Արյան բարձր ճնշում ունեցող մարդիկ գույներն ավելի վատ են տեսնում
Ճապոնացի բժիշկներից մեկը հետաքրքիր հետազոտություն է նախաձեռնել, որի արդյունքների համաձայն` արյան բարձր ճնշում ունեցող ճապոնացիները գույների ընկալման հետ կապված տեսողական խնդիրներ ունեն եւ ի վերջո կուրանալու վտանգի առաջ են կանգնած, հաղորդում է Medical Daily-ն:
Սայտամայի բժշկական համալսարանի գիտահետազոտական խմբի անդամ, դոկտոր Տակուհեյ Սյոդզին մասնավորապես աչքի եւ սրտանոթային, ինչպես նաեւ այլ հիվանդությունների առաջացման ռիսկի գործոնների եւ վատ սովորությունների կապն է ուսումնասիրել:
Հետազոտությունը Կիոտո քաղաքի 20-60 տարեկան 872 տղամարդ բնակիչների շրջանում է իրականացվել: Նրանց նախապես երկու բժշկական հետազոտություն է է առաջարկվել` ընդհանուր տեսողությունը եւ գույներն ընկալելու կարողությունը պարզելու համար: Այնուհետեւ հետազոտական խմբի անդամները մասնակիցների բժշկական տվյալներն են ուսումնասիրել` կշռի, արյան մեջ խոլեստերինի ու շաքարի բաղադրության եւ աչքի հիվանդությունների վերաբերյալ տվյալներ հավաքագրելու համար:
Ուսումնասիրության տվյալ եղանակն ինքնին սահմանափակ արդյունավետություն է ենթադրում, քանի որ երկու հիվանդությունների միջեւ կապը ոչ թե ժամանակի ընթացքում, այլ` կոնկրետ պահին է վերլուծվել: Բացի այդ, նույնիսկ կոռելացիոն կապի առկայության դեպքում, պարտադիր չէ, որ մեկը մյուսի նկատմամբ պատճառահետեւանքային հարաբերությունների մեջ գտնվեն: Հաշվի առնելով նաեւ այն փաստը, որ արյան բարձր ճնշման եւ տեսողության կորստի միջեւ կապի առկայության մասին առաջին անգամ է խոսվում,  նախնական եզրակացությունը հաստատելու համար հետագա ուսումնասիրություններ անհրաժեշտ կլինեն:

High Blood Pressure Linked To Inability To See Colors
One local doctor in Japan completed a study that shows that Japanese men with high blood pressure had a higher chance of having an impairment in seeing colors, Medical Daily reports.
High blood pressure could damage certain parts of the eye, ultimately leading to vision loss, according to Dr. Saadia Rashid, an ophthalmologist from Montefiore Medical Center in New York, who was not involved in the study. “It will be great if acquired color vision impairment can be a harbinger of future hypertension-related complications, however it is premature to state that,” Rashid told Reuters. The study was small and is the first to make the connection between blood pressure and impaired vision, so more research will be needed for more conclusive evidence.
It was Dr. Takuhei Shoji of Saitama Medical University in Japan who decided to examine the link between eye disease and cardiovascular risk factors, as well as lifestyle habits. The study reviewed 872 men in the Japanese Self Defense Force in Kyoto, between the ages of 20 and 60; they were given two tests to see how well they could see and determine various colors. The research team examined the participants’ medical records, weight, cholesterol, blood sugar levels, and any eye diseases. They discovered the higher the participants' blood pressure was, the greater the chances of having impaired color vision.
The study is limited because it didn't give researchers a chance to look at vision changes or blood pressure levels across time. In addition, the link between impaired vision and high blood pressure is a correlation, not necessarily causation. But the researchers believe that “[t]he data are useful and important for further investigations of many of these associations,” they wrote.