Հայաստանում մահացության պատճառների մեջ ոչ վարակիչ հիվանդությունների չափաբաժինը 80-90 տոկոս է։ Այս մասին այսօր՝ դեկտեմբերի 14-ին, լրագրողների հետ զրույցում ասաց առողջապահության նախարարի առաջին տեղակալ Լենա Նանուշյանը։
Նա պարզաբանեց, որ Հայաստանում մարդիկ ավելի հաճախ մահանում են հենց նման հիվանդություններից։ Ռիսկի գործոններից Նանուշյանն առանձնացրեց ծխելը եւ առողջ սնվելու խնդիրը։
«Մենք ավելի ակտիվ իրազեկման աշխատանքներ ենք իրականացնում, աշխատանքներ են տարվում նաեւ ԵԱՏՄ գործընկերների հետ ՝ մակնշումները փոխելու միջոցով։
Իրազեկման աշխատանքների գլխավոր թիրախը երեխաներն են, սակայն մեծահասակների շրջանում էլ ակտիվ աշխատանք է տարվում։ Երեխաների համար հայտնի հեռուստաալիքներում գովազդվող սննդամթերքի ավելի քան 65 տոկոսը վնասակար է նրանց առողջության համար: Սա լուրջ խնդիր է»,-հավելեց փոխնախարարը։

Mortality rate from non-communicable diseases in Armenia is 80-90%
In Armenia, the morbidity and mortality rate from non-communicable diseases is 80-90%, First Deputy Minister of Health of Armenia Lena Nanushyan said during a meeting with journalists today.
She explained that people in Armenia die more often from such diseases. Among the risk factors, Nanushyan singled out smoking and the problem of a healthy diet.
"We are working more actively on informing, we are also working with partners within the EAEU by changing labels.
Children are the main target of awareness-raising activities, but there is an active work among adults as well. On the most popular TV channels for children more than 65% of the advertised food products are harmful for their health. This is a serious problem," added the deputy minister.