Երեւանում կկայանա «Ամեն ինչ թրոմբոզի մասին» միջազգային համաժողովը
Հունվարի 19-ին, ժամը 09:15-ին, Երեւանի պետական բժշկական համալսարանի նիստերի դահլիճում (Հասցե՝ Կորյունի 2) կմեկնարկի «Ամեն ինչ թրոմբոզի մասին» միջազգային համաժողովը, որին կմասնակցեն  անվանի մասնագետներ արտերկրից եւ Հայաստանից:
Ելույթ ունեցողների շարքում են Լեյդենի համալսարանի պրոֆեսոր, Թրոմբոզի եւ հեմոսթազի միջազգային միության նախկին նախագահ Ֆրից Ռոզենդալը, Աբերդենի համալսարանի պրոռեկտոր եւ բժշկության դպրոցի նախկին ղեկավար Մայքլ Գրիվսը, Միլանի համալսարանի պրոֆեսոր Ֆլորա Պեյվանդին, Իտալիայի Անտիկոագուլյացիոն կլինիկաների ֆեդերացիայի նախագահ Մարկո Մոյան, ՌԴ Արյունաբանության հետազոտական կենտրոնի գիտական քարտուղար Հունան Ջուլհակյանը:

ISTH educational course "All you should know about thrombosis" to take place on 19 January in Yerevan
January 18, 2018  15:14
ISTH educational course "All you should know about thrombosis" will start in Medical State University (Yerevan, Armenia) on 19 January, at 09:15. Famous doctors from Armenia and other countries will take part in the course.
Among the lecturers are professor of the Leiden University, former President of the International Union of Thrombosis and Hemostasis Fritz Roosendaal, pro-rector of the University of Aberdeen Michael Greaves, professor of the University of Milan Flora Peivandi, Chairman of the Federation of anticoagulant clinics of Italy Marco Moya, Scientific Secretary of the Research Center of Hematology RF Unan Djulakyan.
The conference program is available on the link. For additional information call +37455116604, +37491565506.