Ամեն տարի պետարդների օգտագործման հետեւանքով Հայաստանում 10-15 երեխա առանց մատների է մնում․ միկրովիրաբույժ
4 դեկտեմբերի, 2019  20:37
Ամեն տարի պետարդների օգտագործման հետեւանքով Հայաստանում 10-15 երեխա առանց մատների է մնում։ Այս մասին դեկտեմբերի 4-ին լրագրողների հետ հանդիպմանը հայտարարեց միկրովիրաբույժ Արթուր Հարությունյանը։
Նրա խոսքերով՝ այս տարի արդեն գրանցվել է 10-ամյա երեխայի երկու մատների անդամահատման առաջին դեպքը։
«Սովորաբար նման դեպքերը արձանագրվում են դեկտեմբերի 20-ից մինչեւ հունվարի վերջը։ Տարեցտարի այդպիսի դեպքերը հաճախակի են դառնում։ Բացի ձեռքի վնասվածքներից, արձանագրվում են նաեւ դեմքի եւ աչքերի վնասվածքներ»,- նշեց նա։
Արթուր Հարությունյանը հավելեց, որ առաջին օգնությունը նման վնասվածքների դեպքում պետք է ուղղված լինի արնահոսության դադարեցմանը, անշարժությանը եւ ցավազրկմանը։
«Ռիսկի գոտում են երեխաները, քանի որ նրանց օրգանիզմը ավելի խոցելի է նույնիսկ ոչ մեծ պայթյունների հանդեպ»,- ամփոփեց միկրովիրաբույժը։

Микрохирург: Каждый год в результате использования петард 10-15 детей в Армении остаются без пальцев
4 декабря, 2019  20:37
Каждый год в результате использования петард 10-15 детей в Армении остаются без пальцев. Об этом на встрече с журналистами 4 декабря заявил микрохирург Артур Арутюнян.
По его словам, в этом году уже зафиксирован первый случай ампутации двух пальцев 10-летнего ребенка.
«Обычно такие случаи фиксируются с 20 декабря и до конца января. С каждым годом такие случаи учащаются. Кроме травм руки, фиксируются также случаи травм лица и глаз», - отметил он.
Артур Арутюнян добавил, что первая помощь при таких травмах должна быть нацелена на остановку кровотечения, обездвиживание и обезболивание.
«В зоне риска находятся дети, так как их организм более уязвим даже к небольшим взрывам», - заключил микрохирург.