Դեպրեսիայի եւ սրտանոթային հիվանդությունների զարգացման եւ վաղաժամ մահվան միջեւ հստակ կապ կա: Սայմոնի համալսարանի պրոֆեսոր Ֆրեյզեր Սքոթ Լիրի ղեկավարած նոր հետազոտությունն այդ կապի լրացուցիչ ապացույցներ է ներկայացրել:
JAMA Psychiatry-ում հրապարակված գլոբալ հետազոտությունը 145.862 միջին տարիքի մարդ է ընդգրկել 21 երկրից: Այն ցույց է տվել, որ դեպրեսիայի 4 կամ ավելի ախտանիշ ունեցող մարդկանց մոտ սրտանոթային հիվանդությունների եւ դրանց պատճառով մահվան զարգացման ռիսկի 20 տոկոս աճ է գրանցվել:
Ընդ որում, ռիսկը կրկնակի բարձր է քաղաքային շրջաններում, որտեղ մինչեւ 2050 թվականը կապրի աշխարհի բնակչության մեծ մասը: Ընդ որում, տղամարդկանց մոտ այդ ռիսկը գրեթե երկու անգամ ավելի բարձր էր:
Այս ուսումնասիրության արդյունքներն այսօր ավելի քան ակտուալ են, քանի որ COVID-19 համավարակը բացասաբար է անդրադառնում շատ մարդկանց հոգեկան առողջության վրա՝ աճող անհանգստություն եւ դեպրեսիա առաջացնելով:
Ըստ գիտնականների՝ դեպրեսիայի ախտանիշները պետք է դիտարկել որպես սրտի հիվանդության զարգացման ռիսկի գործոններ՝ այնպիսի ռիսկային գործոնների հետ միասին, ինչպիսիք են ծխելը, արյան բարձր ճնշումը եւ խոլեստերինի բարձր մակարդակը:

Ученые нашли связь между депрессией и болезнями сердца
Есть четкая связь между депрессией и повышенным риском развития сердечно-сосудистых заболеваний и ранней смерти. Новое исследование под руководством профессора Университета Саймона Фрейзера Скотта Лира предоставило дополнительные доказательства этой связи.
Глобальное исследование, опубликованное в JAMA Psychiatry, охватило 145 862 людей среднего возраста из 21 страны. Оно показало, что у людей с 4 и более симптомами депрессии отмечается 20%-ное увеличение риска развития сердечно-сосудистых заболеваний и смерти из-за них.
При этом риск был в два раза выше в городских районах, где к 2050 году будет жить большая часть населения планеты. Кроме того, риск у мужчин был выше более чем в два раза по сравнению с женщинами.
Результаты этого исследования сегодня более чем актуальны, ведь пандемия COVID-19 негативно влияет на психическое здоровье многих людей, вызывая повышенную тревожность и депрессию.
По словам ученых, симптомы депрессии следует рассматривать как факторы риска развития болезней сердца, наряду с такими факторами риска, как курение, высокое артериальное давление и высокий уровень холестерина.