Ծխելը ձախողակ լինելու գնահատկանն է։ Եթե մենք ցանկանում ենք լինել հաջողակ գործարարներ, հաջողակ ծնողներ, մենք պետք է կիրառենք հաջողության նախանշանները։ Այս մասին մայիսի 31-ին լրագրողների հետ զրույցում ասաց ՀՀ առողջապահության նախարար Լեւոն Ալթունյանը։ Այսօր, ի դեպ, Առանց ծխախոտի համաշխարհային օրն է։
Նա նշեց, որ երկրի բարձր ղեկավարությունից ծխախոտին պատերազմ հայտարարելու հանձնարարություն է ստացել։ Խնդիր է դրված 30-40 տոկոսով կրճատել երկրում ծխողների թիվը։
Ազգային առողջապահության ինստիտուտի տնօրեն Ալեքսանդր Բազարչյանը հստակեցրեց, որ ծխախոտի դեմ պայքարի նոր նախագիծ է մշակվել, որն այժմ կառավարությանն է ներկայացվել։ Դա վերաբերում է օրենսդրական փոփոխություններին, առողջապահության ոլորտում ծառայությունների բարելավմանը, տեղեկատվության տրամադրմանը եւ միջազգային համագործակցությանը։ Նրա խոսքով՝ կոշտ օրենսդրական փոփոխություններ են ծրագրվում՝ ուղղված հասարակական վայրերում ծխելու, ինչպես նաեւ գովազդի լիակատար արգելքին, ներառյալ՝ առեւտրի կետերը։
Նախարարը հավելեց, որ ծխողների համար առանձին փակ հաստատություններ չեն լինի, քանի որ մոտեցումն այսպիսին է՝ չի կարելի ծխել ընդհանրապես, այլ ոչ թե չի կարելի ծխել ուրիշների ներկայությամբ։ Կբարձրացվի նաեւ ծխախոտի ակցիզային հարկը։
«Ազդելու լավագույն միջոցը գրպանին հարվածելն է։ Եւ պետք է արգելել ծխել այնտեղ, որտեղ ցանկանում են, եւ ստիպել ծխել այնտեղ, որտեղ չեն ցանկանում, օրինակ՝ զուգարանում», - ասել է նախարարը։
Նախարարը համաձայն չէ, որ ծխախոտի թանկացումը կհանգեցնի ընտանիքների աղքատացմանը, քանի որ շատերը, միեւնույն է, չեն հրաժարվի ծխելուց։ «Ես կարծում եմ, ընտանեկան բյուջեում այն միջինը ամսական 20 000 դրամ կտնտեսի եւ 240 000 դրամ՝ տարեկան։ Կարծում եմ, հակառակը, ընտանիքների վիճակը կբարելավվի, երբ նրանք հրաժարվեն ծխելուց, եւ մենք ամեն ինչ կանենք դրա համար», - ասաց նախարարը։ Խոսելով այն մասին, որ այդ միջոցառումները հասարակությունում դժգոհությունների առիթ կհանդիսանան, նախարարը նշել է, որ Առողջապահության նախարարությունը դրան պատրաստ է, իսկ ինչ վերաբերում է Հայաստանի քաղաքական եւ բիզնես վերնախավին, որի ներկայացուցիչներն ակտիվ ծխողներ են, նա նշել է որ նրանք բոլորը ՀՀ քաղաքացիներ են եւ պետք է ենթարկվեն երկրի օրենքներին։
Նա հավելել է, որ երբ ծրագիրը կառավարությունում հավանության արժանանա, մոտ ապագայում կսկսվի օրենսդրական աշխատանքը։ Իսկ օրենքում փոփոխությունները խորհրդարան կներկայացվեն արդեն այս տարվա նոյեմբերին։
Ալեքսանդր Բազարչյանը հայտնել է, որ այդ ժամանակ վաճառասեղաններին կհայտնվեն սարսափելի նկարներով ծխախոտատուփերը։

Курение – это оценка степени неуспешности. Если мы хотим быть успешными бизнесменами, успешными родителями, мы должны примерить на себя симптомы успешности. Об этом заявил на встрече с журналистами 31 мая, во Всемирный день без табака, министр здравоохранения Армении Левон Алтунян.
Он отметил, что получил поручение от высшего политического руководства страны объявить войну табаку. Поставлена задача сократить число курильщиков в стране на 30-40%.
Как пояснил директор Национального института здравоохранения Александра Базарчян, разработана новая программа по борьбе с табаком, которая сейчас представлена в правительство. Основные ее составляющие – законодательные изменения, улучшение услуг здравоохранения, информирование и международное сотрудничество. По его словам, планируются жесткие законодательные изменения, направленные на запрет курения в общественных местах, на полный запрет рекламы, включая торговые точки.
Как добавил министр, отдельных закрытых помещений для курильщиков не будет, поскольку подход таков: нельзя курить вообще, а не нельзя курить в присутствии других. Также будет повышен акцизный налог на табак.
«Самый лучший метод воздействия – это бить по карману, и надо запретить курить там, где он хочет курить, и заставить его курить там, где он не хочет, например, в туалете», - сказал министр.
Он не согласился с тем, что подорожание сигарет приведет к еще большему обнищанию семей, поскольку многие все равно не бросят курить. «Наоборот, я думаю, в среднем это освободит в семейном бюджете 20 000 драмов в месяц и 240 000 драмов в год. Я думаю, наоборот семьи обогатятся, бросив курить, и мы сделаем все для этого», - сказал министр. Говоря о том, что эти запретительные меры вызовут сильное противодействие в обществе, министр отметил, что в Минздраве к этому готовы, а что касается представителей политической и бизнес-элиты Армении, которые в массе своей являются активными курильщиками, он отметил, что все они – граждане Армении и должны подчиняться ее законам.
Левон Алтунян добавил, что после одобрения программы в правительстве в ближайшее время начнется законодательная работа, и поправки к законам будут внесены в парламент уже в ноябре этого года.
Тогда же, как сообщил Александр Базарчян, на прилавках появятся пачки сигарет со страшными картинками.