Ուղեղի կաթվածի առաջին նախանշանները. ե՞րբ է պետք դիմել բժշկի
Ճիշտ ժամանակին օգություն ցուցաբերելու համար, պետք է իմանալ թե ինչպես տարբերակել ինսուլտը (ուղեղի կաթվածը)։ NEWS.am Medicine-ի թղթակցի հետ զրույցում ինսուլտի նախանշանների մասին պատմեց Երեւանի պետական բժշկական համալսարանի Նյարդաբանության ամբիոնի ղեկավար, բժշկական գիտությունների դոկտոր Հովհաննես Մանվելյանը։
Խոսքի կտրուկ խանգարումները, դեմքի անհամաչափությունը եւ թուլությունը կարող են նախանշել ինսուլտի առաջացումը, ասաց պրոֆեսորը։  Այս նախանշաններից թեկուզ մեկի առկայության դեպքում պետք է շտապ գնալ հիվանդանոց, որտեղ բժիշկը ավելի հստակ կախտորոշի հիվանդությունը եւ կնշանակի բուժման կուրս։
Ինսուլտի այլ նախանշաններ կարող են լինել մկանների հանկարծակի թուլությունը, մարմնի մեկ կողմի թմրելը, հավասարակշռության կորուստը եւ տեսողական խանգարումները։ Հիվանդին դժվար է ծիծաղել, ժպիտը բնական չէ եւ անկանոն, հիվանդը դժվար է խոսում, իսկ լեզուն, եթե նա փորձի այն դուրս հանել, կոր կթվա։ Այս ամենը ինսուլտի նախանշաններ են։
Պրոֆեսոր Մանվելյանը նաեւ հավելեց, որ հենց առաջին նշանների դեպքում անհրաժեշտ է դիմել հիվանդանոց, ոչ ՝ պոլիկլինիկա։ Սա պայմանավորված է նրանով, որ ռեղամասային թերապեֆտը հնարավոր է միանգամից չհասկանա ինսուլտի առաջացման վտանգը, եւ դա ժամանակի կորուստ կլինի հիվանդի համար, որը կարելի  էր ավելի նպատակային՝ հիվանդին բուժելու կամ վերականգնելու համար ծախսել։
«Ինսուլտի բուժումը պետք է կատարվի մասնագիտացված հիվանդանոցներում, հատուկ մասնագիտացված աշխատակազմի կողմից։ Եվ ինսուլտ ստացած հիվանդի վերականգնումը պետք է սկսել անմիջապես՝ միայն այդ դեպքում կարելի է հաջողություն ակնկալել»,- հիշեցրեց պրոֆեսորը։

Первые признаки инсульта: когда обращаться к врачу?
Для оказания своевременной помощи очень важно суметь как можно раньше распознать инсульт. О первых признаках инсульта корреспонденту NEWS.am Medicine рассказал заведующий кафедрой Неврологии Ереванского государственного медицинского университета, доктор медицинских наук, профессор Ованнес Манвелян.
Резко возникшее нарушение речи, асимметрия лица и слабость конечностей могут свидетельствовать о развитии инсульта, сказал профессор. При любом из этих признаков необходимо срочно обращаться в стационар, где врач сможет поставить более точный диагноз и разработать курс лечения.
Другими признаками инсульта могут быть внезапная слабость мышц, онемение одной половины тела, потеря равновесия и нарушения зрения. Больному трудно улыбаться – улыбка получается неестественной и кривой; ему трудно говорить, а язык, если он попытается его высунуть, покажется кривым. Все эти признаки могут указывать на инсульт.
Профессор Манвелян также добавил, что при первых же симптомах инсульта необходимо обращаться в больницу, а не в поликлинику. Дело в том, что участковый терапевт может сразу и не распознать инсульт, и пациент потеряет много времени, которое могло быть потрачено на его лечение и реабилитацию.
«Лечение инсульта должно происходить только в специализированных стационарах, у специально-обученного персонала. И реабилитация пациента, перенесшего инсульт, должна начаться сразу же – только тогда можно рассчитывать на успех», - напомнил профессор.