Վերջերս իրականացված հետազոտության արդյունքում պարզվել, որ որոշ եվրոպական երկրներ բեկումնային պահի են մոտենում՝ մահացության գլխավոր պատճառի տեսանկյունից: Խոսքը սրտանոթային հիվանդությունների մասին է, որոնք սկսում են դիրքերը քաղցկեղին զիջել, հաղորդում է BBC-ն:
Սրտանոթային հիվանդությունները տարեկան չորս միլիոն մարդու մահվան պատճառ են դառնում (մահացության դեպքերի շուրջ 50 տոկոսը): Այդուհանդերձ, ինչպես գիտնականներն են պարզել, բազմաթիվ եվրոպական երկրներում, առողջ կենսակերպին միտված քարոզարշավի եւ ծխախոտի կիրառության դեմ պայքարի արդյունքում, սրտանոթային հիվանդություններով ախտորոշված մարդկանց թվի շոշափելի նվազեցում է նկատվում: Դժբախտաբար, ասվածը Արեւելյան Եվրոպայի երկրներին չի վերաբերում:
Օքսֆորդի համալսարանականները, մասնավորապես, հաշվել են, որ 10 եվրոպական երկրների արական սեռի չափահաս բնակիչների շրջանում քաղցկեղը սկսել է, սրտանոթային հիվանդությունների հետ համեմատությամբ, առավել մեծ թվով մահացության դեպքերի պատճառ դառնալ: Հիշյալ երկրների շարքում են Բելգիան, Դանիան, Ֆրանսիան, Իսրայելը, Լյուքսեմբուրգը, Նիդեռլանդները, Պորտուգալիան, Սլովենիան, Իսպանիան եւ Սան-Մարինոն: Վերը նկարագրված տենդենցը կանանց շրջանում միայն Դանիայում է նկատելի: Հետազոտության հեղինակներն ընգծել են, որ վիճակագրությունը միայն սրտանոթային հիվանդությունների թվի կրճատում է ենթադրում, եւ ոչ՝ քաղցկեղով հիվանդների թվի աճ:
Այդուհանդերձ, 52 երկրներից ստացված տվյալների վերլուծությունը ցույց է տվել, որ դրանցից առնվազն 15-ում սրտանոթային հիվանդություններից մահացության՝ կանանց վերագրվող դեպքերի թիվը քաղցկեղից մահացության մակարդակից չորս անգամ բարձր է: Սրտանոթային հիվանդություններից մահացության ամենաբարձր ցուցանիշները Արեւելյան Եվրոպայի երկրներում են գրանցվել: Մասնավորապես, Բելառուսի, Ղազախստանի, Ղրղըզստանի, Ռուսաստանի եւ Ուկրաինայի արական սեռի 55-59 տարեկան բնակիչների մոտ նույնիսկ քսան տարով ծեր ֆրանսիացիների հետ համեմատությամբ է մահացության առավել բարձր ցուցանիշ գրանցվել:
Չնայած ստացված տվյալներին, սրտային հիվանդությունները եւ ինսուլտը շարունակում են եվրոպացիների մահացության հիմնական պատճառը մնալ: Ի միջի այլոց, վերջին տարիներին հիշյալ հիվանդություններից մահացության առավել մեծ թվով դեպքեր կանանց շրջանում են նկատելի: Գիտնականները գեղեցիկ սեռի ներկայացուցիչներին խորհուրդ են տալիս սրտանոթային համակարգի առողջությանը հետեւել, քանի որ վերջինիս հատուկ հիվանդությունները, կրծքագեղձի քաղցկեղի համեմատությամբ, երեք անգամ առավել հաճախ մահվան հասցնելու սպառնալիք են պարունակում:

Heart disease giving way to cancer as top killer of men
Parts of Europe are reaching a "tipping point" where cardiovascular disease is no longer the leading cause of death, a study shows.
Four million deaths each year - nearly half the European total - are due to cardiovascular disease.
But a report in the European Heart Journal shows improving heart health means cancer is now a bigger killer in some countries, such as Denmark, BBC reported.
Yet eastern European countries are lagging far behind.
The number of deaths from cardiovascular disease, which includes heart attacks and strokes, has been falling for decades.
Lifestyle improvements, including a fall in smoking, as well as better treatments are behind the trend.
Now the University of Oxford analysis shows cancer is causing more deaths than cardiovascular disease in men in 10 countries: Belgium, Denmark, France, Israel, Luxembourg, Netherlands, Portugal, Slovenia, Spain and San Marino.
In just one country - Denmark - cancer deaths have overtaken cardiovascular disease in women.
The report said: "In these predominately high income countries a 'tipping point' is rapidly approaching when cancer deaths will outnumber cardiovascular disease deaths, particularly among men."
One of the researchers Dr Mike Rayner told the BBC: "It is due to the decline in cardiovascular disease not an increase in cancer.
However, 15 countries out of the 52 analysed, had four times the number of cardiovascular deaths in women as deaths from cancer.
The highest death rates were in some eastern European countries.
The report showed that cardiovascular deaths in 55- to 59-year-old men in Belarus, Kazakhstan, Kyrgyzstan, Russia, and Ukraine were all higher than the death rate in French men who were 20 years older.
Dr Rayner said: "Overall deaths are coming down, faster in some countries than others, but it is still the biggest killer in Europe."
Simon Gillespie, the chief executive of the British Heart Foundation, said: "It's good news that the number of lives being taken too soon by cardiovascular disease is falling across Europe.
"However, the fact remains that heart disease and stroke remain the biggest cause of death among Europeans.
"Perhaps surprisingly, more women are dying from cardiovascular disease than men.
"These figures are a stark reminder that women need to be more aware of their heart health as heart disease kills almost three times as many women as breast cancer."