Ձեռքերի ախտահանիչ միջոցները չեն կարող պաշտպանել գրիպից. գիտնականներ
Ձեռքերի համար ախտահանիչ սպիրտ պարունակող միջոցները չեն կարող պաշտպանել սուր ռեսպիրատոր վարակներից եւ գրիպից: Այս մասին ասվում է Ճապոնիայի Կիոտո պրեֆեկտուրայի բժշկական համալսարանի հետազոտության մեջ, որը հրապարակվել է mSphere-ում:
Հետազոտողները A խմբի գրիպով վարակվածների թաց լորձը քսել են 10 կամավորների մատների ծայրերին, ապա ձեռքերի ախտահանիչ միջոցներ օգտագործել: Պարզվել է, որ սպիրտը չի սպանում գրիպի վիրուսը, եթե այն մնում է մատների վրա 2 րոպե: Լրիվ ախտահանման համար 4 րոպե է պահանջվել:
Այդ նոր հետազոտության արդյունքները հակասում են նախորդ հետազոտություններին, որոնց համաձայն՝ ձեռքերի համար սպիրտ պարունակող միջոցները բավարար արդյունավետ են վիրուսների եւ բակտերիաների տարածման դեմ:
Արիզոնայի համալսարանի պրոֆեսոր, միկրոկենսաբան Չառլզ Գերբի խոսքով՝ պատճառն այն է, որ մարդկանց մեծ մասը երկար չի լվանում ձեռքերը՝ միկրոբներից ազատվելու համար, եւ իրականում ոչ ոք դրա համար երկար ժամանակ չի ծախսում, ընդամենը 11 վայրկյան է պահանջվում:
Հակասական արդյունքների մեկ այլ պատճառ է այն, որ նախորդ հետազոտություններում ախտահանիչ միջոցն օգտագործվել է արդեն չորացած լորձի դեմ: Իսկ նոր հետազոտության մեջ լորձի հենց խիտ կազմությունն է այդքան երկար պաշտպանել վիրուսը:

Антисептик для рук не может защитить от гриппа – ученые
Антисептические спиртосодержащие средства для рук не убивают вирусы острых респираторных инфекций и гриппа, согласно исследованию Медицинского университета префектуры Киото в Японии, опубликованному в mSphere.
Исследователи нанесли влажную слизь, собранную у зараженных гриппом А людей, на кончики пальцев 10 добровольцев, а затем применили дезинфицирующее средство для рук. Оказалось, что спирт не убивал вирус гриппа, если антисептик оставался на пальцах в течение 2 минут; для полной деактивации вируса потребовалось целых 4 минуты.
Результаты этого нового исследования противоречат многим предыдущим исследованиям, согласно которым антисептические спиртосодержащие средства для рук достаточно эффективны против распространения вирусов и бактерий.
«В наших исследованиях антисептические спиртосодержащие средства для рук работали чертовски хорошо по сравнению с мылом и водой. Причина в том, что большинство людей недостаточно моют руки, чтобы убить микробов. Мы проводили опросы, наблюдали за людьми и рассчитывали их время. Уходит всего 11 секунд. Так что на самом деле никто не делает это достаточно долго», – сказал микробиолог доктор Чарльз Герба, профессор Аризонского университета.
Другая причина противоречивых результатов, по мнению японских исследователей, заключается в том, что в большинстве предыдущих исследований антисептик для рук использовался от уже высохшей слизи. Тогда как именно мокрая слизь – среда, необходимая микробам для роста и распространения. В новом же исследовании именно густая консистенция слизи так долго защищала вирус от гибели.