Տղամարդիկ այնքան են անհանգստանում իրենց սերմնաբջիջների քանակի մասին, որ երբեմն մոռանում են դրանց որակի կարեւորության մասին։ Սակայն փաստ է, որ զույգերի գրեթե 15%-ը, մի քանի տարի համատեղ կյանքից հետո անկարող են երեխա ունենալ, հաղորդում է Medical Daily-ն։ Տղամարդու անպտղությունը կարող է առաջանալ մի քանի պատճառներից. սերմնահեղուկի արտադրման, սերմնաբջիջների շարժունության եւ արգելափակման խնդիրների պատճառով։ Ինչպես հայտնի է, ալկոհոլի եւ ծխախոտի չարաշահումները կարող են սահմանափակել սերմնահեղուկի արտադրությունը եւ բացասաբար ազդել դրա որակի վրա։ Բայց կա՞ն արդյոք այլ վարքագծային եւ էկոլոգիական գործոններ, որոնք կարող են նվազեցնել տղամարդու պտղաբերությունը։ Ահա այն 6 գործոնները, որոնք կարող են բացասաբար ազդել սերմնաբջիջների քանակի վրա, ինչի մասին տղամարդիկ նույնիսկ գլխի էլ չեն ընկնում։
1.Բեկոն
Բեկոնի խրթխրթան կտորները շատ համեղ են, բայց հետազոտությունները ցույց են տվել, որ նրանք կարող են բացասաբար ազդել սերմնաբջիջների քանակության վրա։ Հարվարդի համալսարանի գիտնականները կատարել են հետազոտություն 156 տղամարդու շրջանում, ովքեր մասնակցել են արտամարմնային բեմնավորման (ԱՄԲ)։ Հետազոտության ղեկավար դոկտոր Մարիամ Աֆեյշը եւ համալսարանական իր գործընկներները ուսումնասիրել են մասնակիցների եւ իրենց զուգընկերուհիների սննդակարգը, թե ինչ հաճախականությամբ են նրանք վերամշակված միս, սպիտակ, թռչնի միս եւ ձուկ կերել։ Հիմնականում ձուկ եւ բանջարեղեն օգտագործած տղամարդկանց մոտ սերմնաբջիջների քանակը ավելի շատ է եղել, քան նրանք, ովքեր վերամշակված եւ կարմիր միս են կերել։
2. Շոգեբաղնիք (սաունա)
Շոգեբաղնիքներում քրտնել սիրող, բայց միեւնույն ժամանակ երեխա ունենալ ցանկացող տղամարդիկ պետք է այլընտրանք գտնեն։ Իտալիայում Պադովա համալսարանի հետազոտողները խնդրել են անցկացրել մոտ 30 տարեկան 10 առողջ ֆինն տղամարդու երեք ամիս, շաբաթական երկու անգամ գնալ շոգեբաղնիք եւ քրտնել այնտեղ 15 րոպե։ Հետազոտության սկզբում բոլոր մասնակիցների մոտ եղել են նորմալ քանակությամբ սերմնաբջիջներ։ Շոգեբաղնիք գնալուց առաջ եւ հետո հետազոտողները մասնակիցներից արյան եւ սերմնահեղուկի նմուշներ են վերցրել, չափել նրանց ջերմությունը։ Երեք ամիս անց մասնակիցների սերմնաբջիջների քանակը զգալիորեն նվազել է։ Այնուամենայնիվ, մասնակիցների մոտ ամեն ինչ վերականգնվել է վեց ամիս անց։
3. Սթրես
Սթրեսը եւ անհանգստությունը կարող է վնասակար ազդեցություն ունենալ մեր ընդհանուր առողջության վրա, այդ թվում նաեւ տղամարդու պտղաբերության վրա։ 38-49 տարեկան 193 տղամարդու շրջանում անցկացրած հետազոտությունը ներառել է սուբյեկտիվ եւ օբյեկտիվ սանդղակով գնահատել կյանքում եւ աշխատանքում պատահած այն իրադարձությունները, որոնք սթրեսի են ենթարկել մասնակիցներին։ California-Davis համալսարանի հետազոտողները կատարել են սերմնահեղուկի անալիզ՝ դրա շարժունակությունը եւ կոնցենտրացիան իմանալու համար։ Կյանքի ընթացքում սթրեսի ենթարկված տղամարդկանց սերմնահեղուկի կոնցենտրացիան ավելի քիչ է եղել, քան նրանք, ովքեր սթրես են տարել աշխատանքում։ Վերջիններիս սերմնահեղուկի նմուշների անալիզները եղել են նորմայի սահմաններում, բայց իրենց մոտ նկատվել է տեստոստերոնի մակարդակի նվազեցում։
4. Նոթբուք
Միգուցե լսած կլինեք, որ չի կարելի նոթբուքը երկար ժամանակ դնել ծնկներին, քանի որ համակարգչի տաքությունը կարող է ազդել սերմնաբջիջների քանակի վրա։ Բայց Դուք երեւեի չգիտեք, որ անգամ Ձեր համակարգչին միացված Wi-Fi-ը, կարող է ազդել տղամարդու պտղաբերության վրա։ Fertility and Sterility ամսագրում հրապարակված նոր հետազոտությունը հավաքել է առողջ տղամարդկանց, ովքեր չորս ժամ աշխատել են համացանցին միացված նոթբուքով սերմնաբջիջների 29 նմուշներ։ Wi-Fi- ճառագայթումը վնասել է ԴՆԹ եւ նվազեցրել սերմնահեղուկի շարժունությունը։
5. Պեստիցիդներ
Պեստիցիդների ազդեցությունը մարդու վրա բացասաբար է ազդում նրա առողջության վրա՝ առաջացնելով բնածին արատներ, նյարդային խանգարումներ եւ անգամ սերմնաբջիջների քանակի նվազեցում։ Ջորջ Վաշինգթոնի համալսարանի շրջակա միջավայրի եւ աշխատանքի հիգիենայի վարչությունից գիտնականների մի խումբ ուսումնասիրել է տղամարդու պտղաբերության վրա պեստիցիդների ազդեցության մասին կատարված 17 նոր հետազոտություններ. 17-ից 15-ը բացահայտել են պեստիցիդների պատճառած վնասը։
6. Մարիխուանա ծխելը
Վերքին հետազոտություններից շատերում խոսվում է մարիխուանայի ենթադրյալ դրական ազդեցությունների մասին։ Բայց տղամարդիկ պետք է իմանան, թե ինչ կարող է անել կանեփ ծխելը իրենց սերմնահեղուկին։ Բուֆալո համասլարանի հետազոտողները, ովքեր ուսումնասիրել են մարիխուանա ծխող տղամարդկանց սերմնահեղուկի որակը եւ կոնցենտրացիան, ասել են, որ նրանց «փոքրիկ լողորդները» այրվել են՝ ձվին չհասելով, քանի որ շատ շուտ սկսել են լողալ եւ շատ շուտ խորտակվել։

Men worry so much about the amount of sperm they produce that they sometimes forget how important the quality of their sperm is to fertility. Unfortunately, around 15 percent of couples are unable to conceive a child after a year or more of unprotected sex, the Medical Daily reported. Male infertility can be caused by several factors including the production, motility (the ability to move spontaneously and actively), and blockage of sperm. Excessive alcohol and tobacco use have been known to limit the production of sperm and damage its quality, but what are some other behavioral and environmental factors that can ruin a man’s chance of conceiving? Here are six things that men may not realize are destroying their sperm count:
1. Eating bacon
A crispy strip of bacon may be delicious, but research shows it could also be destroying your sperm count. A recent study conducted at Harvard University included 156 men enrolled in an in vitro fertilization (IVF) trial. Lead researcher Dr. Myriam Afeiche and colleagues from the university tracked the eating habits of each male participant and his female partner, including how often they ate processed meat, red meat, white meat, poultry, and fish. Men who reported eating a healthy portion of fish actually improved the quality of their sperm.
2. Sauna
If you’re looking for a healthy way to sweat out all of your body’s toxins, you may want to avoid trips to the sauna. Researchers from the University of Padova in Italy asked 10 healthy Finnish men in their thirties to participate in 15-minute sauna sessions twice a week for three months. Each study participant reported normal sperm count prior to the sauna regimen and no history of sauna use in the past year. They were also asked to provide blood and semen samples and had their scrotal temperatures taken before and after each sauna session. The group’s sperm count and concentration experienced a significant drop off after three months of 15-minute sauna sessions and remained low in the three months following the program. However, sperm production was restored to normal levels after six months.
3. Stress
Stress and anxiety can have a damaging effect on our overall health, including male fertility. Take for example a recent study involving 193 men between the ages of 38 and 49 who were assessed by a subjective and objective scale including life events that led up to stress at work and in life. Semen samples provided by each male participant were analyzed by University of California-Davis technicians for sperm appearance, motility, and semen concentration. While men who reported stressful life events suffered from impaired fertility, stress at the workplace had no damaging effect on semen quality. Work stress, however, did lower the group’s testosterone levels.
4. Laptop
You may recall being told to keep your laptop off of your lap to prevent the heat from damaging your sperm count, but you may not know that even a computer’s Wi-Fi connection can hinder male fertility. Radiation from the laptop’s Wi-Fi connection caused DNA damage and less motility in sperm.
5. Pesticides
Exposure to pesticides has been implicated in a variety of health complications, including birth defects, nerve damage, cancer, and even decreased sperm count. A research team from George Washington University’s Department of Environmental and Occupational Health investigated 17 recent studies testing the effects of certain pesticides on male fertility. Out of all 17 studies, 15 reported significant damage to sperm quality due to pesticide exposure.
6. Smoking marijuana
With all the research coming to light surrounding the alleged healthy effects of marijuana use, it may be hard for men to accept what cannabis is doing to their fertility. University of Buffalo researchers who tested the sperm quality and concentration of frequent marijuana smokers found that their little swimmers were burnt out before reaching the egg because they had swam too fast too early.