Բարձր տագնապայնությունը կարող է վկայել ուղեղի աշխատանքի խախտումների մասին. մասնագետներ
Մարդու մոտ բարձր տագնապայնությունը կարող է զարգանալ ուղեղի մեխանիզմներից մեկի, որը պատասխանատու է սխալների գիտակցման համար, աշխատանքի խախտումների արդյունքում: Նման կարծիք են հայտնել Բեխտերեւայի անվան Ռուսաստանի Գիտությունների ակադեմիայի Մարդու ուղեղի ինստիտուտի  մասնագետները:
Բարձր անհանգստությունը կամ տագնապը դասվում են այն հիվանդությունների շարքին, որոնք հայտնի են որպես պաթոլոգիկ տագնապային վիճակներ: Այս խնդրի հետ այս կամ այն ձեւով կյանքում գոնե մեկ անգամ բախվում է մարդկանց առնվազն 10 տոկոսը: Նման խանգարման համար բնորոշ են ինչպես  հոգեկան նախանշանները, որոնք թվում են չմոտիվացված լարվածությունը եւ վախը, այնպես էլ ֆիզիզկական դրսեւորումները, օրինակ՝ հեւոցը, արագ սրտխփոցը, ստամոքսաղիքային համակարգի խախտումները:
Գիտությունը դեռ հստակ պատասխան չունի այն հարցին, թե ինչու որոշ մարդկանց մոտ առաջանում է բարձր անհանգստության խնդիր, որը զգալիորեն նվազեցնում է մարդու կյանքի որակը:
Բեխտերեւայի անվան Ռուսաստանի Գիտությունների ակադեմիայի Մարդու ուղեղի ինստիտուտի  մասնագետները ներկայացրել են պաթոլոգիկ տագնապի առաջացման պատճառների իրենց վարկածը: Նրանց կարծիքով մարդու մոտ տվյալ վիճակը համարվում է ուղեղի մեխանիզմներից մեկի աշխատանքի խախտման ցուցանիշ:
Գիտնականները տվյալ մեխանիզմն անվանում են սխալների դետեկտոր. դրա գործողության շնորհիվ մարդը կարող է տեսնել եւ գիտակցել իր թույլ տված սխալները:
Մեխանիզմը փոխգործակցում է հիշողության կարճաժամկետ կամ երկարաժամկետ մատրիցների հետ. նման համագործակցությունը ապահովում է ճիշտ մատրիցի մասին իմացությունը, որի հետ համեմատվում են նրա կրկնօրինակները եւ եզրակացություն է  արվում՝ ճիշտ են դրանք, թե ոչ:
Այդ մեխաանիզմի սխալ աշխատանքը, ինչպես նշել է ինստիտուտի տնօրենի պաշտոնակատար Միխայիլ Դիդուրը, հանգեցնում է բարձր տագնապի զարգացմանը:
Ուղեղի սխալների համար պատասխանատու մեխանիզմի ֆունկցիաներում խանգարման պատճառը, դեռ պետք է պարզել: Ինստիտուտի հետազոտողները ուսումնասիրում են բարձր տագնապայմանության կապը սրտանոթային համակարգի հիվանդությունների հետ:

Повышенная тревожность у человека может развиваться в результате сбоя в работе одного из механизмов мозга, ответственного за осознание ошибок. Такое мнение выразили специалисты из Института мозга человека Н. П. Бехтеревой Российской Академии наук.
Повышенные беспокойство или тревога входят в группу заболеваний, известных как патологические тревожные состояния. С этой проблемой в той или иной форме хоть раз в жизни сталкиваются не менее 10% людей. Для данного расстройства характерны как психические симптомы, среди которых выделяются немотивированные напряженность и страх, так и физические проявления вроде одышки, учащенного сердцебиения, расстройств ЖКТ.
Пока у науки нет четкого ответа на вопрос о том, почему у некоторых людей появляется проблема повышенной тревожности, значительно снижающей человеку качество его жизни. Специалисты из Института мозга человека Н. П. Бехтеревой Российской Академии наук поделились своей версией причин возникновения патологической тревожности: по их мнению, данное состояние у человека является показателем сбоя в работе одного из механизмов мозга.
Данный механизм ученые называют «детектором ошибок» - благодаря его действию человек может видеть и осознавать допускаемые им ошибки при выполнении каких-то действий. Механизм взаимодействует с краткосрочной или долгосрочной матрицами памяти – такое сотрудничество обеспечивает знание о правильной матрице, с которыми сравниваются ее копии и делается вывод, правильные они или нет.
Неправильная работа этого механизма, как отметил исполняющий обязанности директор института Михаил Дидур, и приводит к развитию повышенной тревожности.
Причину сбоя в функциях механизма мозга, ответственного за понимание ошибок, еще предстоит выяснить. Исследователи института изучают связь повышенной тревоги с заболеваниями сердечно-сосудистой системы.