Ռուս մասնագետներն աշխատում են ծխախոտային արտադրանքի եւ դրանց արտազատած նյութերի կազմի վերաբերյալ հաշվետվության վրա: Զեկույցը ներկայացվելու է ԵՏՄ անդամ պետությունների առողջապահական մարմիններին, եւ այն ենթադրում է ծխախոտային արտադրանքի բաղադրության լիարժեք բացահայտում: Այս մասին 3-րդ հայ-ռուսական առողջապահական համաժողովի շրջանակներում հայտարարել է Ռուսաստանի առողջապահության նախարար Վերոնիկա Սկվորցովան:
«Մենք մինչ օրս չգիտենք, թե ինչ չափաբաժնով եւ ինչ բաղադրիչներ են պարունակում կոնկրետ ծխախոտային արտադրատեսակները, որոնցից էլ կախված է ծխախոտի ազդեցությունը մարդու օրգանիզմի վրա: Մենք այս հարցով Հայաստանի առողջապահության նախարարության աջակցությունն ենք ակնկալում», - ասել է Սկվորցովան:
Նա ավելացրել է, որ մաքսային միության շրջանակներում, Ռուսաստանի մասնագետները Հայաստանի գործընկերների հետ միասին մասնակցում են ծխախոտի արդյունաբերության տեխնիկական կարգավորման վերաբերյալ նորմատիվ ակտերի մշակման ուղղությամբ: Դեռ անցյալ տարի մշակվել է ծխախոտի արտադրանքի վտանգների մասին նախազգուշացումների նախագիծը եւ դրանց կիրառումը ծխախոտի ապրանքային փաթեթավորման վրա: Արդեն այս տարի այդ նախազգուշացումները կտեղադրվեն ծխախոտի տուփերի առջեւի եւ հետեւի մասում եւ կզբաղեցնեն փաթեթավորման առնվազն 50 տոկոս ը:
Նշենք, որ Վերոնիկա Սկվորցովան Հայաստան է եկել հայ–ռուսական 3–րդ առողջապահական համաժողովին մասնակցելու համար։

Российские специалисты работают над отчетом о составе табачных изделий и выделяемых ими веществах. Этот отчет будет представлен в органы здравоохранения государств-членов ЕАЭС, и он предусматривает полное раскрытие состава табачных изделий. Об этом во время выступления в рамках третьего армяно-российского форума по здравоохранению сказала министр здравоохранения России Вероника Скворцова.
«Нам до сих пор неизвестно, какие именно ингредиенты и в какой пропорции содержатся в конкретных наименованиях табачной продукции, а от этого зависит влияние сигарет на организм человека. Мы рассчитываем на поддерку министерства здравоохранения Армении в этом вопросе», - сказала Скворцова.
Она добавила, что в рамках таможенного союза специалисты из России совместно с коллегами из Армении принимают участие в разработке нормативных актов по техническому урегулированию табачной отрасли. Еще в прошлом году были разработаны эскизы предупреждения о вреде табачных изделий и параметры нанесения этих предупреждений на упаковки табачной продуции. Уже в этом году эти предупреждения будут размещены на лицевых и оборотных сторонах упаковок сигарет и будут занимать не менее 50% их площади.
Напомним, что Вероника Скворцова приехала в Армению для участия в третьем армяно-российском форуме по здравоохранению, который стартовал сегодня, 26 сентября. В ходе форума специалисты обсудят весь спектр вопросов, представляющих интерес для двух стран, в том числе реформы здравоохранения в Республике Армения и Российской Федерации, кампании по борьбе с курением, проблемы медицинского туризма и многое другое.