Մեծ Բրիտանիայում էլեկտրոնային սիգարետները ավելի անվտանգ այլընտրանք են ճանաչել
Մեծ Բրիտանիայի առողջապահության եւ սոցիալական ապահովության նախարարությունը կարծում է, որ էլեկտրոնային սիգարետները սովորականների համեմատ այնքան էլ վտանգավոր չեն։
Լոնդոնի թագավորական քոլեջի գիտնականներն ուսումնասիրել են ավելի քան 400 գիտական հետազոտություն, ինչպես նաեւ հաշվարկել են վիճակագրությունը։ Նրանց կարծիքով՝ սովորական սիգարետներն ավելի վնասակար են, քան նիկոտին պարունակող էլեկտրոնային սիգարետները։ Բայց նրանք վեյփերը բացարձակ անվտանգ չեն համարում։ Նրանք հավաստիացնում են, որ այդ սարքերը կարող են բավականաչափ վնաս հասցնել առողջությանը, հատկապես անչափահասների դեպքում։
Զեկույցի տվյալների համաձայն՝ սիգարետ ծխող բրիտանացիների բաժինը 2021թ. կազմել է բնակչության 12,7-ից 14,9 տոկոսը, էլեկտրոնային սիգարետներ ընտրել է քաղաքացիների 6,9-7,1 տոկոսը։ Վեյփ օգտագործողների թիվը նրանց շրջանում, ովքեր երբեք չեն ծխել, չի գերազանցել 0,7 տոկոսը, իսկ որպես սովորական սիգարետների փոխարինող այն ընտրել է 64,9 տոկոսը։
Արդյունքում՝ զեկուցողները եկել են այն եզրահանգման, որ կարճաժամկետ եւ միջնաժամկետ հեռանկարում էլեկտրոնային սիգարետներն ավելի քիչ ռիսկեր են առաջացնում առողջության համար, քան ծխախոտ ծխելը։ Վեյփինգը օրգանիզմին անհամեմատ ավելի քիչ վնասակար միացություններ է փոխանցում, ինչի մասին վկայում են օնկոլոգիական, շնչառական եւ սիրտ-անոթային հիվանդությունների բիոմարկերները։

Министерство здравоохранения и социального обеспечения Великобритании признало электронные сигареты менее опасной альтернативой обычным сигаретам.
Ученые из Лондонского королевского колледжа провели анализ более 400 научных исследований, а также подсчитали статистику. По их мнению, обычные сигареты более вредные, чем никотинсодержащие электронные сигареты. Однако они не назвали вейпы абсолютно безопасными. Они утверждают, что устройства могут наносить достаточный ущерб здоровью, особенно несовершеннолетних пользователей.
Согласно данным доклада, доля курящих сигареты британцев в 2021 году составила от 12,7% до 14,9% населения, электронные сигареты выбирают от 6,9% до 7,1% граждан. При этом использование вейпа среди тех, кто никогда не курил, не превышало 0,7%, а в качестве замещения при отказе от табакокурения его выбирают 64,9%.
В итоге докладчики пришли к выводу, что в краткосрочной и среднесрочной перспективе электронные сигареты вызывают значительно меньшие риски для здоровья, чем курение табака. Вейпинг доставляет в организм гораздо меньшее количество различных вредных соединений, о чем говорят биомаркеры онкологических, респираторных и сердечно-сосудистых заболеваний.