Հայաստանում կիրականացվի կոլոռեկտալ քաղցկեղի սքրինինգի նոր ծրագիր
Հայաստանում 2020 թվականին նախատեսվում է իրականացնել կոլոռեկտալ քաղցկեղի սքրինինգի նոր ծրագիր։ Այս մասին խորհրդարանական մշտական հանձնաժողովների համատեղ նիստում, 2020 թվականի պետբյուջեի նախագծի քննարկման ժամանակ ասաց Հայաստանի առողջապահության նախարար Արսեն Թորոսյանը։
Նա հիշեցրել է, որ ներկա պահին երկրում արդեն իրականացվում է կաթնագեղձի եւ արգանդի վզիկի քաղցկեղի սքրինինգ։ Հիմա դրանց կավելանա նաեւ կոլոռեկտալ քաղցկեղի սքրինինգը, որը կատարվում է բժշկական երկու կենտրոններում 55-75 տարեկան քաղաքացիների համար։ Այդ ծրագրին կտրամադրվի 11,2 մլն դրամ։
Պատասխանելով գործընկերների հարցերին, թե ինչու Հայաստանում չի իրականացվում թոքերի քաղցկեղի սքրինինգ, եթե դա երկրում քաղցկեղի առավել տարածված տեսակն է, նախարարն ասել է, որ բոլոր սքրինինգները չէ, որ տնտեսական առումով արդյունավետ են, եւ թոքերի սքրինինգը այդ անարդյունավետներից է։
Նախարարի խոսքով, եթե, օրինակ, համակարգչային տոմոգրաֆիա կատարվի՝ ճառագայթման ցածր չափաբաժնով 40 տարեկանից բարձր 50 հազար ծխողների շրջանում (հենց նրանք են թոքերի քաղցկեղի զարգացման ռիսկի խմբում), եւ համադրվի հայտնաբերված դեպքերի թիվը դրա համար ծախսված փողերի հետ (համակարգչային տոմոգրաֆիան թանկ հետազոտություն է, իսկ ֆլյուորոգրաֆիան եւ ռեսնտգենը բավարար ինֆորմատիվ չեն եւ միշտ չէ, որ թույլ են տալիս հայտնաբերել թոքերի քաղցկեղը), պարզ կդառնա, որ սքրինինգ անելն իմաստ չունի։
Նախարարը հիշեցրել է, որ թոքերի քաղցկեղի դեմ իսկապես արդյունավետ միակ միջոցը պայքարն է ծխելու դեմ, որը կօգնի կանխել շատ նոր դեպքեր։ Իսկ եթե հիվանդությունն արդեն կա, խորհուրդ է տրվում դիմել բժշկի առաջին իսկ նշանների դեպքում, դա միակ բանն է, ինչ կարելի է անել։

В Армении реализуют новую программу по скринингу колоректального рака
В Армении в 2020 году планируется стартовать новую программу по скринингу колоректального рака. Об этом на совместном заседании постоянных парламентских комиссий во время предварительного обсуждения проекта госбюджета на 2020 год сказал министр здравоохранения Армении Арсен Торосян.
Он напомнил, что в данный момент в стране уже проводится скрининг рака молочной железы и шейки матки. Теперь к ним прибавится и скрининг колоректального рака, который будет проводиться в двух медицинских центрах среди граждан в возрасте от 55 до 75 лет. На эту программу будет выделено 11,2 миллиона драмов.
Отвечая на вопросы коллег о том, почему в Армении не проводят скрининг рака легких, если это наиболее распространенный вид рака в стране, министр ответил, что далеко не все скрининги экономически эффективны, и скрининг рака легких относится именно к числу неэффективных.
По словам министра, если, например, провести КТ с низкой дозой облучения для 50 000 курящих людей старше 40 лет (именно они в группе риска развития рака легких) и сопоставить число найденных случаев с потраченными на это деньгами (КТ – дорогое исследование, а флюорография и рентген недостаточно информативны и далеко не всегда позволяют обнаружить рак легких), станет понятно, что делать скрининг не было смысла.
Министр напомнил, что единственный действительно эффективный способ борьбы с раком легких – это борьба с курением, которая поможет предотвратить много новый случаев. А если болезнь уже развивается, рекомендуется обратиться к врачу при первых же симптомах – это единственное, что можно сделать.