8 սննդամթերք գրիպի դեմ
Սառը եղանակը, սթրեսի եւ տոնական եռուզեռի հետ համատեղ ավելացնում է  մրսածության եւ գրիպի ռիսկը: Դուք կարող եք հակահարված տալ հիվանդությանը, եթե հակավիրուսային մթերքներով՝ բնական ուժեղ իմունախթանիչներով, հարուստ սննդակարգի միջոցով գերազանց  վիճակում պահեք իմունային համակարգը:
Այդ մթերքի հակավիրուսային հատկությունները կարող են ձեզ պաշտպանել նաեւ ծերացումից, քաղցկեղից, Ալցհեյմերի հիվանդությունից եւ սրտանոթային հիվանդություններից: Ներառեք հետեւյալ 8 հակավիրուսային միջոցները ձեր օրակարգում:
Քրքում.  Հզոր հակավիրուսային միջոց է եւ օգնում է կանխարգելել շատ մահացու հիվանդություններ՝ քաղցկեղ, արթրիտ եւ Պարկիսոնի հիվանդություն: Լոս Անջելեսի Կալիֆորնիայի համալսարանում հայտնաբերեցին, որ քրքումը, դանդաղեցնելով ուղեղում ամիլոիդային վահանիկների կուտակումը, կարող է բուժել Ալցհեյմերի հիվանդությունը:
Ռոզմարին. Հետազոտողների կարծիքով ռոզմարինը լավացնում է ուղեղի աշխատանքը եւ արյան շրջանառությունը, ինչպես նաեւ նվազեցնում է քաղցկեղի զարգացման հավանականությունը:  Բժիշկները խորհուրդ են տալիս ավելացնել ռոզմարինի թուրմը տավարի ֆարշի մեջ՝ նվազեցնելու համար ուռուցքածին նյութերի առաջացումը մսի եփման ժամանակ, հաղորդում է Newsmax Health-ը:
Սխտոր.  Սխտորը 54% -ով  նվազեցնում է  ենթաստամոքսային գեղձի քաղցկեղի, 50%-ով՝ շագանակագեղձի քաղցկեղի, 50%-ով ՝ հաստ աղու քաղցկեղի եւ  52%-ով ՝ ստամոքսի քաղցկեղի զարգացման ռիսկը: Հարավային Կարոլինայի Բժշկական համալսարանի հետազոտողները հայտնաբերեցին, որ սխտորի մեջ պարունակվող ծծումբի միացություններն արյդունավետ են ուղեղի մահացու քաղցկեղի՝ գլիոբլաստոմայի դեմ: Սխտորը նաեւ լուրջ համագործակից է սիրտ-անոթային հիվանդությունների պայքարի հարցում: Որոշ հետազոտություններ ցույց են տվել, որ սխտորը 20%-ով նվազեցում է արյան մեջ եռգլիցերիդների եւ ՑԽԼ խոլեստերինի «վատ» տեսակի քանակությունը:
Կանաչ թեյ.  Կանաչ թեյը պարունակում է կատեխիններ, որոնք պայքարում են քաղցկեղի դեմ եւ նվազեցնում  խոլեստերինի քանակությունը: Թայվանում կատարված հետազոտությունը ցույց է տվել, որ կանաչ թեյի ամենօրյա օգտագործումը 66%-ով նվազեցնում է թոքի քաղցկեղի զարգացման հավանականությունը:  Այլ հետազոտություններ կանաչ թեյը կապում են քաղցկեղի բազմաթիվ այլ տիպերի զարգացման ավելի ցածր ռիսկի հետ, ներառյալ ստամոքսի,  կրծքագեղձի, մաշկի, բերանի խոռոչի, կերակրափողի, շագանակագեղձի, արգանդի, ենթաստամոքսային գեղձի եւ հաստ աղու քաղցկեղները, ինչպես նաեւ սպիտակարյունությունը:
Սուրճ.  Շաքարախտի զարգացման թշնամի: Շվեդ եւ ֆինն գիտնականների հետազոտությունների տվյալներով, սուրճի չափավոր օգտագործումը՝ օրական միջինում 3-5 բաժակ, կարող  է 65%-ով նվազեցնել թուլամտության զարգացման հավանականությունը մեծ տարիքում:
Ռեսվերատրոլ. Խաղողի այս բաղադրիչը  ավելի մեծ քանակությամբ առկա է գինու մեջ, քան  խաղողի հյութի, եւ կարող է պատասխանատվություն կրել «ֆրանսիական պարադոքսի» համար ՝ ֆրանսիացիների մեծ քանակությամբ ճարպոտ սնունդ եւ մեծ քանակությամբ կարմիր գինի օգտագործելու եւ սիրտ-անոթային հիվանդություններից եւ քաղցկեղից չտառապելու զարմանալի ունակության: Մի շարք հետազոտություններ ցույց են տալիս, որ ալկոհոլի չափավոր օգատգործումը (երկու գավաթ տղամարդկանց համար եւ մեկ գավաթ՝ կանանց) կարող է օգնել ձեր օրգանիզմին ոտքից գլուխ՝ նպաստելով քաղցկեղի դեմ պայքարին, նիհար կազմվածքին եւ մտքի սրության պահպանմանը:
Գինկգո.  Այն լավացնում է ուղեղի արյան շրջանառությունը, դրանով իսկ լավացնելով հիշողությունն եւ ուղեղի ֆունկցիան:
Կոկոսի յուղ. Կոկոսի յուղն օգտագործվում է ողջ աշխարհի տրադիցիոն բժշկության մեջ՝ լայն սպկետրի հիվանդությունների բուժման համար:

8 продуктов против гриппа – доктор на вашей кухне
Холодная погода, в сочетании со стрессом и праздничной толкотней повыашет риск простуды и гриппа. Вы можете дать отпор болоезни, сохраняя вашу иммунную систему в первоклассном состоянии, если ваша диета богата противовирусными продуктами  - мощными естественными иммунными усилителями. Их противовоспалительные свойства могут защитить вас также от старения, рака, болезни Альцгеймера  и сердечнососудистых заболеваний.
Включите следующие восемь противовирусных препаратов в ваш ежедневный рацион, или купите их в качестве добавок и следуйте указаниям на этикетке.
Куркума. Куркума содержит противовирусный куркумин, который является мощным противовоспалительным средством и помогает предотвратить многие смертельные заболевания, такие, как рак, артрит и болезнь Паркинсона. В Университете Калифорнии в Лос-Анджелесе обнаружили, что куркумин может лечить болезнь Альцгеймера путем замедления накопления амилоидных бляшек в мозгу.
Розмарин. Розмарин улучшает работу мозга и кровообращение, а также снижает риск развития рака, по мнению ряда исследований. Исследователи рекомендуют добавлять экстракт розмарина в говяжий фарш, чтобы уменьшить возможность образования канцерогенных веществ при варке мяса, сообщает Newsmax Health.
Чеснок. Чеснок снижает риск развития рака поджелудочной железы на 54%, рака предстательной железы - на 50 %, рака толстой кишки - на 50 %, и рака желудка - на 52%. Исследователи из Медицинского университета Южной Каролины обнаружили, что соединения серы в чесноке эффективны против глиобластомы - фатальной опухоли мозга.
Чеснок также является мощным союзником в борьбе с сердечнососудистыми заболеваниями. Некоторые исследования показали, что чеснок снижает содержание в крови триглицеридов и холестерина ЛПНП – «плохие» формы - на целых 20%.
Зеленый чай. Зеленый чай содержит катехины - мощные истребители болезней, которые борются с раком и снижают уровень холестерина. Тайваньское исследование показало, что употребление зеленого чая ежедневно снижает риск развития рака легких на 66%. Другие исследования связывают зеленый чай с более низким риском многочисленных других видов рака, включая рак груди, желудка, кожи, полости рта, пищевода, простаты, матки, поджелудочной железы, и толстой кишки, а также лейкемии.
Кофе - враг развития диабета. Умеренное количество кофе в среднем возрасте – 3-5 чашек ежедневно, может уменьшить риск развития слабоумия в пожилом возрасте на 65%, по данным исследования шведских и финских ученых.
Ресвератрол. Этот компонент винограда присутствует в гораздо больших количествах в вине, чем в виноградном соке и может нести ответственность за «французский парадокс» - способность французов есть пищу с высоким содержанием жиров и пить обильное количество красного вина и не страдать от сердечных заболеваний и рака.
Ряд исследований показывает, что умеренное употребление алкоголя, ( два бокала вина каждый день для мужчин и один для женщин), может помочь вашему телу с головы до ног, помогая вам бороться с раком, похудеть и сохранять острый ум.
Гинкго. Гинкго улучшает кровообращение в мозгу, тем самым повышая память и функции мозга.
Кокосовое масло. Кокосовое масло используется в традиционной медицине всего мира для лечения широкого спектра заболеваний.