Լավ նորություն կա այն մարդկանց համար, ովքեր կորցրել են իրենց համի և հոտառության զգացողությունը COVID-19-ի մեղմ դեպքից հետո. նոր ուսումնասիրությունը ցույց է տվել, որ այս կողմնակի ազդեցությունը հիմնականում անհետանում է վարակվելուց երեք տարի անց:
Իտալացի հետազոտողները ուսումնասիրել են COVID-ի բուժման արդյունքները 88 մարդկանց մոտ, ովքեր կորցրել են իրենց համի և հոտառության զգացողությունը համաճարակի սկզբում, և բոլորն էլ վարակվել են COVID-19-ի «մեղմ ձևով» 2020 թվականի մարտ և ապրիլին: Հիվանդների միջին տարիքը հետազոտության սկզբում եղել է 49 տարեկան:
Թեթև COVID-19-ը սահմանվում է որպես հիվանդություն առանց ստորին շնչուղիների հիվանդության նշանների:
Համեմատած 88 հիվանդների հետ, ովքեր երբեք COVID-19-ի դրական թեստ չեն ունեցել, հոտառության և/կամ համի կորստի տեմպերը (չափված ստանդարտ թեստերով) մոտավորապես նույնն են եղել երեք տարի անց, հայտնում է Իտալիայի Տրիեստի համալսարանի բժիշկ Պաոլո Բոսկոլո-Ռիզոյի ղեկավարած թիմը:
«3-ամյա հետազոտության վերջում հոտառության դիսֆունկցիան համեմատելի էր երկու խմբերում էլ», - գրում են գիտնականները՝ JAMA Otolaryngology-Head and Neck Surgery-ի իրենց հոդվածում:
Ինչ վերաբերում է համի զգացողության կորստին (համային դիսֆունկցիա), Բոսկոլո-Ռիցոյի խումբը նմանապես «ոչ մի էական տարբերություն» չի գտել այն մարդկանց միջև, ովքեր ունեցել են մեղմ COVID-19 և այն խմբերը, ովքեր երբեք չեն ունեցել COVID-19, երկու և երեք տարի անց:
Թեև շատ հիվանդներ, ովքեր տառապել են COVID-19-ով, իսկապես բողոքել են համի և հոտառության թուլացած զգացումից, նոր ուսումնասիրությունը ցույց է տվել, որ զգայարանների վերականգնումը տեղի է ունենում ժամանակի ընթացքում:
Օրինակ, թեև թեթև COVID-19 ունեցող մարդկանց մոտ երկու երրորդը (64.8%) ասել է, որ կորցրել է հոտառությունը և/կամ համը հիվանդության ժամանակ, այդ թիվը մեկ տարի անց նվազել է մինչև մոտ 32%, ապա 20.5%՝վարակվելուց երկու տարի անց և վերջապես մոտ 16% երեք տարի անց:
Հետազոտողները նշել են, որ վերջին թիվը միայն մի փոքր է տարբերվում այն մարդկանց խմբից, ովքեր երբեք COVID-19-ի դրական տեստ չեն ունեցել:
Եզրակացությունը, ըստ հետազոտողների, հետևյալն է. COVID-19-ով նախկին հիվանդներին «պետք է վստահեցնել, որ հոտառության վերականգնումը, կարծես, շարունակվում է նախնական վարակվելուց հետո 3 տարի»:

Scientists have discovered when taste and sense of smell recover in patients who have had a mild form of coronavirus
November 11, 2023  19:03
There's good news for people who have partially lost their sense of taste and smell after a mild form of COVID-19: a new study shows that this side effect largely goes away three years after infection.
Italian researchers studied post-COVID treatment outcomes in 88 people who lost their sense of taste and smell at the start of the pandemic, all infected with the "mild form" of COVID-19 in March and April 2020. The average age of the patients at the start of the study was 49 years old.
A mild form of COVID-19 is defined as having no evidence of lower respiratory disease.
Compared with 88 patients who never tested positive for COVID-19, the rates of loss of smell and/or taste (measured by standard tests) were about the same three years later, reported the team led by Dr. Paolo Boscolo-Rizzo of the University of Trieste in Italy.
"At the end of the 3-year study, olfactory dysfunction was comparable in both groups," the researchers reported in their paper in the journal JAMA Otolaryngology-Head and Neck Surgery.
As for loss of sense of taste (taste dysfunction), Boscolo-Rizzo's group similarly found "no significant differences" between people who had mild COVID-19 and groups who never had COVID-19, two and three years later.
While many COVID-19 patients did complain of dulled senses of taste and smell, the new study found that recovery of senses does occur over time.
For example, while about two-thirds (64.8%) of people with mild COVID-19 said they lost their sense of smell and/or taste during the illness, that number dropped to about 32% a year later, then to 20.5% two years after infection, and finally to about 16% three years later.
The researchers noted that the latter number was only slightly different from the group of people who never tested positive for COVID-19.
Bottom line, according to the researchers: former COVID-19 patients "should be reassured that olfactory recovery appears to continue for up to 3 years after initial infection."