Կորոնավիրուսն ուզում է էնդեմիկ դառնալ ամբողջ աշխարհում: Այսպիսի կարծիք է հայտնել Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպության փորձագետ, պրոֆեսոր Դեւիդ Հեյմանը, հայտնում է «ՌԻԱ Նովոստին»:
«Ըստ ամենայնի՝ COVID-19-ը կդառնա էնդեմիկ, ինչպես մարդու մյուս չորս կորոնավիրուսները: Այն կշարունակի մուտացիայի ենթարկվել մարդու բջիջներում բազմացմանը զուգընթաց, հատկապես ավելի շատ տարածում ունեցող վայրերում: Մարդկությունը կյանքեր փրկելու գործիքներ ունի: Լավ հանրային առողջության հետ համատեղ՝ դրանք հնարավորություն կտան մարդկանց սովորել, թե ինչպես ապրել այս վիրուսի հետ»,- ասել է Հեյմանը:
ԱՀԿ ներկայացուցիչ Մարկ Ռայանը նույնպես կարծում է, որ նոր կորոնավիրուսը էնդեմիկ կլինի:
«Հավանական սցենարն այն է, որ վիրուսը կդառնա եւս մեկ էնդեմիկ հիվանդություն, որը կմնա մի տեսակ սպառնալիք, բայց շատ ցածր մակարդակի սպառնալիք՝ արդյունավետ պատվաստումների գլոբալ ծրագրի շրջանակներում»,- ասել է նա:
Մասնագետի խոսքով՝ պատվաստանյութը, անկախ դրա արդյունավետությունից, չի երաշխավորում վիրուսի ամբողջական անհետացում:
Ավելին, փորձագետները ենթադրում են, որ հաջորդ համավարակն ընթացիկից ավելի վտանգավոր կլինի: Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպության տվյալների համաձայն՝ այսօրվա դրությամբ կորոնավիրուսը վարակել է ավելի քան 81 միլիոն մարդու եւ սպանել է ավելի քան 1,7 միլիոն մարդու:

Коронавирус станет эндемиком во всем мире – ученые
Коронавирус хочет стать эндемиком во всем мире. Такое мнение выразил эксперт Всемирной организации здравоохранения, профессор Дэвид Хейманн, передает РИА «Новости».
«Судя по всему, COVID-19 станет эндемичным, как и четыре других коронавируса человека. Он продолжит мутировать по мере размножения в клетках человека, особенно в местах с более интенсивным распространением. У человечества есть инструменты для спасения жизней. В сочетании с хорошим здоровьем населения они позволят людям научиться жить с этим вирусом», - сказал Хейманн.
Представитель ВОЗ Марк Райан также полагает, что новый коронавирус будет эндемиком.
«Вероятный сценарий состоит в том, что вирус станет еще одним эндемиком, который останется своего рода угрозой, но угрозой очень низкого уровня в рамках эффективной глобальной программы вакцинации», - сказал он.
По словам специалиста, вакцина, вне зависимости от ее эффективности, не гарантирует полное исчезновение вируса.
Более того, специалисты предполагают, что следующая пандемия будет опаснее текущей. На сегодняшний день, по данным Всемирной организации здравоохранения, коронавирус заразил более 81 миллиона человек и убил более 1,7 миллиона человек.