20 տարվա ընթացքում առաջին անգամ ծխողների թիվը սկսել է կրճատվել․ ԱՀԿ
Վերջին 20 տարվա ընթացքում առաջին անգամ ծխողների թիվն աշխարհում սկսել է կրճատվել։ Այս մասին ասվում է Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպության զեկույցում։
Ինչպես հայտնում է The Daily Mail-ը, 2019թ․ տվյալներով, աշխարհում այսօր ավելի քան 1,34 մլրդ ծխող կա, եւ նրանց 80 տոկոսը տղամարդիկ են։ Ծխող կանայք մոտավորապես 235 միլիոն են կազմում։ Սակայն զեկույցը, որտեղ վերլուծվում է 2000-2018թթ․ ամբողջ տեղեկատվությունը, ենթադրում է, որ տղամարդ ծխողների թիվը այս տարի պատմության մեջ առաջին անգամ կրճատվել է։ Եթե 2018թ․ այն հասել էր իր գագաթնակետին՝ 1,093 միլիարդի, ինչպես ցույց է տալիս ԱՀԿ-ի վիճակագրությունը, ապա 2019թ․ նրանց թիվը նվազել է 2 միլիոնով։
Միունույն ժամանակ ծխողների ընդհանուր թիվը պետք է կրճատվի 60 միլիոնով։ Նոր վիճակագրությունը, փորձագետների խոսքերով, ցույց է տալիս, որ ծխելու դեմ համաշխարհային մասշտաբներով համընդհանուր պայքարը վերջապես սկսել է իր պտուղները տալ (երկար տարիների ընթացքում ԱՀԿ փորձագետները գրանցել են մահաբեր ծխախոտային միջոցներ օգտագործող տղամարդկանց թվի կայուն աճ)։ Ընդ որում, խոսքը ոչ միայն ծխախոտի, այլ նաեւ թութունի օգտագործման ցանկացած այլ ձեւի մասին է, ներառյալ անծուխ միջոցները եւ ծխամորճները։
Գիտնականներն այս հաջողությունը կապում են ավելի խիստ միջոցների հետ, որոնք ծխախոտի օգտագործման դեմ ձեռնարկվում են տարբեր երկրների կառավարությունների կողմից։ Հիշեցնենք, որ ծխախոտային միջոցները պարունակում են թունավոր նյութեր, ներառյալ սնդիկ, ֆորմալդեգիդ եւ խեժ, որոնք առաջացնում են ուռուցքների տարբեր տեսակներ, սրտի հիվանդություններ, ինսուլտներ, ծերունական թուլամտություն եւ շնչառական համակարգի ծանր վնասվածքներ, ինչպիսին են ասթմաները եւ բրոնխիտները։

Впервые за последние 20 лет количество курильщиков в мире начало сокращаться. Об этом говорится в новом отчете Всемирной организации здравоохранения.
Как сообщает The Daily Mail, по данным на 2019 год, в мире сегодня более 1,34 млрд курильщиков, и 80% из них – мужчины. Курящих женщин примерно 235 млн. Однако отчет, проанализировавший всю информацию с 2000 по 2018 годы, предположил, что число мужчин курильщиков в этом году впервые в истории сократилось. Если в 2018 году оно достигло своего пика в 1,093 млрд, как показывает статистика ВОЗ, то в 2019 году их число снизилось на 2 млн человек.
В то же самое время общее количество курильщиков должно уменьшиться на 60 млн. Новая статистика, по словам экспертов, показывает, что повсеместная борьба с табакокурением в мировых масштабах, наконец, начала приносить плоды (на протяжении многих лет эксперты ВОЗ наблюдали стабильное увеличение количества мужчин, употребляющих смертоносные табачные продукты). Причем речь идет не только о сигаретах, но и об употребление табака в любых других его видах, включая бездымные продукты и трубки.
Ученые связывают этот успех с более жесткими мерами, которые предпринимают правительства разных стран для борьбы с табакокурением. Напомним, что табачные изделия содержит токсические вещества, включая ртуть, свинец, формальдегид и смолы, вызывающие разные виды опухолей, болезни сердца, инсульты, старческое слабоумие и тяжелые поражения респираторной системы вроде астмы и бронхитов.