Ամեն տարի միլիոնավոր երիտասարդներ դառնում են ծխախոտի արդյունաբերության զոհ. ԱՀԿ
Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպությունը (ԱՀԿ) կոչ է արել երեխաներին պաշտպանել ծխախոտի արդյունաբերությունից, որը ձգտում է ավելացնել իր արտադրանքի սպառողների թիվը: Ժնևում հրապարակված զեկույցում ԱՀԿ-ն նշում է, որ ամեն տարի միլիոնավոր երիտասարդներ դառնում են ծխախոտ արտադրողների «մանիպուլյատիվ մարտավարության» զոհը։
«Ամբողջ աշխարհում 13-15 տարեկան մոտ 37 միլիոն երեխա ծխախոտ է օգտագործում։ Շատ երկրներում դեռահասների շրջանում էլեկտրոնային ծխախոտի օգտագործման մակարդակը գերազանցում է մեծահասակների ցուցանիշը: ԱՀԿ եվրոպական տարածաշրջանում հարցված 15-ամյա երիտասարդների 20%-ը հայտնել է, որ վերջին 30 օրվա ընթացքում օգտագործել է էլեկտրոնային ծխախոտ»,- նշել է կազմակերպությունը։
«Ամեն տարի միլիոնավոր երիտասարդներ դառնում են ծխախոտի արդյունաբերության մանիպուլյատիվ մարտավարության զոհը», - Ժնևում կայացած մամուլի ասուլիսում ասաց ԱՀԿ-ի առողջության խթանման բաժնի տնօրեն Ռուդիգեր Կրեխը: «Այս արդյունաբերությունը օգտագործում է թվային և սոցիալական մեդիա, առաքման հավելվածներ և այլ նորարարական ուղիներ՝ մեր երեխաներին հասնելու համար», - ասաց նա՝ հավելելով, որ այն նաև օգտագործում է «հին հնարքներ, ինչպիսին է անվճար նմուշներ տալը հաճախորդների նոր սերնդին գրավելու համար»: Բացի այդ, ծխախոտի և հարակից արդյունաբերությունները «օգտագործում են երեխաների համար նախատեսված համեր, ինչպիսիք են բամբակյա կոնֆետը և մաստակը՝ երիտասարդ սպառողներին գրավելու համար»: Ըստ ԱՄՆ հետազոտության՝ «երիտասարդ էլեկտրոնային ծխախոտ օգտագործողների ավելի քան 70%-ը կթողներ ծխելը, եթե այդ ապրանքները հասանելի լինեին միայն ծխախոտի համով»։
Որոշ դեպքերում մանրածախ վաճառողները «առաջարկում են էլեկտրոնային ծխախոտների ավելի քան 16,000 համային տեսականի», շատ ապրանքներ ունեն «նրբագեղ և գունագեղ դիզայն, որոնք գրավում են երեխաներին և դեռահասներին», - ասաց Կրեխը: Թեև այս ամենը «ագրեսիվ կերպով վաճառվում է երիտասարդներին», ծխախոտի արդյունաբերությունը «շարունակում է պնդել, որ այդ ապրանքները նախատեսված են մեծահասակների համար»։ Սակայն, նրանց նպատակը պարզ է. նրանք ձգտում են փոխարինել մահացած և հիվանդ ծխախոտ օգտագործողներին և, հետևաբար, ներգրավել «կախվածության մեջ հայտնված նոր օգտվողներին»։
Ինչպես ընդգծել է ԱՀԿ-ի դեպարտամենտի տնօրենը, այս իրավիճակում չի կարելի անտարբեր «կողքին կանգնել և հետևել»։ Կառավարությունները պետք է «պաշտպանեն ներկա և ապագա սերունդներին»՝ ձեռնարկելով «ուժեղ գործողություններ՝ համաձայն ԱՀԿ-ի ծխախոտի դեմ պայքարի շրջանակային կոնվենցիայի»։ Այս միջոցները ներառում են ծխախոտի գովազդի և հոլդինգային ընկերությունների, շուկայավարների և լրատվամիջոցների համապարփակ արգելք, որոնք պատասխանատու են արգելքը խախտելու համար, ծխախոտի հարկերի բարձրացում և անչափահասներին դրա վաճառքի արգելում:

ВОЗ заявила, что ежегодно миллионы молодых людей становятся жертвами табачной индустрии
Всемирная организация здравоохранения (ВОЗ) призвала защитить детей от табачной промышленности, стремящейся расширить число потребителей своей продукции. В опубликованном в Женеве докладе ВОЗ констатировала, что ежегодно миллионы молодых людей становятся жертвами «манипулятивной тактики» со стороны производителей табака.
«В мире около 37 млн детей в возрасте 13-15 лет употребляют табак. Во многих странах уровень использования электронных сигарет среди подростков превышает аналогичный показатель среди взрослых. В Европейском регионе ВОЗ 20% опрошенных 15-летних подростков сообщили об употреблении электронных сигарет за последние 30 дней», - отметили в организации.
«Ежегодно миллионы молодых людей становятся жертвами манипулятивной тактики табачной индустрии», - заявил на пресс-конференции в Женеве директор департамента ВОЗ по укреплению здоровья Рюдигер Крех. «Эта индустрия использует цифровые и социальные сети, приложения служб по доставке товаров и другие инновационные способы, чтобы добраться до наших детей», - сказал он, добавив, что одновременно применяются «старые трюки, такие как раздача бесплатных образцов, чтобы привлечь новое поколение клиентов». Кроме того, табачная и связанные с ней отрасли промышленности «используют ароматизаторы, рассчитанные на детей, такие как сладкая вата и жевательная резинка, в целях привлечения молодых потребителей». Согласно проведенным в США исследованиям, «более 70% молодых пользователей электронных сигарет бросили бы курить, если бы эта продукция была доступна только с табачным вкусом».
В некоторых случаях в торговых сетях «представлено более 16 тыс. вариантов вкуса электронных сигарет», причем многие товары «имеют элегантный и красочный дизайн, который нравится детям и подросткам», сказал Крех. Хотя все это «агрессивно продвигается среди молодежи», представители табачной отрасли «продолжают утверждать, что эти продукты предназначены для взрослых». Однако их цель ясна: они стремятся найти замену умершим и больным потребителям табака и поэтому привлекают «новых потребителей, оказавшихся в ловушке зависимости».
Как подчеркнул директор департамента ВОЗ, в этой ситуации нельзя безучастно «стоять в стороне и смотреть». Правительства должны «защитить нынешнее и будущие поколения», приняв «решительные меры в соответствии с Рамочной конвенцией ВОЗ по борьбе против табака». Среди этих мер - всеобъемлющий запрет на рекламу табачных изделий и привлечение к ответственности компаний, маркетологов и СМИ за нарушение этого запрета, повышение налогов на табак и запрет его продажи несовершеннолетним.