Ասբեստով աշխատող հոր հետ հաճախ գրկախառնվող կինը մահացել է թոքերի քաղցկեղից
58-ամյա Սյուզան Մակգրեգորը մահացել է թոքերի քաղցկեղից, որով հվանդացել է այն պատճառով, որ մանկության տարիներին հաճախ է գրկել հորը, որի հագուստի վրա հաճախ մնացել են ասբեստի հետքեր:
Բժիշկները ենթադրում են, որ հորը գրկելիս մանուկ անգլուհին շնչել է ասբեստի վտանգավոր գոլորշիները, որը եւ առաջացրել է մեզոտելիոման` թոքերի թաղանթին առնչվող քաղցկեղի տարատեսակ: Սովորաբար քաղցկեղի այս տեսակն առաջանում է քիմիական նյութերի ազդեցության հետեւանքով: Սյուզանի հայրը խողովակներ տեղադրող էր եւ բավականին հաճախ էր տուն վերադառնում ուշ երեկոյան` ասբեստով ծածկված, եւ խաղում դստեր հետ:
Սյուզանը ոչ մի անգամ չի ծխել, սպորտով է զբաղվել եւ առողջ կենսակերպի է հետեւել: Սակայն 2015 թվականի սեպտեմբերին սարսափով տեղեկացել է, որ թոքերի քաղցկեղով է հիվանդ, որը սովորաբար ծխողների մոտ է հանդիպում: Ախտորոշումից 14 ամիս հետո կինը մահացել է:
Այսօր նրա ամուսին Դեյվը հրապարակայնորեն պատմել է իր ընտանիքում տեղի ունեցած ողբերգության մասին եւ հայտարարել է, որ վտանգավոր հիվանդությամբ իր կինը «վարակվել» է դեռեւս մանկության տարիներին: Դիահերձմամբ պարզվել է, որ թոքերի քաղցկեղի առաջացման հավանական պատճառը ասբեստն է եղել, սակայն դրա հետ Սյուզանը շփվել էր միայն մանկության տարիներին:
«Բավական է ասբեստի մանրագույն մասնիկն ընկնի թոքերի մեջ ճիշտ տեղում, եւ 40-50 տարի հետո ձեզ մոտ այս սարսափելի հիվանդությունը կառաջանա,- ասել է Դեյվը: - Նա առաջին անգամ կասկածեց, որ ինչ-որ բան այնպես չէ, երբ սկսեց ֆիզիկական ծանրաբեռնվածությունից հետո դժվար շնչել: Նա անմիջապես հիվանդանոց դիմեց, իսկ ռենտգենը ցույց տվեց թոքերի ուռուցքի անբուժելի ձեւը: Մեզ համար սա իսկական մղձավանջ էր, քանի որ տվյալ հիվանդությունն ավանդաբար կապում են ծխելու կամ արտադրության վնասակար պայմանների հետ, սակայն կնոջս կյանքում թե´ մեկը, թե´ մյուսը երբեք չի եղել»:
Մեզոտելիոմայով հիվանդների դեպքում, որպես կանոն, կանխատեսումները վատթար են. թոքերի քաղցկեղի այս տարատեսակի հետեւանքով մեկ տարում հիվանդների 70 տոկոսը մահանում է: Սյուզանը քիմիաթերապիայի 6 կուրս է ստացել եւ ենթարկվել է թոքի մի հատվածի հեռացման վիրահատության, սակայն նրա դեպքում եւս բուժումն անարդյունավետ է եղել:

Woman dies from cancer caused by HUGGING her father as a child when he wore asbestos-covered overalls
July 8, 2017  18:09
A woman is thought to have died from cancer caused by hugging her father throughout her childhood when he was wearing overalls covered in asbestos.
Mother-of-three Susan Macgregor developed mesothelioma – a form of the disease that affects the lining of the lungs and is often linked to chemical exposure.
Her father was pipe fitter who would come home at night in his work clothes and play with his daughter.
Described as a fitness enthusiast, Mrs Macgregor was diagnosed in September 2015 and died 14 months later aged 58.
Now her husband, Dave, has spoken of his devastation at having his wife 'snatched early' from him.
The 66-year-old, from Willington in South Derbyshire, told the Derby Telegraph: 'The children are absolutely devastated, they've lost their mother, they've lost a friend, the grandchildren have lost their nana and I've lost my wife.'
Following an inquest into Mrs Macgregor's death, a coroner ruled the most likely cause of her death was asbestos which she likely picked up through her dad's overalls.
'It only needs one little particle to settle in the right place and 40 to 50 years later you get diagnosed with this awful disease,' explained Mr Macgregor.
Mrs Macgregor, a keen walker, first noticed something was wrong when she found herself struggling to breathe after exercising.
She was sent for a hospital check up where X-rays determined that she had the incurable form of cancer.
Mesothelioma has a poor prognosis and kills almost 70 per cent of people within a year.
Brave Mrs Macgregor underwent six courses of chemotherapy and an operation to remove part of the affected area of her chest, but the treatment was ineffective.
We were baffled
Mr Macgregor said the family were at a loss to understand how she developed the illness.
After a lot of digging into her work background he said they still 'couldn't come up with any answers to that'.
But, after her inquest, the coroner came up with the most likely cause of her being in contact with asbestos was probably through her dad's overalls.
Saying goodbye
Mrs Macgregor's family scattered her ashes at her favourite green spot in Milldale, Derbyshire.
Her husband said he was angry at the Government for allowing asbestos to be used in the construction of buildings.
However, he cannot claim compensation as lawyers have been unable to link the asbestos exposure back to any particular business.