Երեխայի ինտելեկտը հնարավոր է որոշել նրա տակդիրի պարունակությամբ
Ըստ օգտագործված մանկական տակդիրի կարելի է կանխատեսել, թե երեխայի ինտելեկտը որքան զարգացած կլինի, հայտարարել են Հյուսիսային Կարոլինայի համալսարանի գիտնականները:
Գիտնականներն այս նպատակով վերցրել են մեկ տարեկան երեխաների կղանքի 89 նմուշ, իսկ մեկ տարի հետո երեխաների կոգնիտիվ հատկությունները հետազոտել են վաղ ուսուցման Մալեն թեստի միջոցով: Հետազոտության արդյունքները հրապարակվել են Biological Psychiatry ամսագրում:
Պրոֆեսոր Ռեբեկա Նիկմայերի լաբորատորիայի գիտնականները երեխաներին 3 խմբի են բաժանել՝ ըստ մանրէային համակեցությունների նմանության: Մեկ տարի հետո ստուգել են նրանց փոքր եւ մեծ շարժողականությունը, ընկալման եւ խոսքի հմտությունները: Պարզվել է, որ բակտերոիդների դասի բակտերիաների համեմատաբար բարձր մակարդակ ունեցող երեխաներն օժտված են կոգնիտիվ ավելի լավ ընդունակություններով՝ մյուս երկու խմբերի համեմատությամբ:
Դրանից բացի, հաստատվել է, որ ավելի տարատեսակ աղիքային միկրոբիոմով երեխաները խնդիրներն այնքան էլ լավ չեն հաղթահարում, ինչպես նրանք, ում մոտ միկրոբիոմն ավելի միատարր է: Գիտնականները պնդում են, որ եզրակացություններ կատարելու համար դեռեւս վաղ է, սակայն ապագայում, հնարավոր է, իրենց հաջողվի կյանքի առաջին տարիներին երեխաների զարգացման վրա ինքնուրույն ազդել:

Интеллект ребенка можно определить по содержимому его подгузника
По использованному детскому подгузнику можно предсказать, насколько будет развит интеллект ребенка, заявили ученые из Университета Северной Каролины.
Для этого исследователи взяли 89 образцов кала детей в возрасте одного года, а через год изучили когнитивные способности этих детей при помощи теста раннего обучения Маллен. Результаты исследования опубликованы в журнале Biological Psychiatry.
Ученые лаборатории профессора Ребекки Никмайер разделили детей на три группы по сходству микробных сообществ. Через год их проверили на малую и большую моторику, навыки восприятия и речи. Оказалось, что дети с относительно высоким уровнем бактерий рода бактероидов обладали лучшими когнитивными способностями по сравнению с двумя другими группами.
Кроме того, было установлено, что дети с более разнообразным кишечным микробиомом справляются с заданиями не так хорошо, как те, у кого он однороднее. Ученые утверждают, что пока рано делать выводы, но в будущем, возможно, им удастся самостоятельно влиять на развитие детей в первые годы жизни.