Ավտովթարի պատճառով տղամարդու սիրտը շրջվել է 90 աստիճանով (ֆոտո)
Մոտոցիկլետով ավտովթարի ենթարկվելուց հետո իտալացու սիրտը շրջվել է 90 աստիճանով։ 48-ամյա տղամարդու զննման ժամանակ ռենտգեն եւ ԿՏ հետազոտությունները ցույց են տվել, որ վնասվածքների արդյունքում նրա սիրտը աջ է թեքվել։ Իտալիայի Պադուայի համալսարանի աշխատակիցներ Անդրեա Կոլլին եւ Էնրիկո Պենտրանզան մանրամասն զեկույց են հրապարակել այս դեպքի մասին New England Journal of Medicine ամսագրում, տեղեկացնում է Medical Daily-ն։
«Ես երբեւէ նման բան չէի տեսել։ Այս դեպքի բացառիկությունն այն է, որ սիրտը շրջվել էր, իսկ հիվանդը գիտակցության մեջ էր», - ասել է Նյու Յորքի Լենոքս Հիլլ հիվանդանոցի սրտաբան Գրեգորի Ֆոնտանան։
Վթարի ենթարկված տղամարդու թոքը ծակվել էր, կոտրվել էին կողերը եւ պայթել էր փայծախը։ Նրան հասցրել էին մոտակա հիվանդանոց, որտեղ էլ զննման ժամանակ նկատել էին սրտի անսովոր դիրքը։ Ընդ որում, բժիշկների համաձայն, տղամարդու սիրտը թեքվել էր ոչ թե վթարի պահին, այլ մոտ մեկ ժամ անց։ Իսկ դրա պատճառը թոքի ծակումն է եղել, ինչի հետեւանքով տղամարդու կրծքի մեջ օդ է կուտակվել, որն էլ շրջել է սիրտը։ Նրա կրծքավանդակից օդը հեռացնելուց 24 ժամ անց սիրտը վերեդարձել է նախնական դիրքի։ Սիրտը պտտվելիս չէր վնասվել, բայց տղամարդու արյան ճնշումը զգալիորեն ընկել էր։
«Սա շատ հետաքրքիր անատոմիական դեպք է, եւ սա շատ անսովոր բան է։ Սրտի հետնապատի եւ մեծ զարկերակի կառուցվածքները ամրացած են ողնաշարին եւ հյուսվածքներին, բայց սիրտը կարծես «լողում» է իրեն շրջապատող պարկի մեջ», - ասել է Ֆոնտանան։
Տղամարդու փայծախը հեռացրել են, նա ունի մի քանի կոտրված ող, բայց նա կկարողանա լիովին ապաքինվել, ասում են բժիշկները։ Կրկնակի ԿՏ-սկանավորումը սրտի, զարկերակների եւ սրտի փականի վնասումներ, ինչպես նաեւ պատռված անոթներ եւ սրտի ռիթմի խանգարումներ չի հայտնաբերել։

After surviving traumatic injuries due to a motorcycle crash in Italy, an X-ray and CT scan revealed that a 48-year-old man’s heart had rotated 90 degrees to the right within his body. Dr. Andrea Colli and Dr. Enrico Petranzan, both from the University of Padua in Padua Italy, co-authored a report in the New England Journal of Medicine detailing an account of the unusual medical diagnosis, the Medical Daily reported.
"I had never seen anything like it," chairman of the department of cardiothoracic surgery at Lenox Hill Hospital in New York City Dr. Gregory Fontana told LiveScience. "What's unique about this case is the way the heart rotated so far in the other direction, and the patient was still awake and alert,"
Upon suffering a punctured lung, broken ribs, and a ruptured spleen as a result of his accident, the man was taken to a nearby hospital’s emergency department where doctors began diagnostic testing. Doctors say the accident itself did not cause the man’s heart to rotate and that it most likely occurred within the hour following the crash.
The man’s punctured lung had caused air to release out of the lungs and into the space around his chest. The buildup of air pushing on his heart presumably caused it to rotate within his chest. Upon draining the air 24 hours later, doctors were able to turn the man’s heart back to its original position. While the heart itself was left uninjured, blood vessels obstructed by the rotation caused a drop in the patient’s blood pressure.
"This is a very interesting anatomical finding, and it's very unusual," Fontana added. "The structures in the back of the heart, and the big arteries, are fixed to the spine and to the tissue, but the heart kind of floats around in the sac around it.”
Aside from emergency spleen removal and a few broken ribs, doctors say the man is expected to make a full recovery from his injuries. A follow-up CT scan revealed no permanent damage to the heart muscle including heart valve dysfunction, torn blood vessels, or impaired cardiac contraction.