Տղամարդկանց եւ կանանց շրջանում կաթվածի զարգացման ռիսկի գործոնները տարբեր են
Տղամարդկանց եւ կանանց շրջանում կաթվածի զարգացման ռիսկի գործոնները տարբեր են: Այս մասին նշված է Մորդովայի Ազգային հետազոտական պետական համալսարանի հետազոտության մեջ:
Պարզվել է, որ տղամարդկանց շրջանում կաթվածի վրա ազդում են աթերոսկլերոզը, ծխելը, ալկոհոլամոլությունը, մետաբոլիկ համախտանիշը, ինչպես նաեւ քիչ շարժունակ կենսակերպը: Ինչ վերաբերում է կանանց, ապա իշեմիկ կաթվածի զարգացման հիմնական ռիսկի գործոններն են շաքարային դիաբետը, շողացող առիթմիան, ճարպակալումը եւ դիսլիպիդեմիան:
Գիտնականները ուշադրություն են դարձնում այն հանգամանքին, որ երկու սեռերի ներկայացուցիչների վրա հիպերտոնիան բացասական ազդեցություն ունի: Հետազոտության համաձայն՝ երիտասարդ տղամարդկանց շրջանում իշեմիկ կաթվածն ավելի հաճախ է հանդիպում, քան երիտասարդ կանանց շրջանում:

У мужчин и женщин – разные факторы риска развития инсульта
У мужчин и женщин – разные факторы риска развития инсульта. Об этом говорится в исследовании Национального исследовательского мордовского государственного университета.
Выяснилось, что на развитие инсульта у мужчин влияют атеросклероз, курение, алкоголизм, метаболический синдром, а также малоподвижный образ жизни. Что касается женщин, то здесь основными факторами риска развития ишемического инсульта являются сахарный диабет, мерцательная аритмия, ожирение и дислипидемия.
Ученые обращают внимание на то, что на представителей обоего пола негативно воздействует гипертония. Согласно исследованию, у молодых мужчин ишемический инсульт встречается чаще, чем у молодых женщин.