ԱՀԿ-ն զգուշացրել է «Իքս հիվանդության» հնարավոր գլոբալ համաճարակի մասին
Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպությունը (ԱՀԿ) նախազգուշացրել է նոր գլոբալ համաճարակի մեծ հավանականության մասին:
Կազմակերպությունից հայտնում են, որ ներկայումս գիտնականները հետազոտում են առավել տարածված ախտածինները, որոնք կարող են հիվանդությունների բռնկում առաջացնել: Դրանք կարող են լինել ինչպես մարդկությանն արդեն հայտնի հիվանդությունները, օրինակ՝ վիրուսային հեմոռագիկ տենդերը, ինչպիսին են Էբոլան եւ Լասսան, այնպես էլ դեռեւս չնույնականացված վիրուսները:
Կան, այսպես կոչված, «Իքս հիվանդության» դրսեւորման բավականաչափ աղբյուրներ. դա ե՛ւ մշտապես փոփոխվող հայտնի վարակներն են, ինչպիսին է Զիկա վիրուսը, ե՛ւ զոոնոզային վարակները, որոնք մարդուն են փոխանցվում կենդանիներից: Սպառնալիք են ներկայացնում նաեւ արհեստականորեն ստեղծված վիրուսները՝ կենսաբանական զենք, որոնք կարող են լաբորատորիաներից գողանալ:
Գիտնականներն արդեն քննարկում են ու միջոցներ մշակում «Իքս հիվանդության» դեմ պայքարի համար, որպեսզի ցանկացած սպառնալիքի արագ արձագանքեն: Այլապես, զգուշացնում են ԱՀԿ փորձագետները, նոր համաճարակը կարող է մարդկության համար նույնքան մահաբեր լինել, ինչպես 20-րդ դարասկզբին իսպանկան: 1918-1919  թվականներին գրիպի զանգվածային համաճարակի հետեւանքով մահացել է մի քանի տասնյակ միլիոն մարդ:

ВОЗ предупредила о возможной глобальной эпидемии «болезни Икс»
Всемирная организация здравоохранения (ВОЗ) предупредила о высокой вероятности новой глобальной эпидемии.
Как сообщает Организация, ученые в настоящее время исследуют наиболее распространенные патогены, которые могут привести к вспышке заболеваний. Это могут быть как уже известные человечеству заболевания, например вирусные геморрагические лихорадки, такие как Эбола и Ласса, так и пока не идентифицированные вирусы.
Источников для появления так называемой «болезни Икс» достаточно: это и постоянно мутирующие известные инфекции, такие как вирус Зика, и зоонозные инфекции, передающиеся человеку от животных. Угрозу представляют и искусственно созданные вирусы — биологическое оружие, — которые могут выкрасть из лабораторий.
Ученые уже обсуждают и разрабатывают способы для борьбы с «болезнью Икс», чтобы быстро реагировать на любую угрозу. В противном случае, предупреждают эксперты ВОЗ, новая эпидемия может стать для человечества такой же смертоносной, как испанка в начале XX века. В результате массовой эпидемии гриппа в 1918-1919 годах погибли несколько десятков миллионов человек.