Ինչո՞ւ են երեխաներն ու դեռահասներն արյան բարձր ճնշում ունենում
Զարկերակային հիպերտենզիան կարող է զարգանալ ոչ միայն մեծահասակների, այլ նաեւ երեխաների եւ դեռահասների մոտ: Սրտաբան Յուլիա Մարշինցեւայի (Ռուսաստան) կարծիքով՝ դա կարող է մի քանի պատճառ ունենալ:
Ըստ նրա՝ երեխաների մոտ սովորաբր այնպիսի երկրորդային հիպերտենզիա է հանդիպում, որը ոչ անոթային պատճառ ունի եւ պայմանավորված է հորմոնալ, երիկամների կամ մակերիկամների հետ կապված խնդիրներով:
Որոշ դեպքերում անչափահասների մոտ արյան բարձր ճնշումը կարող է առաջանալ գերհոգնածության եւ քնի պակասի պատճառով:
«Գաջեթները եւս կարող են բարձրացնել արյան ճնշումը, ինչպես նաեւ, այսպես կոչված, վեգետատիվ-անոթային դիստոնիայի հանգեցնել»,- նշել է մասնագետը:
Մեծահասակների մոտ հիպերտենզիան սկսվում է այլ պատճառներով, օրինակ՝ նյարդաբանական: Հաճախ այդպիսի խնդիր առաջանում է այն մարդկանց մոտ, ովքեր քիչ են քնում, հոգնում են աշխատանքի ընթացքում եւ ծխում են: Ընդ որում, ծխելն արյան ճնշման հետ կապված խնդիրների զարգացման համար որպես լրացուցիչ ռիսկի գործոն է հանդես գալիս:
«Երբ մարդը բավականաչափ քնում կամ հանգստանում է, ապա առանց հաբերի ամեն ինչ ինքնաբերաբար անցնում է»,- ասել է Մարշինցեւան «Զվեզդա» հեռուստաալիքին:
Սրտաբանը հավելել է, որ տարիքի հետ անոթները կորցնում են իրենց առաձգականությունը, ուստի անհրաժեշտ է դրանք ամրացնել սպորտով, արյան մեջ խոլեստերինի մակարդակի վերահսկմամբ:

Почему у детей и подростков поднимается артериальное давление?
Артериальная гипертензия может развиваться не только у взрослых людей, но и у детей и подростков. Как утверждает кардиолог Юлия Маршинцева (Россия), причин тому может быть несколько.
По ее словам, у детей обычно встречается вторичная гипертензия, которая имеет не сосудистую причину и связана с проблемами с гормонами, почками или надпочечниками.
В некоторых случаях повышенное артериальное давление у несовершеннолетних может возникать из-за переутомления и недосыпа.
«Гаджеты тоже могут повышать давление, еще вегетососудистая дистония так называемая», — отметила специалист.
У взрослых гипертензия начинается по другим причинам, например, неврологическим. Часто такая проблема появляется у людей, которые мало спят, устают на работе и курят. При этом курение выступает дополнительным фактором риска развития проблем с давлением.
«Когда человек высыпается или уходит в отпуск, то без таблеток все само собой проходит», — сказала Маршинцева телеканалу «Звезда».
Кардиолог добавила, что с возрастом сосуды теряют эластичность, поэтому их надо укреплять через спорт, закаливание и контроль уровня холестерина в крови.