20 տարի տեւողությամբ չափավոր ակտիվությունը մահվան հավանականությունը նվազեցնում է
Եվրոպական սրտաբանական միությունը 22 տարի շարունակ պարզում էր, թե ֆիզիկական ակտիվությունն ինչպես է ազդում տարբեր պատճառներով եւ սիրտ-անոթային հիվանդությունների հետեւանքով մահվան հավանականության վրա: Մարդկանցից շատերի սովորությունները ժամանակի ընթացքում փոխվում են, այս պատճառով կարեւոր է հետազոտել, թե նման փոփոխություններն ինչպես են ազդում մահվան հավանականության վրա, հայտնում է HighTech+-ը՝ վկայակոչելով Science Daily-ին:
Նորվեգիայի 20 տարեկանն անց բոլոր բնակիչներին 3 անգամ հրավիրել են մասնակցելու հարցման՝ 1980-ական, 90-ական եւ 2000-ական թվականներին: Վերլուծության մեջ ներառվել են 23 146 տղամարդկանց եւ կանանց պատասխանները ազատ ժամանակ ֆիզիկական ակտիվության տեւողության եւ հաճախության վերաբերյալ հարցերին: Ֆիզիկական ակտիվությունը բաժանվել էր մի քանի կարգի՝ ցածր, չափավոր (շաբաթական 2 ժամից պակաս) եւ բարձր (շաբաթական 2 եւ ավելի ժամ):
Այնուհետեւ տարբեր կարգերի տվյալները համեմատել են մահվան մասին տեղեկությունների հետ: Վերլուծության ժամանակ հաշվի են առնվել այնպիսի գործոնները, ինչպես՝ մարմնի զանգվածի ինդեքսը, սեռը, տարիքը, ծխելը, կրթական մակարդակը եւ արյան ճնշումը:
Ստուգիչ խմբի համեմատությամբ՝ 20 տարի շարունակ նույն ոչ ակտիվ կարգի մարդիկ 2 անգամ ավելի շատ են ենթակա տարբեր պատճառներով մահվան բարձր հավանականությանը եւ 2,7 անգամ ավելի սիրտ-անոթային հիվանդությունների հետեւանքով:
20 տարի տեւողությամբ չափավոր ակտիվությունը մի փոքր նվազեցնում է մահվան հավանականությունը, բայց այս մարդկանց շրջանում տարբեր պատճառներով եւ սիրտ-անոթային հիվանդությունների հետեւանքով մահանալու հավանականությունը, միեւնույն է, բարձր է 60 եւ 90 տոկոսով:
Հետազոտության հեղինակներն ընդգծում են, որ ֆիզիկական մարզումների ծավալի վերաբերյալ հստակ հանձնարարականներ կան, որոնք մեծահասակներին անհրաժեշտ են առողջական վիճակի բարելավման համար՝ չափավոր ինտենսիվության դեպքում շաբաթական 150 րոպե կամ 75 րոպե ինտենսիվ անաերոբ ծանրաբեռնվածության դեպքում:
«Կարեւոր է հիշել, որ անգամ նվազագույն ծանրաբեռնվածությունը առողջության վրա բարերար ազդեցություն է գործում,- ընդգծում են նրանք: - Ֆիզիկական լավ վիճակը ավելի կարեւոր է, քան մարզումների ծավալը: Զբաղվեք նրանով, ինչը ձեզ դուր է գալիս, եւ առօրյա կյանքում ավելի շատ շարժվեք՝ ոտքով քայլեք, աստիճաններով բարձրացեք, շաբաթական գոնե 2 անգամ ձեզ հասցրեք մինչեւ հաճախացող շնչառության վիճակի»:

Moderate activity for 20 years reduces likelihood of death
The European Society of Cardiology has been figuring out how physical activity affects the likelihood of death from various causes and from cardiovascular diseases. For many people, habits change over time, so it’s important to study how such changes affect the risk of death, HighTech + reported referring to the Science Daily.
All Norwegians over 20 years old were invited to take part in the survey three times: in the 1980s, 90s and 2000s. The analysis included answers to questions about the duration and frequency of physical activity in free time received from 23146 men and women. Physical activity was divided into several categories: low, moderate (less than two hours a week) and high (two or more hours a week).
Then, physical activity data of different categories were compared with information about death. The analysis also took into account factors such as body mass index, gender, age, smoking, level of education, and blood pressure.
Compared to the control group, people who have been in the same inactive category for 20 years are at twice as high risk of dying from various causes and 2.7 times higher risk of dying from cardiovascular diseases.
Moderate activity over 20 years somewhat reduces the likelihood of death, but such people has the likelihood of dying from various causes and from CVD is still higher by 60% and 90%.
The authors of the study noted that there are clear recommendations regarding the amount of exercise that adults need to improve their health - 150 minutes a week with moderate intensity or 75 minutes with intense anaerobic exercise.