Ինչպես նվազեցնել դեմենցիայի զարգացման ռիսկը․ նյարդաբանի խորհուրդ
Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպության տվյալներով՝ աշխարհում ավելի քան 55 միլիոն մարդ դեմենցիա ունի։ Նյարդաբան, Մայոյի կլինիկայի Ալցհեյմերի հիվանդության հետազոտությունների կենտրոնի տնօրեն Ռոնալդ Պետերսենն ասել է, որ դեմենցիան հնարավոր չէ կանխել, բայց դրա զարգացման ռիսկը կարելի է նվազեցնել, գրում է Medical Xpress-ը։
Դեմենցիան մի հիվանդություն չէ, այլ ախտանիշների խումբ, որոնք ազդում են հիշողության, մտածողության եւ սոցիալական կարողությունների վրա: Ալցհեյմերի հիվանդությունը դեմենցիայի ամենատարածված ձեւն է:
Կան ռիսկի ավելի քան մեկ տասնյակ գործոններ, որոնք մարդիկ կարող են վերացնել, ասում է բժիշկ Պետերսենը:
«Դրանց թվում են՝ արյան ճնշումը, ծխելը, ճարպակալումը եւ շաքարախտը,- նշում է նյարդաբանը,- Քունը կարեւոր գործոն է։ Շատ մարդիկ տարիքի հետ տարբեր պատճառներով քնելու դժվարություններ են ունենում»:
Մեծ քանակությամբ ալկոհոլի օգտագործումը, լսողության կորուստը եւ օդի աղտոտվածությունը նույնպես կարող են ռիսկի գործոններ լինել:
«Դրանցից մեկը կամ մի քանիսը վերացնելու դեպքում դուք կարող եք տարիքի հետ նվազեցնել կոգնիտիվ խանգարումների զարգացման ռիսկը»,- կարծում է բժիշկը։
Դոկտոր Պետերսենը նաեւ ընդգծել է ակտիվ մնալու կարեւորությունը՝ ֆիզիկական, սոցիալական եւ ինտելեկտուալ առումով:

Как снизить риск развития деменции? Советы невролога
По данным Всемирной организации здравоохранения, более 55 миллионов человек в мире живут с деменцией. Рональд Петерсен, доктор медицинских наук, невролог и директор Центра исследований болезни Альцгеймера клиники Майо, говорит, что предотвратить деменцию нельзя, но можно снизить риск ее развития, пишет Medical Xpress.
Деменция - это не одно заболевание, а группа симптомов, влияющих на память, мышление и социальные способности. Болезнь Альцгеймера - наиболее распространенная форма деменции.
Существует более десятка факторов риска, которые люди могут устранить, говорит доктор Петерсен.
«К ним относятся кровяное давление, курение, ожирение и диабет, - отмечает невролог. - Сон - важный фактор. Многие люди с возрастом испытывают трудности со сном по разным причинам».
Употребление алкоголя в больших количествах, потеря слуха и загрязнение воздуха также могут быть факторами риска.
«Если вы устраните один или несколько из них, вы сможете снизить риск развития когнитивных нарушений с возрастом», - считает врач.
Доктор Петерсен подчеркнул также, что важно оставаться активным - физически, социально и интеллектуально.