Հայաստանում չծխող մարդկանց 39.7 տոկոսը փակ հաստատություններում աշխատելիս կանոնավորապես ենթարկվում է ծխախոտի ծխի ազդեցությանը, իսկ 73.5 տոկոսը՝ ե՛ւ փակ հաստատություններում, ե՛ւ բացօթյա միջավայրում: Այս մասին լրագրողներին ասաց ակադեմիկոս Սուրեն Ավդալբեկյանի անվան Առողջապահության ազգային ինստիտուտի փորձագետ Լիլիթ Գրիգորյանը՝ ներկայացնելով 2016 թվականին առողջապահական համակարգի գնահատման վերաբերյալ ինստիտուտի հաշվետվությունը:
Նրա խոսքով՝ Հայաստանում տներում պասիվ ծխողների վերաբերյալ վիճակագրությունը նույնպես անմխիթարական է. ինստիտուտի տվյալներով՝ երկրի տների 53.4 տոկոսում ծխում են՝ երկրորդական ծխի ազդեցությանը ենթարկելով ընտանիքի չծխող անդամներին, այդ թվում՝ երեխաներին:
Լիլիթ Գրիգորյանը հիշեցրեց, որ ինչպես ակտիվ, այնպես էլ պասիվ ծխելը կապված է մի ամբողջ շարք հիվանդությունների զարգացման հավանականության մեծացման հետ: Երեխաները, որոց կողքին ծխում են, ավելի հաճախ են տառապում ասթմայով, բրոնխիտով, հաճախ են ունենում բնածին արատներ, եթե ներարգանդային զարգացման ժամանակ ենթարկվել են ծխախոտի ծխի ազդեցությանը: Մեծահասակների մոտ ծխախոտի ծուխը բերում է սիրտ-անոթային եւ ուռուցքային հիվանդությունների զարգացման:
Փորձագետի խոսքով՝ Հայաստանում այսօր մեծ թվով ծխողներ կան, հատկապես տղամարդկանց շրջանում: Եվ պատահական չէ, որ հենց նրանց շրջանում էլ այդքան տարածված են սիրտ-անոթային հիվանդությունները, որոնք վաղաժամ մահվան են հանգեցնում, ինչպես նաեւ թոքերի քաղցկեղը, որն անմիջապես ծխելու հետ է կապված (2015 թվականին գրանցվել է քաղցկեղի այս տեսակի 1564 նոր դեպք):
Հիշեցնենք, որ հասարակական վայրերում ծխելն արգելող նոր օրենքը խորհրդարանի քննարկմանը կներկայացվի 2018 թվականի 2-րդ եռամսյակի վերջին:

39.7% некурящих людей в Армении регулярно подвергаются воздействию сигаретного дыма во время работы в закрытых помещениях, а 73.5% - и в закрытых помещениях, и на открытом воздухе. Об этом журналистам рассказала эксперт Национального института здравоохранения имени аладемина Сурена Авдалбекяна Лилит Григорян, представляя отчет института по оценке системы здравоохранения за 2016 год.
По ее словам, статистика по пассивному курению в домах Армении тоже неутешительная: по данным института, в 53.4% домов в стране курят, подвергая воздействию вторичного дыма некурящих членов семьи, в том числе детей.
Лилит Григорян напомнила, что как активное, так и пассивное курение связано с повышенным риском развития целого ряда заболеваний. Дети, возле которых курят, чаще страдают астмой, бронхитом, чаще имеют врожденные дефекты, если они подвергались воздействию сигаретного дыма во время внутриутробного развития. У взрослых сигаретный дым приводит к развитию сердечно-сосудистых и онкологических заболеваний.
По словам эксперта, в Армении сегодня очень много курильщиков, особенно среди мужчин. И не случайно среди них же так широко распространены сердечно-сосудистые заболевания, приводящие к ранней смерти, а также рак легких, напрямую связанный с курением (в 2015 году было 1564 новых случаев этого вида рака).
Напомним, что новый законопроект, запрещающий курение в общественных местах, будет представлен на рассмотрение парламента в конце 2 квартала 2018 года.