Գիտնականները գտել են սեպսիսի բուժման միջոց, որը կարող է փրկել երեխաներին ամբողջ աշխարհում
Կլինիկական փորձարկումը, որն ուսումնասիրում է սեպսիսով երեխաների բուժման նոր միջոցները՝ վիտամին C-ի եւ հակաբիոտիկների հետ միասին ստերոիդների օգտագործմամբ, կարող է փրկել երեխաների կյանքը ամբողջ աշխարհում, գրում է News Medical Life Sciences-ը:
Քվինսլենդի համալսարանի ղեկավարած հետազոտությունը հինգ տարվա ընթացքում Առողջապահության եւ բժշկական հետազոտությունների ազգային խորհրդի կողմից 1,3 միլիոն դոլար է ստացել՝ մանկական սեպսիսի ոլորտում ամենամեծ կլինիկական փորձարկումներից մեկը սկսելու համար:
Մանկական առողջության UQ հետազոտական կենտրոնի դոցենտ Քրիստեն Գիբոնսն ասում է, որ հետազոտական խումբը ուսումնասիրում է վիտամին C-ի եւ ստերոիդների մեգադոզանների օգտագործումը հակաբիոտիկների հետ միասին՝ սեպսիսի բուժման համար, որն Ավստրալիայում մանկական մահացության հիմնական պատճառն է:
«Ամբողջ աշխարհում ամեն 10 վայրկյանը մեկ, իսկ Ավստրալիայում ամեն շաբաթ սեպսիսից մեկ երեխա է մահանում»,- ասում է դոկտոր Գիբոնսը: «Մինչ այժմ սեպսիսի բուժման համար օգտագործվում էին հակաբիոտիկները եւ օգնությունը արյան ճնշման բարձրացման դեպքում, բայց մեր ուսումնասիրությունը ցույց է տվել, որ վիտամին C-ի եւ ստերոիդների հավելումները կարող են օգնել օրգանիզմին վերականգնվել եւ թույլ տալ, որ հակաբիոտիկները կատարեն իրենց աշխատանքը»:
«Այս նոր բուժումը ոչ միայն կարող է կյանքեր փրկել, այլ նաեւ նվազեցնել որոշ երեխաների մոտ սեպսիսից հետո հետեւանքները, եւ դա կարող է իսկական աջակցություն լինել ընտանիքների համար»,- ասել է նա:
Սեպսիսը ծանր վարակ է, որը կարող է մահացու լինել եւ կարող է սկսվել որպես սովորական, թեթեւ վարակ, որը, սակայն, կարող է արագ ախտահարել ամբողջ օրգանիզմը։
UQ-ի հետազոտող եւ Քվինսլենդի մանկական հիվանդանոցի ինտենսիվ թերապիայի բժիշկ Սայնատ Ռամանը ասել է, որ հետազոտությունը սկսվել է 2015 թվականին՝ դոցենտ Լուրեն Շլապբախի գլխավորությամբ, եւ տեխնիկատնտեսական հիմնավորումներն ու փորձնական ուսումնասիրությունները ցույց են տվել, որ լայնածավալ փորձարկումը արդարացված է:

Ученые открыли способ лечения сепсиса, который может спасти детей во всем мире
Клиническое исследование, изучающее новые способы лечения детей с сепсисом – с использованием витамина С и стероидов наряду с антибиотиками - может спасти жизни детей во всем мире, пишет News Medical Life Sciences.
Исследование под руководством Университета Квинсленда получило 1,3 миллиона долларов на пять лет от Национального совета по здравоохранению и медицинским исследованиям для начала одного из крупнейших клинических испытаний, проводимых в области детского сепсиса.
Доцент Кристен Гиббонс из Исследовательского центра детского здоровья UQ рассказала, что исследовательская группа изучает возможность использования мегадоз витамина С и стероидов наряду с антибиотиками для лечения сепсиса, который является основной причиной детской смертности в Австралии.
«Во всем мире каждые 10 секунд от сепсиса умирает один ребенок, а в Австралии - каждую неделю, - рассказал доктор Гиббонс - До сих пор для лечения сепсиса использовались антибиотики и помощь при повышении кровяного давления, но наше исследование показало, что добавление витамина С и стероидов может помочь организму восстановиться и позволить антибиотикам сделать свою работу».
«Это новое лечение не только может спасти жизнь, но и уменьшить последствия, которые испытывают некоторые дети после сепсиса, и это может стать реальной поддержкой для семей», - отметил специалист.
Сепсис - это тяжелая инфекция, которая может привести к летальному исходу и может начинаться как обычная легкая инфекция, которая может быстро поразить весь организм.
Исследователь UQ и врач интенсивной терапии Детской больницы Квинсленда доктор Сайнат Раман рассказал, что исследование началось в 2015 году под руководством доцента Лурегна Шлапбаха, и технико-экономические и пилотные исследования показали, что крупномасштабное испытание оправдано.