Ծխելը բարձրացնում է դեռահասների մոտ քաղցկեղի զարգացման վտանգը, նույնիսկ եթե նրանք ծխում են էլեկտրոնային ծխախոտ, որը նիկոտին չի պարունակում։ Նման եզրակացության են հանգել University of California San Francisco համալսարանի գիտնականները՝ մինչեւ 18 տարեկան 67 դեռահասների մեզի ու թքի անալիզները վերլուծելուց հետո:
Հետազոտությունը, որը հրապարակվել է Pediatrics ամսագրում, ցույց է տվել, որ էլեկտրոնային ծխախոտ ծխելիս դեռահասի օրգանիզմը ենթարկվում է մի շարք քաղցկեղածին քիմիական նյութերի ազդեցության, որոնք պարունակվում են նաեւ սովորական ծխախոտի մեջ։
Վեյփինգի սարքն այսօր ներկայացվում է որպես ծխախոտների առավել անվտանգ այլընտրանք, ու դեռահասները այն եռակի հաճախ են գործածում, քան մեծահասակները։ Սակայն այս սարքերն ամենեւին էլ անվտանգ չեն ու կարող են քաղցկեղային հիվանդությունների պատճառ դառնալ, հավաստիացնում է հետազոտության հեղինակ, մանկաբույժ Մարք Ռուբինշթեյնը։
«Դեռահասներին պետք է նախազգուշացնել այն մասին, որ գոլորշին, որն առաջանում է էլեկտրոնային ծխախոտը ծխելիս, ամենեւին էլ ջրից գոյացող անվտանգ գոլորշի չէ, այն պարունակում է սովորական ծխախոտներին բնորոշ թունավոր նյութերի մի մասը»,- նշում է մասնագետը։ «Դեռահասները պետք է օդ շնչեն, այլ ոչ թե թույներ պարունակող ծուխ»։
Հետազոտության շրջանակում գիտնականները համեմատել են դեռահասների թուքն ու մեզը, նրանց նախապես բաժանելով երեք խմբի՝ 67-ը էլեկտրոնային ծխախոտ են ծխել, 17-ը՝ ե՛ւ էլեկտրոնային, ե՛ւ սովորական, եւս 20 դեռահաս առհասարակ չէր ծխում ու հսկիչ խմբի մեջ էր։
Այն դեռահասները, որոնք էլեկտրոնային ծխախոտ էին ծխում, թունավոր նյութերի եռակի բարձր մակարդակ ունեին օրգանիզմում, քան հսկիչ խմբի պատանիները։ Նրանք, ովքեր ե՛ւ էլեկտրոնային, ե՛ւ սովորական ծխախոտ էին ծխում, թունավոր նյութերի 6 անգամ բարձր մակարդակ ունեին, քան չծխողները։ Ավելին՝ վտանգավոր քիմիկատներ են հայտնաբերվել նաեւ այն դեռահասների անալիզներում, որոնք նիկոտին չպարունակող հոտավետ էլեկտրոնային ծխախոտ էին ծխում։Հետևեք NEWS.am Medicine-ին Facebook-ում և Twitter-ում

Even e-cigarettes with NO nicotine raise cancer risk for teens, study warns
Teenagers who use electronic cigarettes are exposed to cancer-causing chemicals found in tobacco even when the e-cigarettes don't contain nicotine, according to a new study.
Researchers at University of California San Francisco analyzed urine and saliva from 67 teens who used e-cigarettes and found they had been exposed to some of the same chemicals in tobacco that cause cancer.
Under-18s are almost three times more likely to use e-cigarettes than adults, according to the most recent data from the Centers for Disease Control and Prevention.
The so-called 'vaping' devices, which vaporize a liquid laced with nicotine and other flavors, have been marketed as a safer alternative to smoking - but lead author Mark Rubinstein says these results point to an increase in cancer risk from vaping.
'Teenagers need to be warned that the vapor produced by e-cigarettes is not harmless water vapor, but actually contains some of the same toxic chemicals found in smoke from traditional cigarettes,' Dr Rubinstein, MD, a professor of pediatrics at UCSF, said.
'Teenagers should be inhaling air, not products with toxins in them.'
The study, published Monday in the journal Pediatrics, compared using and saliva samples from three different groups: 67 teens who used e-cigarettes, 17 teens who used e-cigarettes and traditional tobacco cigarettes and 20 teens from a control group who did not use cigarettes.
The group that used e-cigarettes was found to have levels of toxic organic compounds that were three times higher than the control group.
The group that used both e-cigarettes and traditional cigarettes had levels that were six times higher.
Dr Rubinstein noted that some of the toxic chemicals were found in the bodies of teens who used flavored e-cigarettes without nicotine.