Այս մասին պետք է բոլորն իմանան. ի՞նչ անել ուղեղի կաթվածի դեպքում
Ուղեղի կաթվածը (ինսուլտը) չափազանց վտանգավոր մի վիճակ է, որը կարող է սպանել մարդուն կամ նրան հավիտյան հաշմանդամ դարձնել։ Սակայն ինսուլտի շատ հետեւանքներից կարելի է խուսափել, եթե հիվանդը ճիշտ ժամանակին ստանա համապատասխան օգնություն եւ տեղափոխվի հիվանդանոց։
Ո՞րն է առաջին օգնությունը ինսուլտի ժամանակ։ NEWS.am Medicine-ի թղթակցի այս հարցին պատասխանել է Երեւանի պետական բժշկական համալսարանի Նյարդաբանության ամբիոնի ղեկավար, բժշկական գիտությունների պրոֆեսոր Հովհաննես Մանվելյանը։
Դուք կասկածում եք, որ Ձեր մերձավոր մարդկանցից որեւէ մեկի մոտ կա ինսուլտի վտանգ, ապա այս դեպքում, ինչպես հայտնեց պրոֆեսորը, առաջին օգնությունը կլինի արագ շտապօգնություն կանչելը, քանի որ միայն մասնագետները կարող են ճիշտ եւ արդյունավետ բուժում նշանակել։
• Մինչ շտապօգնության աշխատակիցների գալը համոզվեք՝ արդյո՞ք հիվանդի շնչառությունը խաթարված է, թե ոչ։ Եթե այո, ապա նրան անհապաղ պետք է արհեստական շնչառություն տալ կամ գլխի համար այնպիսի հարմար դիրք գտնել, որ հիվանդը ինքնուրույն կարողանա շնչել։
• Եթե կան զարկերակային բարձր ճնշման նշաններ, ապա անհրաժեշտ է այն  իջեցնել՝ թեկուզ տնական միջոցներով։ Սակայն ճնշումը շատ իջեցնելն էլ վտանգավոր է, քանի որ դա կարող է հանգեցնել ավելի լուրջ բարդությունների։ «Այստեղ թաքնված վտանգ կա, ինչի մասին նախկինում անգամ բժիշկները չէին մտածում։ Երբ հիվանդը տեղափոխվում էր հիվանդանոց բարձր զարկերակային ճնշմամբ (200/150), նրան միզամուղ էին տալիս եւ կտրուկ իջեցնում զարկերակային ճնշումը մինչեւ 120/70։ Սա հանգեցնում էր երկրորդային իշեմիայի, քանի որ բացառված չէ, որ տվյալ հիվանդի զարկերակային նորմալ ճնշումը  150/100-ն է, իսկ ավելի ցածրի դեպքում արյունը չի հասնում ուղեղի հյուսվածքներին, եւ սա կարող է բարդություններ առաջացնել»,- բացատրեց բժիշկը։
• Շատ մասնագետներ նաեւ պնդում են, որ ինսուլտի դեպքում հիվանդին չի  կարելի ուտելիք կամ ընպելիք տալ, չէ որ տվյալ մարդու կլլող օրգանները կաթվածահար են եղել, եւ ուտելիքը կարող է ընկնել շնչուղիների մեջ եւ շնչահեղձություն առաջացնել։
• Եթե հիվանդը փսխում է, ապա մասնագետները խորհուրդ են տալիս նրան կողքի շրջել։ Դա կկանխի փսխումների հոսքը դեպի շնչուղիներ։
• Հիվանդի կիպ հագուստը ցանկալի է հանել, որպեսզի այն հիվանդին չխանգարի։
Պրոֆեսորը մեկ անգամ եւս հիշեցրեց, որ ինսուլտի դեմ պայքարող բոլոր «տնական մեթոդները» (օրինակ, ոտքերը տաք ջրի մեջ դնելը) անարդյունավետ են եւ կարող են անգամ վնասել, այդ պատճառով ինչքան հնարավոր է արագ, ցանկալի է մեկ ժամվա ընթացքում, հիվանդին պետք է տեղափոխել հիվանդանոց։

Это нужно знать всем: первая помощь при инсульте
Инсульт – чрезвычайно опасное состояние, которое может убить человека или навсегда сделать его инвалидом. Однако большинства последствий инсульта можно избежать, если больной получит своевременную помощь и будет быстро доставлен в больницу.
О том, какую первую помощь можно оказать при инсульте, корреспонденту NEWS.am Medicine рассказал заведующий кафедрой Неврологии Ереванского государственного медицинского университета, доктор медицинских наук, профессор Ованнес Манвелян.
Итак, Вы подозреваете инсульт у кого-то в Вашем окружении? Самой адекватной первой помощью в такой ситуации, как отметил профессор, будет скорейший вызов бригады скорой помощи, так как только специалисты смогут оказать больному настоящую, эффективную помощь.
• В ожидании бригады скорой помощи проверьте, нарушено ли у больного дыхание. Если да, то ему необходимо будет сделать искусственное дыхание или обеспечить такое положение головы, чтобы больной мог дышать сам.
• Если есть признаки высокого артериального давления, его необходимо немного снизить – хотя бы домашними методами. Однако слишком снижать давление тоже опасно, так как это может вызвать еще более серьезные осложнения. «Здесь таится опасность, о которой раньше даже врачи не подозревали: когда больной поступал в стационар с очень высоким давлением 200 на 150, ему вкалывали мочегонные и резко снижали артериальное давление до 120 на 70. Это приводило к вторичной ишемии, потому что не исключено, что рабочее давление этого человека – 150 на 100, а при более низком давлении кровь не поступает в ткани мозга, и это может привести к осложнениям», - объяснил врач.
• Многие специалисты также утверждают, что при инсульте больному нельзя давать еду или питье, ведь если у него парализованы органы глотания, еда может попасть в его дыхательные пути и вызвать удушье.
• Если у больного начинается рвота, специалисты советуют осторожно повернуть его на бок – это поможет избежать попадания рвотных масс в дыхательные пути.
• Тесную одежду на больном желательно расстегнуть, чтобы ему ничто не мешало.
Профессор еще раз напомнил, что все «домашние» методы «борьбы» с инсультом (как, например, опускание ног в горячую воду) неэффективны и могут даже навредить, поэтому важно как можно скорее, желательно, в течение одного часа доставить больного в клинику.