Ինչպե՞ս է աչքերի չորությունն ազդում կյանքի որակի վրա
Չոր աչքի ախտանիշներով հիվանդները կյանքի ավելի ցածր որակ ունեն՝ նման ախտանիշներ չունեցող հիվանդների համեմատ: Այս մասին հաղորդվում է BMJ Open ամսագրում հրապարակված հետազոտության մեջ:
Հետազոտության արդյունքները ցույց են տվել, որ այս հիվանդությամբ տառապող մարդիկ հայտնում էին չոր աչքերի՝ տեսողական ֆունկցիայի բացասական ազդեցության, ամենօրյա աշխատանք կատարելու դրանց ունակության եւ աշխատանքի կատարողականի վրա:
Չոր աչքի համախտանիշն այսօր շատ տարածված խնդիր է, որը կարող է խոցել բոլոր տարիքի մարդկանց, սակայն առավել տարածված է կանանց եւ տարեցների մոտ: Ախտանիշներն աչքերի գրգռում եւ կարմրություն, տեսողության աղոտություն եւ աչքի վրա քերծվածքի կամ օտար մարմնի առկայության զգացողություն են ներառում: Հաղորդվում է, որ 65-ից բարձր տարիքի մեծահասակների մինչեւ մեկ երրորդն ունի այս հիվանդությունը՝ չնայած իրական թիվը, հավանաբար, ավելի մեծ կլինի, քանի որ մեղմ ախտանիշներով մարդիկ ավելի քիչ են դիմում բժշկի:
Բուժումը հաճախ արհեստական ​​արցունքների, աչքերի քսանյութերի օգտագործում է ներառում:
Հետազոտության համաձայն՝ չոր աչքի համախտանիշ ունեցող մարդկանց մեծ մասը շարժունակության հետ կապված խնդիրներ է ունեցել եւ ավելի շատ դժվարություններ առօրյա գործունեության մեջ, քան՝ այս հիվանդությունը չունեցող մարդիկ: Հարցումները ցույց են տվել, որ նրանք ավելի հաճախ են անհանգստություն եւ դեպրեսիա ունենում:
Ավելի ծանր ախտանիշներ ունեցող հիվանդներն ավելի հավանական է, որ բացասական ազդեցություն կունենան իրենց սոցիալական եւ հուզական ակտիվության վրա, ինչպես նաեւ աշխատանքի արտադրողականության վրա, այդ թվում՝ ավելի շատ ժամանակ բաց թողնելն աշխատանքի համար նշված ախտանիշների պատճառով:

Как сухость глаз влияет на качество жизни?
Пациенты, страдающие симптомами синдрома сухого глаза, имеют более низкое качество жизни по сравнению с пациентами без таких симптомов. Об этом сообщается в исследовании, опубликованном в журнале BMJ Open.
Результаты исследования показали, что пациенты с этим заболеванием сообщали о негативном влиянии сухость глаз на зрительную функцию, их способность выполнять повседневную деятельность и производительность своей работы.
Синдром сухого глаза – очень распространенная сегодня проблема, которая может поражать людей любого возраста, но чаще всего встречается у женщин и пожилых людей. Симптомы включают раздражение и покраснение в глазах, нечеткость зрения и ощущение песка или инородного тела в глазу. Сообщается, что до трети взрослых старше 65 лет страдают этим заболеванием, хотя настоящее число, скорее всего, будет выше, поскольку люди с легкими симптомами с меньшей вероятностью обратятся врачу.
Лечение часто включает использование искусственных слез, глазных смазок и вяжущих средств.
Согласно исследованию, большая часть участников с синдромом сухого глаза имели проблемы с подвижностью и испытывали больше трудностей в повседневной деятельности, чем пациенты без этого заболевания. Опросы также показали, что они чаще страдают тревогой и депрессией.
Пациенты с более серьезными симптомами с большей вероятностью испытают негативное влияние на их социальное и эмоциональное функционирование, а также на продуктивность работы, включая пропуск большего времени на работу из-за их симптомов.