Տղամարդիկ այնքան են անհանգստանում իրենց սերմնաբջիջների քանակի մասին, որ երբեմն մոռանում են դրանց որակի կարեւորության մասին։ Սակայն փաստ է, որ զույգերի գրեթե 15%-ը, մի քանի տարի համատեղ կյանքից հետո անկարող են երեխա ունենալ, հաղորդում է Medical Daily-ն։ Տղամարդու անպտղությունը կարող է առաջանալ մի քանի պատճառներից. սերմնահեղուկի արտադրման, սերմնաբջիջների շարժունության եւ արգելափակման խնդիրների պատճառով։ Ինչպես հայտնի է, ալկոհոլի եւ ծխախոտի չարաշահումները կարող են սահմանափակել սերմնահեղուկի արտադրությունը եւ բացասաբար ազդել դրա որակի վրա։ Բայց կա՞ն արդյոք այլ վարքագծային եւ էկոլոգիական գործոններ, որոնք կարող են նվազեցնել տղամարդու պտղաբերությունը։ Ահա այն 6 գործոնները, որոնք կարող են բացասաբար ազդել սերմնաբջիջների քանակի վրա, ինչի մասին տղամարդիկ նույնիսկ գլխի էլ չեն ընկնում։
1.Բեկոն
Բեկոնի խրթխրթան կտորները շատ համեղ են, բայց հետազոտությունները ցույց են տվել, որ նրանք կարող են բացասաբար ազդել սերմնաբջիջների քանակության վրա։ Հարվարդի համալսարանի գիտնականները կատարել են հետազոտություն 156 տղամարդու շրջանում, ովքեր մասնակցել են արտամարմնային բեմնավորման (ԱՄԲ)։ Հետազոտության ղեկավար դոկտոր Մարիամ Աֆեյշը եւ համալսարանական իր գործընկներները ուսումնասիրել են մասնակիցների եւ իրենց զուգընկերուհիների սննդակարգը, թե ինչ հաճախականությամբ են նրանք վերամշակված միս, սպիտակ, թռչնի միս եւ ձուկ կերել։ Հիմնականում ձուկ եւ բանջարեղեն օգտագործած տղամարդկանց մոտ սերմնաբջիջների քանակը ավելի շատ է եղել, քան նրանք, ովքեր վերամշակված եւ կարմիր միս են կերել։
2. Շոգեբաղնիք (սաունա)
Շոգեբաղնիքներում քրտնել սիրող, բայց միեւնույն ժամանակ երեխա ունենալ ցանկացող տղամարդիկ պետք է այլընտրանք գտնեն։ Իտալիայում Պադովա համալսարանի հետազոտողները խնդրել են անցկացրել մոտ 30 տարեկան 10 առողջ ֆինն տղամարդու երեք ամիս, շաբաթական երկու անգամ գնալ շոգեբաղնիք եւ քրտնել այնտեղ 15 րոպե։ Հետազոտության սկզբում բոլոր մասնակիցների մոտ եղել են նորմալ քանակությամբ սերմնաբջիջներ։ Շոգեբաղնիք գնալուց առաջ եւ հետո հետազոտողները մասնակիցներից արյան եւ սերմնահեղուկի նմուշներ են վերցրել, չափել նրանց ջերմությունը։ Երեք ամիս անց մասնակիցների սերմնաբջիջների քանակը զգալիորեն նվազել է։ Այնուամենայնիվ, մասնակիցների մոտ ամեն ինչ վերականգնվել է վեց ամիս անց։
3. Սթրես
Սթրեսը եւ անհանգստությունը կարող է վնասակար ազդեցություն ունենալ մեր ընդհանուր առողջության վրա, այդ թվում նաեւ տղամարդու պտղաբերության վրա։ 38-49 տարեկան 193 տղամարդու շրջանում անցկացրած հետազոտությունը ներառել է սուբյեկտիվ եւ օբյեկտիվ սանդղակով գնահատել կյանքում եւ աշխատանքում պատահած այն իրադարձությունները, որոնք սթրեսի են ենթարկել մասնակիցներին։ California-Davis համալսարանի հետազոտողները կատարել են սերմնահեղուկի անալիզ՝ դրա շարժունակությունը եւ կոնցենտրացիան իմանալու համար։ Կյանքի ընթացքում սթրեսի ենթարկված տղամարդկանց սերմնահեղուկի կոնցենտրացիան ավելի քիչ է եղել, քան նրանք, ովքեր սթրես են տարել աշխատանքում։ Վերջիններիս սերմնահեղուկի նմուշների անալիզները եղել են նորմայի սահմաններում, բայց իրենց մոտ նկատվել է տեստոստերոնի մակարդակի նվազեցում։
4. Նոթբուք
Միգուցե լսած կլինեք, որ չի կարելի նոթբուքը երկար ժամանակ դնել ծնկներին, քանի որ համակարգչի տաքությունը կարող է ազդել սերմնաբջիջների քանակի վրա։ Բայց Դուք երեւեի չգիտեք, որ անգամ Ձեր համակարգչին միացված Wi-Fi-ը, կարող է ազդել տղամարդու պտղաբերության վրա։ Fertility and Sterility ամսագրում հրապարակված նոր հետազոտությունը հավաքել է առողջ տղամարդկանց, ովքեր չորս ժամ աշխատել են համացանցին միացված նոթբուքով սերմնաբջիջների 29 նմուշներ։ Wi-Fi- ճառագայթումը վնասել է ԴՆԹ եւ նվազեցրել սերմնահեղուկի շարժունությունը։
5. Պեստիցիդներ
Պեստիցիդների ազդեցությունը մարդու վրա բացասաբար է ազդում նրա առողջության վրա՝ առաջացնելով բնածին արատներ, նյարդային խանգարումներ եւ անգամ սերմնաբջիջների քանակի նվազեցում։ Ջորջ Վաշինգթոնի համալսարանի շրջակա միջավայրի եւ աշխատանքի հիգիենայի վարչությունից գիտնականների մի խումբ ուսումնասիրել է տղամարդու պտղաբերության վրա պեստիցիդների ազդեցության մասին կատարված 17 նոր հետազոտություններ. 17-ից 15-ը բացահայտել են պեստիցիդների պատճառած վնասը։
6. Մարիխուանա ծխելը
Վերքին հետազոտություններից շատերում խոսվում է մարիխուանայի ենթադրյալ դրական ազդեցությունների մասին։ Բայց տղամարդիկ պետք է իմանան, թե ինչ կարող է անել կանեփ ծխելը իրենց սերմնահեղուկին։ Բուֆալո համասլարանի հետազոտողները, ովքեր ուսումնասիրել են մարիխուանա ծխող տղամարդկանց սերմնահեղուկի որակը եւ կոնցենտրացիան, ասել են, որ նրանց «փոքրիկ լողորդները» այրվել են՝ ձվին չհասելով, քանի որ շատ շուտ սկսել են լողալ եւ շատ շուտ խորտակվել։

Мужчины так беспокоятся о количестве своей спермы, что иногда забывают, как важно ее качество. Однако, факт, что около 15% пар не в состоянии зачать ребенка после нескольких лет совместной жизни, передает Medical Daily. Мужское бесплодие может быть вызвано несколькими факторами – проблемы с производством спермы, подвижностью сперматозоидов и блокированием сперматозоидов. Чрезмерное употребление алкоголя и табака, как известно, ограничивает выработку спермы и негативно действует на ее качество. Но есть ли другие поведенческие и экологические факторы, которые могут разрушить шанс мужского зачатия? Вот шесть факторов, негативно действующих на количество сперматозоидов, о которых мужчины даже не догадываются:
1.Бекон
Хрустящие кусочки бекона очень вкусные, но исследования показывают, что они также могут оказать негативное влияние на количество сперматозоидов. Ученые из Гарвардского университета провели исследование среди 156 мужчин, участвующих в экстракорпоральном оплодотворении (ЭКО). Ведущий исследователь доктор Мириам Афейш и ее коллеги из университета отслеживали привычки питания каждого участника и его партнерши: как часто они ели обработанное мясо, красное мясо, белое мясо, птицу, рыбу. У мужчин, которые в основном питались рыбой и овощами, количество сперматозоидов было выше, чем у тех, кто ел много обработанного и красного мяса.
2. Сауна
Любители попотеть в сауне, которые хотят зачать ребенка, должны найти себе другую альтернативу. Исследователи из Университета Падуи в Италии попросили 10 здоровых финских мужчин в возрасте приблизительно 30 лет два раза в неделю в течение трех месяцев ходить в сауну и потеть там в течение 15 минут. У всех участников было нормальное количество сперматозоидов перед началом исследования. У них также взяли образцы крови и семенной жидкости, измеряли температуру до и после сауны. После трех месяцев исследовательской программы количество сперматозоидов и их концентрация значительно упали. Тем не менее, у участников все пришло в норму после шести месяцев.
3. Стресс
Стресс и беспокойство могут оказать пагубное влияние на наше общее здоровье, в том числе и на мужскую фертильность. Недавнее исследование с участием 193 мужчин в возрасте от 38 до 49 лет включало оценку по субъективной и объективной шкале тех событий в жизни, которые привели к стрессу на работе и в жизни. Исследователи из университета California-Davis сделали участникам анализ спермы на подвижность и концентрацию. У мужчин, которые испытали стресс в жизни, уровень подвижности и концентрации спермы был намного ниже, чем у участников, которые переживали стресс на работе. У последних анализы образцов спермы были в норме, но у них был пониженный уровень тестостерона.
4. Ноутбук
Возможно, вы слышали, и не раз, что нельзя подолгу держать ноутбук на коленях, так как тепло от компьютера может повлиять на качество спермы. Но вы, вероятно, не знаете, что даже Wi-Fi, подключенный к компьютеру, может подействовать на мужскую фертильность. В ходе недавнего исследования, описанного в журнале Fertility and Sterility, было собрано 29 образцов спермы у здоровых мужчин, которые работали с ноутбуком с беспроводным подключением к Интернету в течение четырех часов. Излучение от Wi-Fi вызвало повреждение ДНК и меньшую подвижности в сперме.
5. Пестициды
Воздействие пестицидов на человека негативно действует на здоровье, вызывая врожденные дефекты, повреждение нерва, рак и даже снижение количества сперматозоидов. Группа ученых из Департамента охраны окружающей среды и гигиены труда Университета Джорджа Вашингтона просмотрела 17 недавних исследований о влиянии некоторых пестицидов на мужскую фертильность. 15 из 17 исследований сообщали о значительном ущербе, наносимом пестицидами.
6. Курение марихуаны
Во многих последних исследованиях говорится о предполагаемых здоровых эффектах марихуаны. Но мужчинам следует знать, что может сделать курение конопли с качеством их спермы. Исследователи из Университета Буффало, которые тестировали качество спермы и ее концентрацию у регулярных курильщиков марихуаны, обнаружили, что их «маленькие пловцы» сгорали, не достигнув яйца, потому что отправлялись в плавание слишком рано и плыли слишком быстро.