Ծխող մարդիկ 2-3 անգամ ավելի հաճախ են դեպրեսիա ունենում
Ծխող մարդիկ 2-3 անգամ ավելի հաճախ են բախվում դեպրեսիայի եւ հոգեկան այլ խնդիրների։ Այս մասին է վկայում հարցումը, որն անցկացվել է Բելգրադի եւ Պրիշտինայի (Սերբիա) համալսարանների ուսանողների շրջանում։
Իչպես նշում է «Ռոսիյսկայա գազետա»-ն, գիտնականները հայտնաբերել են կապ ծխելու եւ շիզոֆրենիայի ու տագնապայնության առաջացման բարձր ռիսկի միջեւ։ Հետազոտության շրջանակում ծխողների մոտ գրանցվել են ավելի շատ բողոքներ ուժասպառ լինելու եւ շրջապատի հետ խնդիրներ ունենալու վերաբերյալ։
Գիտնականների խոսքով՝ հոգեվիճակի վրա ծխախոտի բացասական ազդեցության հետեւում, հավանաբար, նիկոտինն է։ Բայց առայժմ հայտնի չէ, թե ինչ մեխանիզմներով է նիկոտինն առաջացնում այդ բոլոր խնդիրները։

Курящие люди в 2-3 раза чаще сталкиваются с депрессией
Курящие люди в 2-3 раза чаще сталкиваются с депрессией и с другими психическими проблемами. Об этом свидетельствует опрос, проведенный среди студентов Белградского и Приштинского университетов (Сербия).
Как отмечает "Российская газета", ученые также обнаружили связь между курением и повышенным риском развития шизофрении и тревожности. Также у курильщиков в рамках исследования фиксировалось больше жалоб на упадок сил и проблемы в общении с окружающими.
По словам ученых, за негативным эффектом табака, производимым на психику, стоит, возможно, никотин. Но пока неизвестно, какими механизмами никотин вызывает все эти проблемы.