Գիտնականները պարզել են վաղածին երեխաների թոքային արհեստական օդափոխության վտանգները
Բազմաթիվ  վաղածին  երեխաներին  շնչելու համար թոքերի արհեստական օդափոխություն է պահանջվում: Սակայն երկարատև թոքային օդափոխությունը կարող է հանգեցնել այնպիսի խնդիրների, ինչպիսիք են շնչառական հիվանդությունները կամ թոքերի արհեստական օդափոխիչի կողմից առաջացած վնասվածքները, գրում է Biophysical Society-ն:
Գիտնականներ Յոնաս Նաումանը և Մարեյկե Ցինկը, որոնք ուսումնասիրում են թոքային օդափոխության դեպքում մեխանիկական լարվածության ֆիզիկան   Լայպցիգի համալսարանում, հայտնաբերել են որոշ մեխանիզմներ, որոնք բացատրում են, թե ինչու են վաղածինների թոքերը հատկապես զգայուն սթրեսի նկատմամբ:
«Երբ դուք նորմալ եք շնչում, ձեր դիաֆրագմը և ձեր կողերի միջև եղած մկանները բացասական ճնշում են ստեղծում  թոքերի ներսում: Բայց երբ  թոքերի արհեստական օդափոխությամբ եք շնչում, դուք ավելորդ հիդրոստատիկ ճնշում եք ստեղծում: Իսկ թոքերի արհեստական օդափոխության ժամանակ գործող ուժերը բոլորովին այլ են, քան նորմալ շնչառության ժամանակ։ Եվ դա, հավանաբար, բջիջներին որոշակի  վնաս է պատճառում», - բացատրել է  Ցինկը:
Օգտագործելով պտղի և հասուն առնետների թոքերի հյուսվածքը՝ հետազոտողները Լայպցիգի համալսարանական հիվանդանոցի նեոնատոլոգիայի բաժանմունքի աշխատակիցների հետ միասին օգտագործել են տարբեր լարվածություններ՝ դրանց միջև հանգստի փուլերով, որոնք համանման են այն գործողություններին, որոնք թոքերում տեղի են ունենում թոքերի արհեստական  օդափոխության ժամանակ:
Նույնիսկ ցածր ճնշման դեպքում վաղածին առնետների թոքային հյուսվածքը տարբեր բնութագրեր է ցույց տվել: Թոքերի հյուսվածքը փոխել է իր ձևը և անսովոր կերպով արձագանքել սթրեսին։ Ավելին, նրանք պարզել են, որ պտղի թոքերը ավելի մեծ  դեֆորմացիայի են  ենթարկվում, քան հասուն մարդու  թոքերը:
Հետազոտողները նաև պարզել են, որ թոքերի վրա ճնշման փոփոխություններն ազդում են  նատրիումի փոխադրումն ապահովող երկու ուղիների՝ էպիթելային նատրիումի ուղու վրա, որը կարևոր դեր է խաղում օրգանիզմում ջրի և աղի հավասարակշռությունը պահպանելու գործում:
«Դա կարող է պատճառ լինել, որ թոքերի հեղուկը չկարողանա լավ  ներծծվել արյան շրջանառության մեջ վաղաժամ ծննդաբերությունից հետո», - բացատրել է Նաումանը:

Researchers find out risks of artificial pulmonary ventilation of premature babies
Many premature infants need mechanical ventilation to breathe. However, prolonged ventilation can lead to problems like respiratory diseases or ventilation-induced injury, writes the Biophysical Society.
Jonas Naumann and Mareike Zink study the physics of mechanical stress from ventilation at Leipzig University, in Leipzig, Germany and discovered some of the mechanisms that explain why premature lungs are especially sensitive to stress.
When you breathe normally, your diaphragm and the muscles between ribs create a negative pressure inside the lung. "But when you are undergoing mechanical ventilation, you are creating hydrostatic overpressure. And the forces which are acting during mechanical ventilation are completely different than during normal breathing. And this is probably causing some kind of damage to the cells," Zink explained.
Using lung tissue from fetal and adult rats, the researchers together with collaborators from the Division of Neonatology, University Clinic Leipzig, used varying amounts of tension with rest phases in between, similar to the actions that occur within the lung during mechanical ventilation.
Even with a little pressure, the premature rat lung tissue showed characteristics of being both elastic and viscous. This means the lung tissue changed its shape and responded to stress in a way that wasn't normal. Moreover, they found that "the fetal lung is much stiffer than the adult lung under deformation," said Naumann.
The researchers also found that changes in pressure affected the activity of two channels involved in sodium transport-;the epithelial sodium channel and the sodium-potassium ion pump in the cells of lung alveoli. This disruption in the normal function of these transporters could explain why mechanical ventilation has negative effects on the infant's lungs.
"This may be the reason why lung fluid cannot get absorbed that well into the circulation after the preterm births," Naumann explained.