Կարճատեսությունը, հեռատեսությունը եւ կուրությունը կապված են տարեց մարդկանց դեմենցիայի հետ. JAMA Ophthalmology
14 հուլիսի, 2023  13:34
Միչիգանի համալսարանի գիտնականները պարզել են, որ տեսողության վատացումը եւ կորուստը 71-ից բարձր տարիքի մարդկանց մոտ կարող են կապված լինել դեմենցիայի հետ։ Հետազոտությունը հրապարակվել է JAMA Ophthalmology ամսագրում։
Բժիշկներն ուսումնասիրել են ԱՄՆ 71-ից բարձր տարիքի մոտ երեք հազար քաղաքացիների տվյալները, որոնք մասնակցել են ծերացման ավելի խոշոր՝ NHATS հետազոտությանը։ Նրանք գնահատել են մասնակիցների տեսողությունը մոտ եւ հեռու տարածություններում եւ այն, թե որքան լավ կարող էին նրանք զանազանել օբյեկտները տարբեր ֆոներին։ Թեստերն իրականացվել են պլանշետներով, եւ գիտնականները հաստատել են, որ ճիշտ կատարման դեպքում այս մեթոդը չի զիջում բժշկի սովորական զննմանը։
Ուսումնասիրությունը ցույց է տվել, որ տեսողության կորուստ ունեցող մասնակիցներն ավելի հաճախ են տառապել դեմենցիայով տեսողության խնդիրներ չունեցող մարդկանց համեմատ։ Բոլոր անձանց շրջանում, որոնք մասնակցել են հետազոտությանը, 12,3 տոկոսի մոտ եղել են տկարամտության նշաններ։ Կարճատես պացիենտների մոտ դեմենցիայի նշաններ են հայտնաբերվել 19,5 տոկոսի, իսկ հեռատեսների մոտ՝ 21,5 տոկոսի մոտ։ Չափավորից ծանր (ներառյալ տեսողության կորուստը) խախտումներ ունեցող մարդկանց մոտ դեմենցիա հանդիպել է 32,9 տոկոսի դեպքում։
Դեմենցիայի դեպքերի մինչեւ 40 տոկոսը կարող է առաջանալ ռիսկի 12 գործոններով պայմանավորված, որոնց վրա մարդիկ կարող են ազդել։ Դրանք են ծխելը, հիպերտոնիան եւ լսողության կորուստը։ Այդ գործոնների ցուցակում կարող են Նոր տվյալներ ավելացնել տեսողության խախտումները։ Եթե պատճառահետեւանքային կապը հաստատվի գալիք հետազոտություններում, դա կարող է նշանակել, որ մարդիկ, որոնք  քայլեր են ձեռնարկում տարիքի հետ տեսողական խնդիրները նվազագույնի հասցնելու համար, կարող են նաեւ նվազեցնել դեմենցիայի հավանականությունը։

JAMA Ophthalmology: близорукость, дальнозоркость и слепота связаны с деменцией у пожилых
Ученые из Мичиганского университета выяснили, что потеря и ухудшение зрения у людей старше 71 года могут быть связаны с деменцией Исследование опубликовано в журнале JAMA Ophthalmology.
Врачи проанализировали данные почти трех тысяч граждан США старше 71 года, которые участвовали в более крупном исследовании старения NHATS. Они оценили зрение участников на близком и дальнем расстояниях и то, насколько хорошо они могли различать объекты на разном фоне. Тесты проводились на планшетах, и ученые подтвердили, что при правильном выполнении такой метод не уступает обычному осмотру врача.
Анализ показал, что участники с потерей зрения, даже небольшой, чаще страдали деменцией по сравнению с людьми без проблем со зрением. Среди всех лиц, участвовавших в исследовании, у 12,3% были признаки слабоумия. Среди пациентов с близорукостью признаки деменции обнаружили у 19,5%, а с дальнозоркостью — у 21,5%. У людей с нарушением зрения от умеренного до тяжелого (включая потерю зрения) деменция встречалась в 32,9%.
До 40% случаев деменции могут быть вызваны 12 факторами риска, на которые люди могут повлиять. Они включают курение, гипертонию и потерю слуха. Новые данные могут добавить в список таких факторов нарушения зрения. Если причинно-следственная связь подтвердится в будущих исследованиях, это может означать, что люди, которые предпринимают шаги для минимизации проблем со зрением по мере взросления, также могут снизить у себя риск деменции.