Սոցիալական միկրոբիոմի գաղտնիքները. ինչպես են մարդիկ հիվանդություններ փոխանակում միմյանց հետ
Կենսաբանները մարդու մարմնում հաշվել են մոտ 30 տրիլիոն մարդկային բջիջներ, բայց պարզվել է, որ միկրոբիոմի բջիջներն ավելի շատ են՝ մոտ 39 տրիլիոն։ Մանրէների, վիրուսների եւ սնկերի ամբողջությունը մեր օրգանիզմում անվանում են միկրոբիոմ։
Ինչպես տեղեկացրել է Nature ամսագիրը, Իտալիայի Տրենտոյի համալսարանի կենսաբանների միջազգային խումբը իրականացրել է առաջին մեծ հետազոտությունը, որի ընթացքում համեմատել է տարբեր մարդկանց միկրոբիոմների կազմերը գենետիկ մակարդակում։
Մարդկանց միկրոբիումներն ինքնատիպ են, բայց պարզվում է, որ դրանք մասամբ ենթարկվում են փոխանակման շրջապատողների, հատկապես մտերիմ մարդկանց հետ։ Հետազոտությունը զարմանալի արդյունքի է հանգեցրել. միկրոբիոմի կազմը 50 տոկոսով կարող է համընկնել մայրերի եւ նրանց նորածինների մոտ, այն դեպքում, երբ ամուսինների եւ զուգընկերների մոտ՝ 13 տոկոսով։ Ստացվում է, որ միկրոբները «տեղափոխվում» են մտերիմ մարդկանց միջեւ։
Այդ փոխադարձ «տեղափոխությունը» կարող է լինել ինչպես դրական, այնպես էլ կրել բացասական բեռնվածություն։ Օրինակ, բարձրացնել իմունիտետը, հիվանդությունների հանդեպ դիմացկունությունը։ Կամ, հակառակը, առաջացնել ալերգիկ ռեակցիաներ կամ նույնիսկ վնասել օրգանիզմին, առաջ բերել լուրջ պաթոլոգիաներ։
Նոր հետազոտությունը ոչ թե պարզապես բարձրացնում է լուրջ հարցեր կողք կողքի ապրող մարդկանց միկրոֆլորայի փոխադարձ ազդեցության մասին, այլեւ օգնում է փնտրել վիրուսների, մանրէների եւ այլ միկրոօրգանիզմների հետ կապված հիվանդությունների բուժման հատուկ միջոցներ։

Тайны социального микробиома: как люди обмениваются болезнями друг с другом
Биологи насчитали в теле человека порядка 30 триллионов человеческих клеток, но оказалось, микробных клеток в нем еще больше: примерно 39 триллионов. Сообщество бактерий, вирусов, простейших и грибков в нашем организме именуют микробиомом.
Как сообщает журнал Nature, международной группой биологов из итальянского Университета Тренто проведено первое масштабное исследование, в ходе которого сравнили составы микробиомов различных людей на генетическом уровне.
Микробиомы людей уникальны, но выясняется, что частично они подвергаются обмену с окружающими, особенно с близкими людьми. Исследование дало удивительный результат: состав микробиома на 50% может быть совпадающим у матерей и их новорожденных детей, тогда как у супругов и партнеров – на 13%. Получается, что микробы «мигрируют» между близкими людьми.
Это взаимное влияние может быть как позитивным, так и нести негативную нагрузку. Например, повышать иммунитет, устойчивость к заболеваниям. Или, напротив, вызывать аллергические реакции или даже вредить организму, провоцировать серьезные патологии.
Новое исследование не просто поднимает серьезные вопросы взаимовлияния микрофлоры людей, обитающих рядом, но и помогает искать специфические способы лечения заболеваний, вызываемых вирусами, бактериями и прочими микроорганизмами.