Ե՞րբ են վերականգնվում մազերը հետքովիդային համախտանիշի դեպքում
Մազերը COVID-19-ից հետո վերականգնվում են մոտ մեկ տարի։ Նման կարծիք է հայտնել կանխարգելիչ բժշկության բժիշկ, սննդաբան, գենետիկական թեստավորման եւ ՏՏ ախտորոշման մասնագետ Իրինա Ցարկովան (Ռուսաստան)։
URA.RU հրատարակության հետ զրույցում մասնագետը նշել է, որ միջին ծանրության դեպքում մազերի վերականգնման գործընթացը կարող է 8-12 ամիս տեւել։
«Գլխավորը ինքնաբուժությամբ չզբաղվելն է։ Թանկարժեք շամպունները, մազերի քսուքները չեն կարող լուծել այս խնդիրը»,- ասել է Ցարկովան:
Նրա խոսքով՝ հետքովիդային համախտանիշի դեպքում մազաթափությունը կապված է օրգանիզմում վիտամինների պակասի հետ։ Այս դեպքում նկատվում է ցինկի, մագնեզիումի, սելենի, D վիտամինի, B6, B9 եւ B12 խմբերի վիտամինների դեֆիցիտ։ Ուստի հիվանդը պետք է լաբորատոր հետազոտություն անցնի՝ վիտամինների մակարդակի ստուգման համար։
Իր հերթին պայմանագրային հետազոտական «Կեգ» ընկերության գլխավոր տնօրեն, իմունոլոգ, բժշկական գիտությունների թեկնածու Նիկոլայ Կրյուչկովը հավելել է, որ կորոնավիրուսի ծանր ձեւերից հետո մազերը կարող են թափվել։
«Ես տեսել եմ վաղ աշխատանքները, որոնք հրապարակվել էին գարնանը, նախքան «դելտա» շտամը, որ մարդկանց 20%-ը, ովքեր ունեցել են միջին ծանրության, ծանր եւ ծայրահեղ ծանր COVID-19, առնվազն վեց ամիս մազաթափություն են ունենում: Հիվանդությունը թեթեւ տարած հիվանդների մեջ, կարծում եմ, տոկոսը նկատելիորեն ցածր է»,- ասել է մասնագետը։

Когда восстанавливаются волосы при постковидном синдроме?
Волосы восстанавливаются после COVID-19 около года. Такое мнение выразила врач превентивной медицины, нутрициолог, специалист по генетическому тестированию и IT-диагностике Ирина Царькова (Россия).
В беседе с изданием URA.RU специалист отметила, что в средне-тяжелых ситуациях процесс восстановления волос может занять от 8 до 12 месяцев.
«Главное, не заниматься самолечением, дорогие шампуни, маски для волос не могут справиться с этой проблемой», — сказала Царькова.
По ее словам, выпадение волос при постковидном синдроме связано с нехваткой витаминов в организме. В этом случае наблюдается дефицит цинка, магния, селена, витамина D, групп B6, B9 и B12. Поэтому пациенту следует сделать лабораторное исследование по уровню содержания витаминов.
В свою очередь генеральный директор контрактно-исследовательской компании «Кэг», иммунолог, кандидат медицинских наук Николай Крючков добавил, что после тяжелых форм коронавируса волосы могут выпадать.
«Видел ранние работы, опубликованные весной еще до "дельта"-линии, что у 20% людей, которые перенесли COVID-19 в средне-тяжелой, тяжелой и крайне тяжелой форме выпадение волос продолжается в течение, как минимум, шести месяцев. Среди тех, кто легко переболел, я думаю, процент заметно меньше», — сказал специалист.