Ձեռքերի ախտահանիչ միջոցները չեն կարող պաշտպանել գրիպից. գիտնականներ
Ձեռքերի համար ախտահանիչ սպիրտ պարունակող միջոցները չեն կարող պաշտպանել սուր ռեսպիրատոր վարակներից եւ գրիպից: Այս մասին ասվում է Ճապոնիայի Կիոտո պրեֆեկտուրայի բժշկական համալսարանի հետազոտության մեջ, որը հրապարակվել է mSphere-ում:
Հետազոտողները A խմբի գրիպով վարակվածների թաց լորձը քսել են 10 կամավորների մատների ծայրերին, ապա ձեռքերի ախտահանիչ միջոցներ օգտագործել: Պարզվել է, որ սպիրտը չի սպանում գրիպի վիրուսը, եթե այն մնում է մատների վրա 2 րոպե: Լրիվ ախտահանման համար 4 րոպե է պահանջվել:
Այդ նոր հետազոտության արդյունքները հակասում են նախորդ հետազոտություններին, որոնց համաձայն՝ ձեռքերի համար սպիրտ պարունակող միջոցները բավարար արդյունավետ են վիրուսների եւ բակտերիաների տարածման դեմ:
Արիզոնայի համալսարանի պրոֆեսոր, միկրոկենսաբան Չառլզ Գերբի խոսքով՝ պատճառն այն է, որ մարդկանց մեծ մասը երկար չի լվանում ձեռքերը՝ միկրոբներից ազատվելու համար, եւ իրականում ոչ ոք դրա համար երկար ժամանակ չի ծախսում, ընդամենը 11 վայրկյան է պահանջվում:
Հակասական արդյունքների մեկ այլ պատճառ է այն, որ նախորդ հետազոտություններում ախտահանիչ միջոցն օգտագործվել է արդեն չորացած լորձի դեմ: Իսկ նոր հետազոտության մեջ լորձի հենց խիտ կազմությունն է այդքան երկար պաշտպանել վիրուսը:

September 23, 2019  22:45
Hand sanitizers do not kill viruses of acute respiratory infections and flu, mSphere reported in a study Kyoto Prefecture Medical University in Japan
Researchers applied wet mucus collected from people infected with influenza A to the fingertips of 10 volunteers, and then applied a hand sanitizer. It turned out that alcohol did not kill the flu virus if the antiseptic remained on the fingers for 2 minutes; it took 4 minutes to completely deactivate the virus.
The results of this new study contradict many previous studies, according to which antiseptic alcohol-containing hand products are quite effective against the spread of viruses and bacteria.
“In our studies hand sanitizers worked pretty darn good compared to soap and water,” said microbiologist Dr. Charles Gerba, a professor at the University of Arizona.
“The reason why is most people don’t wash their hands enough to kill the germs. We’ve done surveys and watched people and timed them. It comes out to only 11 seconds. So nobody really does it long enough," WQAD reported quoting the professor.
Another reason for the conflicting results, according to Japanese researchers, is that in most previous studies, hand antiseptics were used from already dried mucus. Whereas wet mucus is the medium necessary for microbes to grow and spread. In the new study, it was precisely the thick consistency of the mucus that for so long protected the virus from death.