Դեպրեսիայի եւ սրտանոթային հիվանդությունների զարգացման եւ վաղաժամ մահվան միջեւ հստակ կապ կա: Սայմոնի համալսարանի պրոֆեսոր Ֆրեյզեր Սքոթ Լիրի ղեկավարած նոր հետազոտությունն այդ կապի լրացուցիչ ապացույցներ է ներկայացրել:
JAMA Psychiatry-ում հրապարակված գլոբալ հետազոտությունը 145.862 միջին տարիքի մարդ է ընդգրկել 21 երկրից: Այն ցույց է տվել, որ դեպրեսիայի 4 կամ ավելի ախտանիշ ունեցող մարդկանց մոտ սրտանոթային հիվանդությունների եւ դրանց պատճառով մահվան զարգացման ռիսկի 20 տոկոս աճ է գրանցվել:
Ընդ որում, ռիսկը կրկնակի բարձր է քաղաքային շրջաններում, որտեղ մինչեւ 2050 թվականը կապրի աշխարհի բնակչության մեծ մասը: Ընդ որում, տղամարդկանց մոտ այդ ռիսկը գրեթե երկու անգամ ավելի բարձր էր:
Այս ուսումնասիրության արդյունքներն այսօր ավելի քան ակտուալ են, քանի որ COVID-19 համավարակը բացասաբար է անդրադառնում շատ մարդկանց հոգեկան առողջության վրա՝ աճող անհանգստություն եւ դեպրեսիա առաջացնելով:
Ըստ գիտնականների՝ դեպրեսիայի ախտանիշները պետք է դիտարկել որպես սրտի հիվանդության զարգացման ռիսկի գործոններ՝ այնպիսի ռիսկային գործոնների հետ միասին, ինչպիսիք են ծխելը, արյան բարձր ճնշումը եւ խոլեստերինի բարձր մակարդակը:

June 17, 2020  19:20
There is a clear link between depression and an increased risk of developing cardiovascular disease and early death. A new study led by Simon Fraser University professor Scott Lear provided further evidence for this connection.
"The global study tracked 145,862 middle-aged participants from 21 countries and found a 20 per cent increase in cardiovascular events and death in people with four or more depressive symptoms. The risks were twice as high in urban areas—where the majority of the global population will be living by 2050— and more than double in men," the press release noted.
The results of this study today are more than relevant, because the COVID-19 pandemic negatively affects the mental health of many people, causing increased anxiety and depression.
According to scientists, the symptoms of depression should be considered as risk factors for the development of heart disease, along with such risk factors as smoking, high blood pressure, and high cholesterol.