա համապատասխան բուժում տվյալ հիվանդության դեմ, սակայն հնարավոր է ախտանիշների ժամանակավոր թուլացում՝ ճանաչողա-վարքագծային հոգեթերապիայի միջոցով:

Американская психиатрическая ассоциация назвала «селфи» психическим расстройством
Американская психиатрическая ассоциация (АПА) вынесла официальный вердикт о том, что увлечение снимками селфи – это психическое расстройство.
АПА вынесла это решение во время ежегодного заседания совета директоров в Чикаго. Болезнь называется селфит, и определяется как обсессивно-компульсивное желание сфотографировать самого себя и размесатить снимки в социальных сетях для компенсации отсутствия самоуважения и, чтобы заполнить пробел в общении, передает adobochronicles.com.
АПА установила, что существует три уровня расстройства:
Пограничный селфит: фотографирование самого себя, по крайней мере, три раза в день, не выставляя снимки в социальных сетях;
Острый селфит: фотографирование самого себя, по крайней мере, три раза в день и размещение всех фотографий в социальных сетях;
Хронический селфит: Неконтролируемое желание фотографировать самого себя круглосуточно и размещение всех фотографий в социальных сетях более чем шесть раз в день.
Согласно АПА, пока не существует надлежащего лечения данной болезни, но доступно временное облегчение симптомов посредством когнитивно-поведенческой психотерапии (КПП).