Հայաստանի 3 մարզերում՝ Տավուշում, Լոռիում եւ Սյունիքում, ծրագրվում է կրծքագեղձի քաղցկեղի վաղ ախտորոշման համար սքրինինգային ծրագիր անցկացնել: Այս մասին լրագրողներին հայտնեց ՀՀ ԱՆ Ուռուցքաբանության գծով խորհրդական Հայկուհի Գյոկչյանը:
Նրա խոսքով՝ եթե ծրագիրն ապացուցի իր արդյունավետությունը, ապա այն կարող են սկսել երկրի ամբողջ տարածքում: Ծրագրի նպատակն է վաղ փուլերում հայտնաբերել կրծքագեղձի քաղցկեղը, երբ դեռ չկան կամ գրեթե չկան ախտանիշներ: Նման դեպքերում բուժումն ավելի էժան եւ արդյունավետ է:
Ինչպես նշեց Նարեկ Մանուկյանը՝ Ֆանարջյանի անվան ուռուցքաբանության ազգային կենտրոնի ղեկավարը, ծրագրի շրջանակում շարժական կլինիկան, որը հագեցած է մամոգրաֆիա անցկացնելու համար սարքով, կանգ կառնի վերոնշյալ մարզերի բուժկենտրոնների մոտ: Այնտեղ կանցկացվեն մամոգրաֆիայի հետազոտություններ, որոնց համար պացիենտները կկարողանան նախապես գրանցվել բնակության վայրի ամբուլատորիաների միջոցով:
Եթե կնոջ մոտ ինչ-որ խնդիր հայտնաբերվի, հետագա հետազոտությունների համար նրան կուղարկեն Երեւան:
Հիշեցնենք, որ 2015 թվականից Հայաստանում գործում է արգանդի վզիկի քաղցկեղի վաղ ախտորոշման սքրինինգային ծրագիր, որի շրջանակում 30 տարեկանից բարձր բոլոր կանայք կարող են անվճար պապ-թեստ անցնել բնակության վայրի պոլիկլինիկաներում:
Հայաստանում ծրագրվում է նաեւ ներդնել սքրինինգային ծրագիր կոլոռեկտալ քաղցկեղի վաղ ախտորոշման համար: Դրա մասին մանրամասներ հայտնի կդառնան ավելի ուշ:

Screening program for early diagnosis of breast cancer to be conducted in Armenian 3 provinces
It is expected to conduct a pilot screening program for the early diagnosis of breast cancer in Armenian Tavush, Lori and Syunik provinces, Armenian health ministry adviser on oncology Haykuhi Gekchyan told reporters on Tuesday.
According to her, if the program proves to be effective, it can begin to be carried out throughout the country. The goal of the program is to detect breast cancer in the early stages, when patients have no or almost no symptoms. Treatment in such cases is much cheaper and more effective than with cancer, discovered later.
If a woman is found to have a problem, she will be sent to Yerevan for further research.
A screening program has been operating in Armenia since 2015 for the timely detection of cervical cancer: within the program, all women over 30 can take a free pap test in polyclinics at the place of residence.
It is also planned to introduce a screening program for the early diagnosis of colorectal cancer in Armenia. Details about it will be known later.