Երիկամների ֆունկցիայի խանգարումը կարող է հանգեցնել աթերոսկլերոզի. գիտնականներ
Երիկամների ֆունկցիայի խանգարումը կարող է պերիֆերիկ զարկերակների աթերոսկլերոզի առաջացման պատճառ դառնալ: Այս մասին հաղորդում են ավստրիական Ինսբրուքի բժշկական համալսարանի գիտնականները:
Lancet Diabetes & Endocrinology ամսագրում հրապարակված նրանց հետազոտությունում նշվում է, որ երիկամների ֆունկցիայի նույնիսկ աննշան խանգարումը կարող է աթելոսկլերոզի առաջացման վտանգի նույնքան լուրջ գործոն լինել, որքան ծխելը կամ դիաբետը:
Ավստրիացի գիտնականներն ամերիկացի գործընկերների հետ 21 երկարաժամկետ հետազոտությունների մետավերլուծություն են կատարել, որոնցում հաշվի են առել 800 հազար մասնակիցների տվյալները: Պերիֆերիկ աթերոսկլերոզի առաջացման գործոն են եղել երիկամների ֆունկցիայի չափանիշները: Պարզվել է նաեւ, որ նախկինում նորմալ համարվող օրական 10 մգ ալբումինուրիան հիվանդության առաջացման վտանգը մեծացնում է 10%-ով, անդամահատման վտանգը՝ 40%-ով:
Հետազոտությունը նաեւ թերապիայի զգալի օգուտ է արձանագրել նույնիսկ աննշան ալբումինուրիայի դեպքում: Սրանից հետեւում է, որ մեզի մեջ ալբումինի մակարդակի բարձրացումը պետք է հետազոտվի եւ բուժվի, հակառակ դեպքում մեծ է վտանգը, որ ապագայում առաջին հայացքից աննշան խնդիրը լուրջ հետեւանքների կհանգեցնի:

Нарушение функций почек может привести к развитию атеросклероза – ученые
Нарушения работы почек могут стать причиной развития атеросклероза периферических артерий. Об этом сообщают ученые из Медицинского университета Инсбрука (Австрия).
В их исследовании, опубликованном в журнале Lancet Diabetes & Endocrinology, говорится о том, что даже незначительные нарушения функций почек могут быть таким же серьезным фактором риска развития атероклероза, как курение или сахарный диабет.
Австрийские ученые совместно с коллегами из США провели метаанализ 21 долговременного исследования, в которых учитывались данные 800 000 участников исследования. Причинными факторами развития периферического атеросклероза оказались параметры функции почек. При этом выяснилось, что считавшаяся ранее нормальной альбуминоурия в 10 мг в сутки уже повышает риск развития заболевания на 10%, а риск ампутации – на 40%.
Исследование также показало значительную пользу терапии даже при незначительной альбуминоурии. Отсюда вывод: повышение альбумина в моче требует прояснения и лечения, иначе велик риск, что в будущем незначительная на первый взгляд проблема приведет к серьезным последствиям.