Հայաստանում ամեն տարի գրանցվում են քաղցկեղով հիվանդության 8 000 նոր դեպք եւ 5 000 մահ. ուռուցքաբան
Հայաստանում ամեն տարի գրանցվում են քաղցկեղով հիվանդության 8 000 նոր դեպք եւ 5 000 մահ։ Հարեւան երկրներում հիվանդացության եւ մահացության համամասնությունը նույնն  է, ինչ եւ Հայաստանում։ Այս մասին փետրվարի 1-ին լրագրողների հետ զրույցում ասել է Ֆանարջյանի անվան ուռուցքաբանության ազգային կենտրոնի փոխտնօրեն, ուռուցքաբան Արթուր Ավետիսյանը։
Նա ավելացրել է, որ ամեն տարի աշխարհում գրանցվում է քաղցկեղով հիվանդության 10 մլն նոր դեպք, եւ այդ հիվանդության պատճառով մահանում է 5 մլն մարդ։
Ավետիսյանը նշել է, որ երկարաժամկետ հեռանկարում կնկատվի քաղցկեղով հիվանդացության աճի միտում, ընդ որում՝ ուռուցքային հիվանդությունների որոշ տեսակներով նկատվում է մահացության կրճատման միտում։
«Դա հստակ երեւում է զարգացած երկրներում։ Մահացությունը նվազում է կաթնագեղձի, հաստ աղիի, արգանդի վզիկի քաղցկեղների մասով։ Դրանք օնկոլոգիայի այն տեսակներն են, որոնք հաջողությամբ ենթարկվում են կանխարգելման եւ ենթարկվում են սքրինինգի։
Ընդհանուր առմամբ մեզ մոտ առաջընթաց է նկատվում, բայց դեռ անելու շատ բան կա։ Դեպքերի ճնշող մեծամասնությունում բուժման համար արտասահման մեկնելու իմաստ չկա։
Հայաստանում տղամարդկանց շրջանում ամենից հաճախ արձանագրվում է թոքերի եւ շնչուղիների քաղցկեղ, ինչը պայմանավորված է նրանով, որ Հայաստանը ծխող երկիր է համարվում։ Կանանց շրջանում, ինչպես եւ ամբողջ աշխարհում, ամենատարածված օնկոլոգիական հիվանդությունը կաթնագեղձի քաղցկեղն է։ Դրա հայտնաբերումը կապված է ախտորոշման բարելավման հետ։
Կաթնագեղձի բուժման հարցում հաջողությամբ ավարտվել է պիլոտային ծրագիրը, եւ մենք պատրաստ ենք համահանրապետական սքրինինգի։ Բժիշկներն սպասում են ֆինանսավորման, գնդակը կառավարության կողմում է»,- ասել է բժիշկը։
Նա ափսոսանք է հայտնել, որ բնակչության թիրախային խմբի ընդամենը 40 տոկոսն է (55-60 տարեկան) Հայաստանում մամոգրաֆիա անցել պիլոտային ծրագրի շրջանակում, այն դեպքում, երբ ոսկե չափորոշիչ է համարվում 70 տոկոսը։
«Էլ ավելի է անհանգստացնում այցելությունների ցածր մակարդակը (70 տոկոս) կրկնակի կանչի ժամանակ, երբ որեւէ կասկածելի բան է հայտնաբերվում։
Աճի միտում է նկատվում տղամարդկանց մոտ՝ շագանակագեղձի, հաստ աղիի, միզապարկի քաղցկեղի, իսկ կանանց շրջանում՝ վահանաձեւ գեղձի մասով. այստեղ նկատվում են բուժման շատ լավ արդյունքներ, եւ մահացությունն էլ շատ ցածր է։
Ինչ վերաբերում է արգանդի վզիկի քաղցկեղին, ապա այս ուղղությամբ մեծ հաջողություններ չկան, մենք հետ ենք մնում թե՛ սքրինինգի, թե՛ դոնորության մասով»,- ընդգծել է նա։
Ավետիսյանը հիշեցրել է, որ դեպքերի 50-60 տոկոսի դեպքում քաղցկեղի առաջացման պատճառը կապված է կենսակերպի, սննդի, ծխելու, ավելորդ քաշի հետ։

Oncologist: 8000 new cases of cancer and 5000 deaths are recorded in Armenia annually
In Armenia, every year about 8,000 new cases of cancer and 5,000 deaths due to this disease are recorded. In neighboring countries, the proportion of morbidity and mortality is the same as in Armenia. Deputy Director of the Fanarjyan National Cancer Center, oncologist Artur Avetisyan stated this in a meeting with journalists on February 1.
He added that every year 10 million new cases of cancer are registered in the world and 5 million people die because of this disease.
Avetisyan noted that in the long term there will be a tendency for cancer incidence to increase, while there is a tendency for some types of cancer diseases to reduce mortality.
"This is clearly seen in developed countries. Mortality is falling in terms of breast cancer, colorectal cancer, cervical cancer. These are the types of oncology that are successfully prevented and screened.
In general, we are making progress, but there is still work to be done. In the vast majority of cases there is no sense to go abroad for treatment.
In Armenia, the most common cancer among men is lung and respiratory tract cancer, which is due to the fact that Armenia is a smoking country. Among women, as in the rest of the world, the most common cancer is breast cancer. This is connected with the improvement of diagnostics.
In the issue of breast cancer treatment the pilot program has been successfully completed, and we are ready for the nationwide screening. Doctors are waiting for funding, the ball is on the side of the Government," the doctor said.
At the same time, he expressed regret that only 40% of the target population (55-60 years old) in Armenia underwent mammography within the framework of the pilot program, while 70% is considered the gold standard.
"Even more worrying is the low rate of attendance (70%) when a second call is made when anything suspicious is detected.
There is an upward trend in prostate cancer, colorectal cancer, bladder cancer among men, and thyroid cancer among women, for this part there is a very good treatment outcome, and the mortality rate is very low.
As for cervical cancer, there are no great successes in this direction, we are lagging behind both in screening and vaccination," he emphasized.
Avetisyan reminded that in 50-60% of cases the cause of cancer is related to lifestyle, diet, smoking, excess weight.