Գիտնականները պարզել են կոտրվածքների դեպքում ձվի կճեպի օգուտը
Մասաչուսեթս նահանգի Լոուելի համալսարանի մասնագետները մշակել են ձվի կճեպի մասնիկներով գել, որը կարող է կիրառվել կոտրվածքների դեպքում:
Մշակումն իրենից ներկայացնում է ժելատինի հիմքի վրա պատրաստված հիդրոգելով ձվի մանրացված կճեպ, որի մեջ ավելացնում են պացիենտից վերցրած ոսկրային հյուսվածքի չհասունացած բջիջները: Ստացված նյութը դնում են եռաչափ հիմնակմախքի մեջ, որը տեղադրված է հատուկ ինկուբատորում: Լաբորատորիայում աճեցված նոր ոսկրային հյուսվածքը կարելի է պատվաստել պացիենտի օրգանիզմում:
Առնետների վրա կատարված փորձերը ցույց են տվել, որ այս հիդրոգելը մեծացնում է ոսկրային բջիջների վերականգնվելու ունակությունը, ինչը դրականորեն է անդրադառնում ոսկորների աճի եւ ամրության վրա: Դրանից բացի, այս տեխնոլոգիան նվազագույնի է հասցնում պացիենտի իմունային համակարգի կողմից իմպլանտի մերժումը:
Գիտնականների խոսքով՝ տեխնոլոգիան կարող է կիրառվել նոր աճառային հյուսվածք, ինչպես նաեւ ջիլեր կամ ատամներ աճեցնելու համար:

Scientists reveal benefits of egg shells for fractures
Scientists from the University of Massachusetts, Lowell, have developed a gel with particles of eggshell, which can be used for fractures, Biomaterials Science reported.
There is a crushed egg shells with gelatin-based hydrogel with immature cells of bone tissue taken from the patient. The resulting substance is placed in a three-dimensional frame, installed in a special incubator. Newly grown bone tissue can be implanted into the patient's body.
Experiments on rats showed that this hydrogel increases the ability of bone cells to regenerate, which has a positive effect on the growth and strength of the bone. In addition, this technology minimizes the risk of implant rejection by the patient’s immune system.
According to scientists, this technology can be used to grow new cartilage tissue, as well as ligaments or teeth.