Օստեոպորոզի դեմ նշանակվող դեղամիջոցներից մեկը՝ կրծագեղցի քաղցկեղի դեմ պայքարի միջո՞ց
Մոնրեալում գործող ՄաքԳիլի համալսրանին կից առողջության կենտրոնի գիտահետազոտական խմբերից մեկի անդամները պարզել են, որ օստեոպորոզով տառապող մարդկանց ոսկրերի քայքայման կանխարգելմանը միտված դեղամիջոցներից մեկը՝ բիսֆոսֆոնատը կարող է նաեւ կրծագեղձի քաղցկեղով ախտորոշված՝ հետդաշտանադադարային փուլում գտնվող կանանց համար օգտակար գտնվել: Հետազոտության արդյունքները, Medical Daily-ի վկայակոչմամբ, Journal of the National Cancer Institute ամսագրի վերջին համարում են նկարագրութուն գտել:
Հայտնի է, որ քաղցկեղային բջիջները ուռուցքից առանձնանալու եւ օրգանիզմի այլ հատվածներում, ներառյալ՝ ոսկրերի մեջ զարգացումը շարունակելու հատկություն են դրսեւորում: Ամերիկյան օնկոլոգների ընկերակցության տվյալներով, կրծքագեղձի եւ շագանակագեղձի քաղցկեղով ախտորոշման դեպքերի ավելի քան երկու երրորդ մասի պարագայում ուռուցքից անջատված բջիջների՝ մինչեւ ոսկրերը տարածում է նկատվում, մինչդեռ մետաստատիկ ախտահարման այս ցավագին տարբերակի կանխարգելման որեւէ արդյունավետ միջոց բժշկության դեռեւս հայտնի չէ:
Մոնրեալի համալսարանականները բժշկական տվյալներ են հավաքագրել զարգացման վաղ փուլում գտնվող կամ լիմֆային հյուսվածքների ախտահարմամբ բնորոշվող կրծքագեղձի քաղցկեղով ախտորոշված 21 հազար (գլխավորապես՝ հետդաշտանադադարային տարիքի) կանանց մասին, որոնց մի մասը, նախքան ախտորոշումը կամ դրանից հետո, բիսֆոսֆոնատի օգնությամբ բուժման կուրս են անցել: Տվյալների վերլուծության արդյունքում պարզվել է, որ զարգացման վաղ փուլում գտնվող կրծքագեղձի քաղցկեղով ախտորոշված կանանց մոտ, օստեոպորոզի դեմ նշանակվող դեղամիջոցն ընդունելու պարագայում, ոսկրերի մետաստատիկ ախտահարման նշանակալիորեն ցածր ռիսկ է գործում:
Գիտահետազոտական խմբի անդամները նշել են, որ հետագա կլինիկական հետազոտությունների կարիք են զգում՝ ձեռք բերված եզրահանգումների՝ ստանդարտ պրակտիկայում կիրառման անհրաժեշտությունը հիմնավորելու համար:

October 3, 2014  20:25
Bisphosphonate, a medication that’s used to prevent bone deterioration in patients with osteoporosis, may also benefit post-menopausal women with breast cancer, according to a study published in the Journal of the National Cancer Institute.
Cancer cells can break away from a patient’s primary tumor and settle and grow in other parts of their body, including their bones. The American Cancer Society reported more than two out of three breast and prostate cancers spread to the bones, and doctors don’t know how to prevent this (additionally) painful occurrence, also known as bone mestastases, from happening.
In which case, researchers from the McGill University Health Centre (MUHC) in Montreal evaluated existing data from 21,000 (mainly post-menopausal) women either in the early stages of breast cancer or in a stage where the breast cancer had spread to lymph nodes, some of which who had taken oral bisphosphonates before or after their diagnosis. And researchers found women taking bisphosphonates during an early stage of breast cancer had a reduced risk of bone metastasis, Medical Daily reported.
"Our study is novel in that it mainly involved women who were post-menopausal and in whom bone-turnover is high due to osteoporosis," Dr. Richard Kremer, study co-author and researcher for MUHC, said in a press release.
“Clinical interventional studies are needed before the results can be translated into standard clinical practice and guidelines," he added.