Ամեն տարի միլիոնավոր երիտասարդներ դառնում են ծխախոտի արդյունաբերության զոհ. ԱՀԿ
Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպությունը (ԱՀԿ) կոչ է արել երեխաներին պաշտպանել ծխախոտի արդյունաբերությունից, որը ձգտում է ավելացնել իր արտադրանքի սպառողների թիվը: Ժնևում հրապարակված զեկույցում ԱՀԿ-ն նշում է, որ ամեն տարի միլիոնավոր երիտասարդներ դառնում են ծխախոտ արտադրողների «մանիպուլյատիվ մարտավարության» զոհը։
«Ամբողջ աշխարհում 13-15 տարեկան մոտ 37 միլիոն երեխա ծխախոտ է օգտագործում։ Շատ երկրներում դեռահասների շրջանում էլեկտրոնային ծխախոտի օգտագործման մակարդակը գերազանցում է մեծահասակների ցուցանիշը: ԱՀԿ եվրոպական տարածաշրջանում հարցված 15-ամյա երիտասարդների 20%-ը հայտնել է, որ վերջին 30 օրվա ընթացքում օգտագործել է էլեկտրոնային ծխախոտ»,- նշել է կազմակերպությունը։
«Ամեն տարի միլիոնավոր երիտասարդներ դառնում են ծխախոտի արդյունաբերության մանիպուլյատիվ մարտավարության զոհը», - Ժնևում կայացած մամուլի ասուլիսում ասաց ԱՀԿ-ի առողջության խթանման բաժնի տնօրեն Ռուդիգեր Կրեխը: «Այս արդյունաբերությունը օգտագործում է թվային և սոցիալական մեդիա, առաքման հավելվածներ և այլ նորարարական ուղիներ՝ մեր երեխաներին հասնելու համար», - ասաց նա՝ հավելելով, որ այն նաև օգտագործում է «հին հնարքներ, ինչպիսին է անվճար նմուշներ տալը հաճախորդների նոր սերնդին գրավելու համար»: Բացի այդ, ծխախոտի և հարակից արդյունաբերությունները «օգտագործում են երեխաների համար նախատեսված համեր, ինչպիսիք են բամբակյա կոնֆետը և մաստակը՝ երիտասարդ սպառողներին գրավելու համար»: Ըստ ԱՄՆ հետազոտության՝ «երիտասարդ էլեկտրոնային ծխախոտ օգտագործողների ավելի քան 70%-ը կթողներ ծխելը, եթե այդ ապրանքները հասանելի լինեին միայն ծխախոտի համով»։
Որոշ դեպքերում մանրածախ վաճառողները «առաջարկում են էլեկտրոնային ծխախոտների ավելի քան 16,000 համային տեսականի», շատ ապրանքներ ունեն «նրբագեղ և գունագեղ դիզայն, որոնք գրավում են երեխաներին և դեռահասներին», - ասաց Կրեխը: Թեև այս ամենը «ագրեսիվ կերպով վաճառվում է երիտասարդներին», ծխախոտի արդյունաբերությունը «շարունակում է պնդել, որ այդ ապրանքները նախատեսված են մեծահասակների համար»։ Սակայն, նրանց նպատակը պարզ է. նրանք ձգտում են փոխարինել մահացած և հիվանդ ծխախոտ օգտագործողներին և, հետևաբար, ներգրավել «կախվածության մեջ հայտնված նոր օգտվողներին»։
Ինչպես ընդգծել է ԱՀԿ-ի դեպարտամենտի տնօրենը, այս իրավիճակում չի կարելի անտարբեր «կողքին կանգնել և հետևել»։ Կառավարությունները պետք է «պաշտպանեն ներկա և ապագա սերունդներին»՝ ձեռնարկելով «ուժեղ գործողություններ՝ համաձայն ԱՀԿ-ի ծխախոտի դեմ պայքարի շրջանակային կոնվենցիայի»։ Այս միջոցները ներառում են ծխախոտի գովազդի և հոլդինգային ընկերությունների, շուկայավարների և լրատվամիջոցների համապարփակ արգելք, որոնք պատասխանատու են արգելքը խախտելու համար, ծխախոտի հարկերի բարձրացում և անչափահասներին դրա վաճառքի արգելում:

WHO: Millions of youth fall victim to tobacco industry every year
The World Health Organization (WHO) has called for children to be protected from the tobacco industry, which is seeking to increase the number of consumers of its products. In a report published in Geneva, the WHO states that every year millions of young people fall victim to the "manipulative tactics" of tobacco manufacturers.
All over the world, about 37 million children aged 13-15 use tobacco. In many countries, the rate of e-cigarette use among adolescents exceeds that of adults. Twenty percent of 15-year-olds surveyed in the WHO European region reported that they had used e-cigarettes in the last 30 days, said the WHO.
"Every year, millions of young people fall victim to the tobacco industry’s manipulative tactics," Ruediger Krech, the WHO’s director of health promotion, said at a news conference Thursday. "The industry is exploiting digital and social media delivery apps and other innovative ways to reach our children. At the same time, they are continuing with old tricks such as giving away free samples to recruit a new generation as customers. In addition, the tobacco and related industries use child-friendly flavors such as cotton candy and bubble gum to appeal to young consumers. According to a US study, more than 70% of young e-cigarette users would quit smoking if the products were available only in tobacco flavor.
In some cases, retailers offer more than 16,000 flavors of e-cigarettes, with many products featuring sleek and colorful designs that appeal to kids and teens, Krech said. While all of this is aggressively marketed to youth, the tobacco industry continues to insist that these products are intended for adults. However, their goal is clear: they seek to replace dead and sick tobacco users and thus attract new addicted users.
As the director of the aforesaid WHO department emphasized, in this situation one cannot stand by and watch indifferently. Governments must protect current and future generations by taking strong action in accordance with the WHO Framework Convention on Tobacco Control. These measures include a comprehensive ban on tobacco advertising and holding companies, marketers, and media accountable for violating the ban, raising tobacco taxes, and banning its sales to minors.