Աշխարհում կյանքի տեւողությունը երկու տարով նվազել է․ ԱՀԿ
Ռուսաստանում ԱՀԿ ներկայացուցիչ Մելիտա Վույնովիչը հայտնել է կորոնավիրուսի համավարակի ժամանակ կյանքի տեւողության երկու տարով կրճատման մասին, հայտնում է «Մոսկվա 24»-ը։
Փորձագետը պարզաբանել է, որ ներկայումս կյանքի տեւողությունը 72,5 տարուց իջել է մինչեւ 71 տարի։ Նվազումը 1950 թվականից առաջին անգամ է տեղի է ունեցել։
«Մայիսի 20-ին ԱՀԿ-ն ներկայացրել է մահացության հաշվարկի մասին իր նոր զեկույցը, որը հստակ վկայում է, որ մենք աշխարհում կյանքի տեւողության երկու տարի ենք կորցրել»,- ասել է Վույնովիչը «Health age. Ակտիվ երկարակեցություն» IV միջազգային կոնգրեսում:
Նրա խոսքով՝ դա տեղի է ունենում կորոնավիրուսի թեստավորումների կտրուկ կրճատման եւ բոլոր սահմանափակումների վերացման ֆոնին։ ԱՀԿ-ն նաեւ ուշադրություն է դարձրել Աֆրիկայում COVID-19-ից մահացության աճի վրա։

WHO: World life expectancy has fallen by two years
WHO Representative in Russia Melita Vujnovic announced a two-year reduction in life expectancy during the coronavirus pandemic, Moscow 24 reports.
The expert clarified that at present, life expectancy has dropped from 72.5 years to below 71 years. The decline occurred for the first time since 1950.
Earlier, the head of the World Health Organization (WHO), Tedros Adhanom Ghebreyesus, said that the incidence of coronavirus is growing in about 70 countries around the world.
According to him, this is happening against the backdrop of a sharp reduction in testing for coronavirus and the lifting of all restrictions. The WHO also drew attention to the increase in deaths from COVID-19 in Africa.