Ճարպակալմամբ տառապողներին մասնագետները խորհուրդ են տալիս ձգտել առողջ նյութափոխանակությամբ քաշի
Աշխարհում ամեն 3-րդ մարդ ճարպակալմամբ է տառապում, ինչի պատճառով ճարպակալման հետ կապված հիվանդություններով, օրինակ՝ շաքարախտով, ինսուլտով, ինֆարկտով եւ հիպերտոնիայով  հիվանդների թիվն աշխարհում աճում է։ Այդ հիվանդությունների ռիսկը նվազեցնելու համար ճարպակալմամբ տառապող մարդիկ պետք է անպայման նիհարեն։ Սակայն German Center for Diabetes Research–ի մասնագետները նշում են, որ մարդիկ իրենց առաջ պետք է իրատեսական նպատակներ դնեն։ Պետք է ձգտել ոչ թե իդեալական քաշի, այլ առողջ նյութափոխանակությամբ քաշի։
The Lancet Diabetes & Endocrinology ամսագրում գիտնականները գրում են, որ եթե պացիենտի մարմնի զանգվածի ինդեքսը մոտ 35 է, առաջին փուլում նրան կբավականացնի ազատվել միայն քաշի 10 տոկոսից։ Թեպետ հիվանդը, միեւնույնն է, ավելորդ քաշ կունենա, կողմնակի հիվանդություններ ձեռք բերելու ռիսկը  150 տոկոսից կկրճատվի մինչեւ 25 տոկոս։
«Այդ խնդիրը ծառի ներքեւի ճյուղից կախված մրգին է նման։ Այն ավելի հեշտ կպոկես, քան վերեւի ճյուղերից»,– ասել է պրոֆեսոր Նորբերթ Շտեֆանը։
Առողջ նյութափոխանակությամբ քաշ է համարվում այն քաշը, որի դեպքում արյան մեջ գլյուկոզայի մակարդակը բարձր չէ, բացակայում են հիպերտոնիան եւ ավելորդ քաշի հետ կապված այլ խնդիրները։
Գիտնականների խոսքով՝ բժշկի խնդիրն է պացիենտին ուղղորդել այդ իրատեսական նպատակին եւ խրախուսել նրան պահպանել արդեն գրանցած արդյունքը։

Людям с ожирением специалисты рекомендуют стремиться к метаболически здоровой полноте
Каждый третий человек в мире сегодня страдает ожирением, из-за чего число пациентов с заболеваниями, связанными с ожирением, такими как диабет, инсульт, инфаркт и гипертония, уже переваливает за несколько миллионов. Чтобы снизить риск развития всех этих заболеваний, людям с ожирением нужно обязательно худеть, утверждают ученые. Однако, как отмечают специалисты из German Center for Diabetes Research (Германия), цели перед собой нужно ставить достижимые: стремиться нужно не к идеальному весу, а к метаболически здоровой полноте.
В статье в журнале The Lancet Diabetes & Endocrinology ученые пишут, что если у пациента индекс массы тела около 35, на первом этапе ему вполне достаточно снизить вес на 10%. Хотя при этом у него все равно будет избыточный вес, повышенный риск побочных заболеваний из-за веса у уменьшится со 150% до 25%.
“Эта задача похожа на фрукт, свисающий с нижней ветки дерева. Добраться до него легче, чем до фруктов на ветвях повыше”, - сказал профессор Норберт Штефан.
Метаболически здоровым считается вес, при котором у человека нет повышенного уровня глюкозы в крови, гипертонии и других проблем, связанных с наличием лишнего веса.
По словам ученых, задача врача – сориентировать пациента на эту вполне реалистичную цель и мотивировать его к сохранению успешного результата.